Na Beogradskom takmičenju u rešavanju poslovnih problema najbolji plasman ostvarili su studenti sa Američkog kontinenta. Prvo mesto pripalo je studentima Kvins univerziteta iz Kanade. Neke nove škole dobile su priliku da dođu u Beograd i upoznaju srpsko obrazovanje, privredu, kulturu, kažu domaćini.
Da bi pobedili, takmičari su proteklih sedam dana morali da reše tri poslovna problema koja su im zadale srpske kompanije.
"Omogućili su nam da realno razmišljamo o digitalizaciji i kakve će ona efekte imati, posebno u Srbiji. Pobeda je bila nesumnjivo naš san, uzbuđeni smo što se to i dogodilo", navode studenti Kvins univerziteta iz Kanade.
Student sa Vašingtonskog univeziteta ističe da je njegova grupa napravila strategije koje će pomoći potrošačima u Srbiji da budu spremni za nova tržišta.
"Mi Libanci smo osećali da smo veoma bliski kulturi Srbije. To je nešto što ćemo poneti kući. Želeli smo da ponudimo rešenja koja se mogu primeniti, nismo razmišljali o pobedi. Ako tako radite onda zaista i pobedite", navodi student Američkog univerziteta u Bejrutu.
Dobra procena srpskog tržišta
Pokazalo se da su strani studenti dobro procenili srpsko tržište.
"To je bilo vrlo zanimljivo, da su studenti uspeli jako dobro da istraže srpsko tržište i da lokalizuju svoja rešenja na način da je žiri bio jako iznenađen što su se potrudili oko istraživanja", ocenjuje prof. Vesna Damnjanović, osnivač i direktorka svetskog takmičenja u rešavanju poslovnih problema.
U pripremu takmičenja bio je uključen veliki broj volontera. Svaka od devetnaest ekipa iz inostranstva imala je svog domaćina – ambasadora koji je brinuo o njima.
"Ume da bude jako naporno ovih sedam dana. Prijateljstva koja se stiču ovde nadoknađuju svaki manjak sna koji možemo da doživimo ovde, tako da mislim da je vrlo vredno", navodi Nemanja Ličinić, student Fakulteta organizacionih nauka BU.
Posle ovog domaćeg, naši studenti odlaze na takmičenje u Pariz, Hongkong i na Tajland, kako bi po završetku studija bili spremi za realne poslovne probleme. Jer, kako kažu, ne sarađuju kompanije, već ljudi.