Univerzitet u Beogradu se intenzivno priprema da se nastava sledeće školske godine održava onlajn jer je zbog epidemiološke situacije vezane za virus korona neizvesno da li će biti moguće da se programski sadržaji realizuju na uobičajan način, kaže rektorka BU Ivanka Popović.
Foto: NajStudent (AdobeStock)
Ta odluka još nije konačna i zavisi od ocene zdravstvenih stručnjaka, ali fakulteti moraju obaviti sve pripreme i za takav scenario, koji je sve izvesniji, zbog čega se svi nedostaci iz prethodnog perioda moraju prevazići. Rektorka navodi da su oni juče sagledani i uverena je da će biti otklonjeni.
- Na Univerzitetu u Beogradu je 7. jula održan simpozijum "Iskustva u onlajn nastavi na univerzitetima u Srbiji 2020. godine", koji se upravo bavio ovom temom. Mislim da je vrlo važno što su nastavnici razmenili iskustva i da je cela akademska zajednica razmotrila optimalne načine izvođenja nastave uz realno sagledavanje mogućih teškoća. Tih teškoća je bilo i zato za narednu školsku godinu one moraju da se prevaziđu - navodi Popović.
Po mišljenju rektorke, ali i profesora Univerziteta u Beogradu, osavremenjavanje onlajn nastave iziskuje i dodatne troškove kako bi se podigao kvalitet nastave.
- Fakulteti su isprobali različite vrste onlajn alata koji podržavaju obrazovni proces, naročito one koji su besplatni. Ozbiljniji pristup nastavi na daljinu zahteva ulaganje u naprednije verzije ovih alata koji mogu da opsluže veći broj korisnika. Potrebni su i novi zaposleni, IT službenici koji će održavati sistem. Većina fakulteta nije predvidela ove troškove u svojim finansijskim planovima, ali je Ministarstvo prosvete izrazilo spremnost da pomogne univerzitetima u rešavanju ovih izazova. Zato mislim da problema oko izvođenja onlajn nastave neće biti. Ono što može da pravi određene probleme je izvođenje vežbi, koje su sastavni deo programa na nekim fakultetima. U prethodnom periodu fakulteti su na različite načine pristupili njihovoj realizaciji. Neke vežbe je bilo moguće realizovati onlajn. U drugim slučajevima su snimani eksperimenti i nastavnici su sa studentima diskutovali o video-sadržaju. Neki fakulteti su organizovali kondenzovane blokove eksperimentalnih vežbi, a specifični vidovi nastave kao što je terenski rad ili rad sa pacijentima su redukovani ili odloženi do daljeg. Zato tu moramo da nađemo rešenja - objašnjava rektorka.
Rešenje traži i način polaganja ispita, koji se po važećem Zakonu o visokom obrazovanju mogu polagati samo u sedištu ustanove, odnosno na fakultetima. Drugim rečima, provera znanja onlajn za sada nije moguća ukoliko se ta odredba ne izmeni. Zato se razmišlja o njenoj promeni jer ako epidemiološka situacija i dalje bude nepovoljna, jasno je da ovakav način provere znanja može da dovede do kontakata i eventualne zaraze kako studenata tako i profesora. Popović kaže da je to najlakši deo posla.
- Najmanji problem je predložiti promenu zakona, kada budemo to uradili, verujem da će predlog biti usvojen. Mnogo važnije je da promenimo ambijent u kome se izvodi provera znanja i da ne moramo više da brinemo kako da onemogućimo studente da prepisuju već da oni sami, poštujući principe akademske čestitosti, pokažu svoje znanje. Ta bojazan postoji i zbog toga su potrebni i dodatni sistemi zaštite koji su važni, ali će uvek biti onih koji će pokušati da ih zaobiđu. Zato moramo da radimo na promeni svesti - kaže rektorka.
Trošak nastave treba da se plati
Rektorka Popović smatra da zahtev studenata da se samofinasirajući akademci oslobode plaćanja školarine jer su neki od roditelja zbog korone ostali bez posla traži ozbiljnu analizu.
- Izvođenje nastave, u bilo kojoj formi, zahteva angažovanje nastavnika i drugog osoblja, kao i određene materijalne troškove. Neko te troškove mora da plati - kaže Popović.
Izvor: Blic