Ana Langović Milićević, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, govorila je za RTS o tome kako do sada funkcionišu predavanja putem interneta i kako će se polagati ispiti.
Foto: NajStudent (Shuttestock)
"Svi studenti imaju onlajn nastavu, od same visokoškolske ustanove i profesora zavisi način isporuke znanja", rekla je gostujući u Jutarnjem programu Ana Langović Milićević, državni sekretar u Ministarstvu prosvete.
Ispiti će pričekati da prođe vanredno stanje, pošto nije moguće polagati onlajn.
"Ispiti se neće polagati u ovom periodu, zakon jasno definiše kako se ispit polaže – isključivo u sedištu visokoškolske ustanove, niti imamo uslove za polaganje onlajn. Moramo da sačekamo da vanredno stanje prođe i da se stvore uslovi", rekla je i objasnila da nije po zakonu polagati ispite putem Skajpa, što su najavili pojedini fakulteti.
Konsultacije su, ipak, dozvoljene.
"Apsolutno, poželjno je i potrebno, a i sve visokoškolske ustanove su dale zaposlenima uputstvo da na svaki mejl studenata mora da se odgovori u roku od 24 sata", objasnila je Langović Milićevićeva.
A šta je sa studentima i fakultetima gde je praksa vrlo važna?
"Moramo da sačekamo da prođe vanredno stanje pa da se organizuje intenzivna blok-nastava. Bila je slična situacija 1999. godine, tako da imamo iskustvo da može sve da se nadoknadi", rekla je ona i objasnila da se neće menjati proces upisa na fakultet, odnosno da će prijemni ispit biti isti kao i prošle godine.
Studenti su ukazali na problem literature, što se rešavalo na razne načine.
"Akademija tehničko-strukovnih studija Beograd je omogućila dostupnost literaturi onlajn. Usluga je moguća 12 sati dnevno, čak ima i uputstvo koje olakšava pretragu. Beogradska akademija poslovnio-umetničkih strukovnih studija je taj problem rešila tako što je besplatno dostavljala literaturu kurirskom službom. Doktorandi Medicinskog fakulteta u Prištini volontiraju u trijaži obolelih u ambulanti za kovid u Kosovskoj Mitrovici", otkrila je Ana Langović Milićević.
Izvor: RTS