Bitka između Tita i Draže u Srbiji izgleda nikada neće biti okončana. Barem kada je o merenju na skali omiljenosti reč. To pokazuje i najnovije istraživanje studenata beogradskog Fakulteta političkih nauka (FPN) u kome je u „tesnom” rezultatu 59,2 odsto njih ocenilo istorijsku ulogu Dragoljuba Mihailovića kao pozitivnu, dok isto o Josipu Brozu Titu misli 59,1 odsto ispitanih.
Foto: Polizika/FPN
Istraživanje „Generacije i politika”, čiji su deo ovi podaci, obavila je šestočlana ekipa studenata u okviru predmeta Metodologija političkih nauka. Rezultate ispitivanja kako različite generacije građana vide sporne političke teme u Srbiji akademci su juče predstavili u amfiteatru FPN-a. Njihova anketa obuhvatila je 1.077 ispitanika različitih generacija, od kojih 40,6 odsto živi na selu ili u varošici. Prosečna starost ispitanih je 43 godine, a 54 odsto obuhvaćenih uzorkom su žene.
Studenti su ispitivali i omiljenost Slobodana Miloševića naspram naklonosti Zoranu Đinđiću. Rezultat pokazuje da je Milošević dobio 64 odsto negativnih ocena, i to najviše od najmlađe generacije, koja ima između 18 i 25 godina (24 odsto). Pozitivan glas u najvećem broju slučajeva dali su mu najstariji ispitanici, koji imaju više od 65 godina (60 odsto). Đinđić je ukupno dobio 33 odsto negativnih glasova, a najvernija mu je bila generacija koja obuhvata aktere čuvenih petooktobarskih promena i ima između 37 i 49 godina (77 odsto).
Da Ratko Mladić ima pozitivnu istorijsku ulogu misli 59 odsto ispitanih, a da je stradanje Bošnjaka u Srebrnici bio zločin, ali ne genocid, kaže njih 57 odsto. Za opredeljenje da je reč o genocidu glasalo je 21 odsto najmlađe generacije i samo sedam odsto najstarijih građana. Na pitanje ko je lider vaše generacije najmlađi ispitanici, sa 65 odsto glasova, izabrali su Aleksandra Vučića, dok je Zoran Đinđić, sa 52 odsto glasova, lider generacije koja ima između 25 i 35 godina. Za Josipa Broza Tita kao svog vođu opredelilo se 60 odsto ispitanih koji su stariji od 70 godina.
Na osnovu odgovora svih ispitanika akademci koji su obavili istraživanje sastavili su rang-listu najvećih uzora svih generacija koje su učestvovale u ispitivanju. Na prvom mestu je Novak Đoković, vicešampion je košarkaš Aleksandar Đorđević, a na trećem mestu je glumac Dragan Nikolić. Kod starijih ispitanika visoko je rangiran i pevač Zdravko Čolić, dok je među najmlađima Jelena Karleuša uspela da na rang-listi odnese prevlast nad Svetlanom Ražnatović.
Da njihov glas na izborima može nešto da promeni misli 65,7 odsto najstarijih i 39,7 odsto najmlađih ispitanika. U pitanjima koja se tiču rodne ravnopravnosti primetan je ogroman jaz u opredeljenju između najmlađe i najstarije grupacije. Samo 10 odsto omladine koja ima između 18 i 25 godina prestalo bi da se druži sa prijateljima kada bi otkrili da su oni pripadnici LGBT populacije, dok bi to učinio svaki drugi ispitani penzioner. Samo 10,6 odsto najstarijih izjasnilo se da im ne bi smetao LGBT predsednik države, dok sa tim nikakvih problema ne bi imalo 39,9 najmlađih ispitanika. Predsedničkog kandidata koji je gej, međutim, ne bi podržalo 81 odsto ispitanih muškaraca.
I najstariju i najmlađu generaciju ispitanika ujedinilo je pitanje da li bi glasali za ulazak naše zemlje u Evropsku uniju kada bi uslov za to bilo otcepljenje Kosova i Metohije. Negativan odgovor dalo je njih 85 odsto. Najveći broj, odnosno 78 odsto, ispitanika svih generacija izjasnio se da u našoj zemlji treba uvesti smrtnu kaznu, a kod najstarije grupe taj procenat bio je čak više od 90 odsto.
Trećina studenata koristi narkotike više puta u toku semestra
Alkohol svakog dana pije gotovo četiri odsto ispitanih studenata beogradskog univerziteta, polovinu sedmice ga konzumira 12 odsto akademaca, dok ga devet odsto njih uopšte ne konzumira. Narkotike svakodnevno koristi četiri odsto studenata, a šest odsto njih drogu uzima nekoliko puta nedeljno. Tri, četiri puta u toku jednog semestra narkotike uzme 31 odsto prestoničkih akademaca. Ovo pokazuje drugo juče predstavljeno istraživanje studenata FPN-a, koje se odnosi na rizična ponašanja mladih. Uzorkom je obuhvaćeno 866 akademaca.
Najviše ispitanih koji konzumiraju drogu koristi marihuanu (82 odsto), dok su kokain i heroin zastupljeni sa pet i jedan odsto. Vodeći razlog za korišćenje ove vrste opijata je zabava. Na društvenim mrežama studenti provode 62 odsto vremena i u 55 odsto slučajeva misle da to uopšte ne utiče na njihovo učenje. Da nije ljubomorno kaže 74 odsto ispitanika, a protiv neobaveznih seksualnih odnosa sa prijateljima nema ništa protiv 73 odsto studenata i 53 odsto studentkinja. Seks na jednu noć prihvatilo bi 67 odsto studenata i 32 odsto studentkinja, uprkos činjenici što se 36 odsto njih izjasnilo da su religiozni.