Brža, lakša i modernija od prošlogodišnje. Ovih dana projektovana je nova „Drumska strela”, sedma, najsavremenija formula studenata Univerziteta u Beogradu, s kojom će na leto odmeriti snage i znanje s akademskom populacijom iz celog sveta.
Foto: stt.org.rs
Studentima osam prestoničkih fakulteta u projektovanju još boljeg vozila po ugledu na „Formulu 1”, ovog puta pomagali su i pitomci Vojne akademije. Svi s nestrpljenjem iščekuju okončanje izrade delova u domaćim fabrikama, prema nacrtima koje su im poslali, a onda će na Mašinskom fakultetu zajedno prionuti na sastavljanje formule, prepoznatljive po crveno-belo-plavoj boji.
„Formula student” je, u stvari, najbrže vozilo na svetu, objašnjava Vukan Babić, koordinator i vozač srpskog akademskog tima jer je ekipa iz Švajcarske 2016. postavila rekord, i ubrzanje od nule do 100 kilometara na čas postigla za 1,5 sekundi.
– Time su naše kolege dokazale da studenti voze, prave i projektuju vozila brža od čuvene „Formule 1”, koja pomenuto ubrzanje postiže za dve sekunde, što je pola sekunde iza akademskog rezultata. Nimalo se ne plašim da vozim našu formulu, ponosan sam što to činim i tako predstavljam Srbiju. Osećam se sigurno u njoj jer sam je, s kolegama, pravio da bude potpuno bezbedna. I najsitniji deo projektujemo s mišlju da će neko od nas voziti tu formulu neverovatnom brzinom – objašnjava neustrašivi Vukan i dodaje da je, ipak, prosečno ubrzanje studentske formule četiri sekunde.
Dok ponosno pokazuju prethodne modele formula nastale na beogradskom „Mašincu”, predstavnici tima „Drumska strela” otkrivaju nam „čarobne sastojke” novog modela formule.
Prvo takvo vozilo, napravljeno 2012. godine, težilo je 308 kilograma, prošlogodišnja „drumska strela” imala je 233 kg, a ove sezone srpsko vozilo na pistu će izaći još brže i lakše, najavljuju. Formula iz sezone 2018. imaće sasvim nov dizajn aero-paketa, što znači da će krila, kao i sedište, biti manje mase, prema ugledu na „Formulu 1”, i biće potpuno ručno izrađena od skupih i laganih karbonskih vlakana. I konstrukcija šasije je jača, a lakša, dok će ekran koji vozaču prikazuje brzinu i broj obrtaja prvi put biti digitalni.
On sada može da mu služi i kao mobilni telefon sa spikerfonom, kako bi u toku vožnje bio u kontaktu sa kolegama iz boksa kraj staze. U taj uređaj uložili su samo 150 evra, a softver su izradili sami, uštedevši oko 1.400 evra.
– Formulu broj sedam prikazaćemo u maju. Cenu još ne znamo, jer jeftine delove izrađujemo sami, što žiri na takmičenjima veoma ceni, a skupe delove očekujemo od sponzora. Kada ih ne dobijemo, koristimo prošlogodišnje. Tako smo motor, koji je i najskuplji, koristili od 2013. godine, pa nam je otkazao u toku prošlogodišnje trke u Italiji. Jedva smo uspeli da nađemo novac za njegov remont. U fabrici je, nadamo se da će da ga poprave, pa ćemo ga ponovo koristiti, jer drugi nemamo – objašnjava Marina Vasić, student Tehnološko-metalurškog fakulteta (TMF), u timu zadužena za odnose sa javnošću.
Kako bi se razumele velike razlike u budžetima kojima raspolažu naši i studenti iz razvijenih zemalja, poput SAD, Izraela, Rusije, dovoljno je samo pogledati fejsbuk stanicu jednog od sto nemačkih timova koji učestvuju na „Formula student” takmičenjima. Oni pozivaju kolege da im se pridruže u izradi formule za koju je izdvojen budžet od milion evra.
– Dok mi sanjamo o rezervnim delovima i ne možemo da pronađemo sponzore koji će nam dati nove za takmičenja, oni pred svaku sezonu svoje delove testiraju do otkazivanja, proveravajući granice izdržljivosti formula i onda ih bacaju, jer ih imaju koliko požele. Imaju i sopstvene trkačke staze, a mi molimo „Beogradski sajam” da nam dozvoli da malo vežbamo na njihovom parkiralištu – ističe portparolka „Drumske strele”.
Najteže im je, kaže, da prikupe novac za odlazak na takmičenje, jer im sponzori uglavnom daju delove. Ovogodišnji tim sastoji se od 56 studenata, a na trke ih odlazi dvadesetak. Za petodnevno putovanje, kotizaciju, hranu i smeštaj na jednom takmičenju, uz prevoz formule i veoma skroman život, potroše oko 10.000 evra, što je oko 500 evra po studentu.
– Spavamo u šatorima, pa smo se prošlog avgusta smrzli na najvećem takmičenju na kome do sada smo bili. Bez prestanka je lila kiša na toj stazi „formule 1” u nemačkom Hokenhajmu. Ipak, to je bilo ogromno iskustvo, došle su najjače studentske ekipe, od kojih smo pokupili mnoštvo ideja kako da usavršimo našu formulu – iskrena je Marina.
Manje para od fakulteta – manje takmičenja
Zapazivši dobre rezultate „Drumske strele”, američki tim ju je pozvao u goste, uz obezbeđen smeštaj, na ovogodišnje studentsko takmičenje u Teksasu. Naši akademci ističu da jedva skupljaju novac za putovanja autobusom po Evropi, pa nema šanse da plate avionske karte do SAD i prevoz formule.
– Ove godine fakulteti su nam dali manje novca, pa nismo uspeli da uplatimo kotizaciju od 1.000 evra za treće planirano takmičenje u Mađarskoj, već ćemo nastupiti samo u Italiji i Češkoj – objašnjava Marina Vasić.
Fakulteti koji su iznedrili tim „Drumske strele” su Mašinski, Elektrotehnički, Arhitektonski, Matematički, TMF, Saobraćajni, Ekonomski i Fakultet organizacionih nauka.