Tesla, tamburaši Zvonka Bogdana, sportisti, istorija Srbije neki su od glavnih razloga što su inostrani studenti odlučili da deo studija provedu na Univerzitetu u Novom Sadu.
Foto: all-free-photos.com
Među mladim ljudima iz nekoliko zemalja koji su bili na jučerašnjem prijemu za strane studente na razmeni na novosadskom univerzitetu je i Kacper Latavijec koji u Poljskoj studira srpski jezik.
- Svi me pitaju zašto sam se odlučio baš za srpski jezik. Upoznao sam čoveka iz Zrenjanina koji mi je govorio o kulturi i istoriji srpskog naroda. Sve mi je bilo zanimljivo i upisao sam studije u Poljskoj da bih više naučio. Za mene je to nova pustolovina, a kako su predavanja prolazila, meni je bilo sve interesantnije - kaže Kacper, i objašnjava da je na početku studija u Poljskoj sa njim u grupi bilo osmoro studenata, a da je sada na drugoj godini njih troje.
- Sada sam ubeđen da ću završiti studije jer me sve zanima. Svakako da je moj boravak na Novosadskom univerzitetu još jedan korak ka tom cilju - kaže Kacper.
Ćirilica mu, ističe, ne zadaje mnogo muke jer redovno vežba pisanje i čitanje. Uvideo je mnoge razlike i sličnosti u jeziku, te mu nekada bude smešno kada čuje neku reč na poljskom koja mu se učini slična onoj na srpskom, a zapravo ima potpuno drugo značenje.
Na pitanje šta će raditi kada završi studije, Kacper odgovara da će ukoliko ne nađe posao u struci biti muzičar jer je završio nižu muzičku školu i svira klavir i bas gitaru.
Španac Francisko Moreno studira elektronski inženjering, a u Srbiji je zbog Tesle.
- Znam dosta o Nikoli Tesli, a nema neke razlike između načina studiranja u Španiji i u Novom Sadu - kaže Moreno.
Divac i Novak Đoković su, između ostalog, razlog što je Suhail Hachem iz Španije odlučio da boravi na razmeni u Novom Sadu.
- Gledao sam dokumentarac o sportu i znam da u Srbiji ima dosta uspešnih sportista. Upravo zbog toga sam želeo da dođem u Srbiju. Ovde je dobro mesto za studiranje, ali i za noćni provod - kaže Suhail, inače student turizma.
Kada je svojim prijateljima saopštio da želi u Srbiju, svi su mu govorili da je lud i da u toj državi nije sigurno.
- Želeo sam sam da se uverim u to koliko je ovde sigurno i da vidim koje su razlike i sličnosti u našim kulturama - kaže Suhail.
Ni tamburaška muzika nije izuzetak kada je reč o dolasku stranih studenata, te je Ivan Samodol iz Šibenika upravo zbog toga došao u Novi Sad.
- Pre par godina bio sam s klapom u kojoj nastupam u Novom Sadu i svirali smo sa tamburašima Zvonka Bogdana. Tad sam poželeo da dođem ovde i studiram muziku. Ostajemo pet meseci i mnogo mi je lepo, ali mi nedostaju more i jutarnji miris morske soli - kaže on.
Studenti iz više od 20 zemalja
Univerzitet u Novom Sadu jedan je od lidera u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana u korišćenju fondova Evropske unije za razmenu studenata u okviru programa "Erazmus". Tokom dve školske godine na Univerzitetu u Novom Sadu iz više od 20 zemalja boravilo je 474 strana studenta i zaposlena.
- Razmena studenata je prilika da predstavimo našu tradiciju, kao i naša dostignuća u kulturi i nauci. Susret naših studenata s inostranim studentima je veoma važan jer je to prilika da razmene iskustva i da uspostave prijateljske odnose i imaju mogućnost da nastave saradnju sa svojim kolegama - rekao je rektor Univerziteta Novog Sada profesor dr Dušan Nikolić.