Tržištu Evropske unije sve je bliža zabrana proizvoda, takozvanih osveživača vazduha koji su se godinama mogli nabaviti u slobodnoj prodaji iako su ih srednjoškolci koristili kao vrlo opasnu drogu.
Foto: Pixabay
Pod zajedničkim nazivom „spajs” na tržištu se prodaje mešavina bilja i osveživača koje su mladi mešali sa duvanom i pušili kao cigarete.
Koliko se ovaj problem otrgao kontroli govori i to da je Evropski parlament doneo dve nove regulative koje definišu da su takozvani osveživači prostora zapravo droga i da bi trebalo da se sklone sa tržišta, poput svih ostalim nebezbednih proizvoda i da se uspostavi sistem na rano upozoravanje ukoliko ih države članice nađu u prodaji. Biljana Borzan, hrvatska evroparlamentarka, izjavila je da novi propisi stižu u pravi čas, jer je zloupotreba ovih psihoaktivnih supstanci uzela maha u svim državama EU.
– Znatno se ubrzava vreme potrebno za identifikaciju, procenu rizika i zabranu tih droga. Informacije o novim opasnostima će državama članicama biti odmah dostupne u evropskom sistemu za brzo upozoravanje – izjavila je Borzanova i dodala da je ubrzavanje procedura ključno jer hemičari u službi dilera i profitera proizvode nove opasne supstance brže nego što u EU stignu da ih zabrane. Inače, iz EU upozoravaju da se definicija pojma „droga” proširila i da uključuje nove supstance koje se pojavljuju na tržištu, a do sada su se često provlačile kroz rupe u zakonu.
– Neke od zabranjenih proizvoda na tržištu su bili mnogo jaki i mogu izazvati posledice poput povišenog krvnog pritiska, paranoje, psihoza, mučnine, pa i smrti. Problem je to što se aktivna supstanca tokom mešanja i sušenja nepravilno rasporedi po proizvodu. U Kini, recimo, koriste mešalice za beton kako bi proizvodili smeše za osveživače. Zbog toga su neka pakovanja višestruko jača i štetnija od drugih. To je zapravo lutrija s nesretnim dobitnikom – smatra hrvatska evroparlamentarka.
Ovo bi trebalo da bude signal i za Srbiju gde je već bilo zabeleženih slučajeva korišćenja ovih droga koje se kriju pod maskom osveživača vazduha i sredstava za zaštitu biljaka. Sve dok se ne zabrani ona je praktično legalna.
Inače, širom Evrope su prethodnih godina registrovani i smrtni slučajevi, a poslednja istraživanja su pokazala da hrvatski tinejdžeri u odnosu na prosek EU znatno više konzumiraju nove psihoaktivne supstance.
– Obaveštenje koje je istaknuto na ovim osveživačima da oni nisu za konzumaciju krajnje je hladno i licemerno. Trgovci koji te proizvode prodaju vrlo dobro znaju da se oni ne koriste za osvežavanje prostora, već za drogiranje. S obzirom na to da je Evropska unija uvela strože propise, trebalo bi da se celo društvo uključi u ovaj problem i zaštiti decu – zaključuje Biljana Borzan.
Veliki problem je to što se ovi proizvodi pod različitim imenom mogu naručiti jeftino preko interneta, što je jako teško kontrolisati. Paketići su različitog dizajna i naziva, poput „spajs” „galaksi”, „verteks”, „insens”, „bunga bunga”, „zombi”, „skubi sneks”, „solar super”. Stručnjaci, sa druge strane, upozoravaju da maloletnici uz „osveživače vazduha” uzimaju i neku drugu drogu i u takvim situacijama potencijalno svi mogu biti životno ugroženi ako na vreme ne dobiju medicinsku pomoć. Oni tvrde da osveživači vazduha sadrže i hemijski izmenjen i znatno pojačan ekstrakt marihuane, što je dodatan problem.