Fizika kao pasoš za celi svet: Milan je master studije završio u Utrehtu, doktorirao na Kembridžu, ali nije zaboravio na kolege u Banjaluci
A da se trudom stiže do svakog cilja pokazuje primer Milana Vrućinića, koji je fiziku doktorirao u 30. godini. Doktorsku tezu iz fizike odbranio na čuvenom Univerzitetu Kembridž, u Londonu.
Nedavno je posetu Banjaluci iskoristio da, sa svojim profesorima na Prirodno-matematičkom fakultetu, održi predavanje.
Rođen u Lušci Palanci, kod Sanskog Mosta 1985. danas u 31. živi u Londonu. Po završetku osnovnih studija fizike na PMF, školovanje je nastavio u inostranstvu. Master studije iz nano-materijala završio je na Univerzitetu u Utrehtu. Doktorat odbranio na Kembridžu. I time dosegao poslednju stepenicu ka vrhu obrazovnog sistema.
Doktorsku tezu odbranio je u februaru prošle godine.
Kao dio tima, dobio naslovnicu najznačajnijeg naučnog magazina „Sajens“.
- Otišao sam na doktorske studije iz fizike, konkretno iz oblasti ogranskih poluprovodnika 2011. u Kevendiš laboratoriju, najpoznatiju u oblasti fizike na svetu, na Kembridž univerzitetu – priča Milan i dodaje da za sada ostaje da živi i radi u Londonu.
Ipak, ovaj mladi naučnik, ne zaboravlja one koji su pomogli na početku njegovog, sada već uspešno završenog puta.
Sa svakim dolaskom koristi priliku da stečeno znanje i iskustva podeli sa studentima, ali i kolegama koji nameravaju da odu.
Da bi došao do krajnjeg odredišta, prešao je Milan dug put. Nastojao je da bude što bolji student na osnovnim studijama, ali i da pomaže u razmeni studenata putem organizacija nevladinog sektora. Jer, sve to, u konačnici, poručuje, utiče na to da li ćete biti primljeni na željeni fakultet, ali i dobiti stipendiju.