Na postdiplomskim studijama na srpskim državnim fakultetima ubuduće će se izučavati i "gejming", razvoj video i dizajn igara.
Foto: Pixabay
Kako "Novosti" saznaju, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja raspisaće konkurs za izbor master studijskih programa - Master 4.0 kreativne industrije.
Na javni poziv moći će da se prijave univerziteti ili fakulteti čiji je osnivač Republika Srbija, a koji realizuju osnovne i postdiplomske studije iz oblasti računarstva, informacionih tehnologija, menadžmenta i organizacionih nauka i umetnosti.
Sedmočlana komisija izabraće najviše dva pobednička programa, na kojima će biti upisano po 35 studenata, a svaka visokoškolska ustanova koja bude konkurisala daće svoj predlog naziva studijskog programa. U kreiranju ovog programa učestvovali su Ministarstvo prosvete, Kabinet premijerke i nacionalna platforma "Srbija stvara" i Inicijativa digitalna Srbija. Program će trajati tri semestra, odnosno godinu i po dana i nosiće 90 ESPB bodova. Studenti će na praktičnoj nastavi morati da provedu najmanje osam nedelja.
- U strukturi predloga programa treba da budu obuhvaćeni predmeti iz najmanje tri od šest oblasti iz digitalne umetnosti, narativne tehnike (poput teorije stripa, kreativnog pisanja, video-igara, trejlera, TV reklama), razvoja igara, filma i animacije, interaktivnog računarstva i poslovnih veština - navodi se u konkursu.
Ukupna davanja države, odnosno Ministarstva prosvete su 5.900.000 dinara za jedan ili dva pobednička programa. Na budžetu biće mesta za 15 kandidata, dok će Inicijativa digitalna Srbija finansirati još njih pet.
- Glavna novina ovakvog programa je da država kroz Ministarstvo prosvete na sistematski način ohrabruje visoko obrazovanje da izgrađuje multidisciplinarne studijske programe u saradnji sa privredom i na taj način kao društvo odgovorimo na potrebe novih generacija za obrazovanjem u kreativnim industrijama, od kojih su produkcija video-igara i audio-vizuelnog sadržaja jedna od najperspektivnijih grana u Srbiji - kaže, za "Novosti", Milica Božanić, koja je ispred nacionalne platforme "Srbija stvara" učestvovala u radnoj grupi.
Inače, organizacija Startup Genome je u svom izveštaju za prošlu godinu prvi put analizirala startap sistem Srbije i izdvojila industriju video-igara kao jednu od dve najrazvijenije oblasti u celokupnoj kreativnoj industriji u našoj zemlji.
O uspehu domaće scene industrije video-igara svedoči i Asocijacija industrije video-igara u Srbiji (SGA), koja ima više od 65 članova i razvijaju programe koje podržavaju i velika svetska imena, kao što su "Fejsbuk" i "Juniti".
Veliki novac
Prema izveštaju Ekonomskog fakulteta, kreativne industrije u Srbiji imaju čak pet odsto učešća u BDP. U ovom sektoru zaposleno je oko 120.000 uglavnom visokoobrazovanih ljudi. Takođe, gejming industrija, u kojoj se Srbija veoma dobro kotira, na globalnom nivou zarađuje više nego filmska i muzička industrija zajedno.
Izvor: Večernje novosti