Vesti

Genijalci žele da se vrate u Srbiju: Dvojica mladića uspešno studiraju na Kembridžu, ali ne planiraju tamo da ostanu

08.03.2017.
5 min

Nišlija Žarko Ranđelović i Novosađanin Mario Cekić uspešni su studenti jednog od najprestižnijih svetskih univerziteta, engleskog Kembridža. Iako im se sa diplomom Kembridža otvaraju mnoga vrata u svetu, obojici je želja da rade u svojoj zemlji. Ovo su njihove priče.

 

Kembridž univerzitet

 

Žarko, zlatni matematičar

Nišlija Žarko Ranđelović, dvostruki osvajač olimpijske medalje iz matematike, uspešno završava studije matematike na Kembridžu. Žarko je jedva uspeo da skupi pare da ode na prijemni, ali je bio 16. od 236 talentovanih matematičara iz celog sveta, pa je dobio stipendiju za upis na prestižni Triniti koledž, na kojem je matematiku predavao Isak Njutn.

 
Žarko Ranđelović
 

- Presrećan sam što studiram na Triniti koleždu jer je to najprestižniji od 35 fakulteta u sastavu Kembridža. Nekada je ovde matematiku predavao Njutn, a školovao se Stiven Hoking. Ovde studiraju budući naučnici, a ja odmalena sanjam da budem naučnik. Voleo bih da se bavim istraživanjem u nekoj velikoj svetskoj kompaniji - kaže on.

 

Žarko je sada na trećoj, završnoj godini. Posle toga će upisati jednogodišnje master studije, a onda i doktorat.

 

- Ne znam gde ću da radim nakon završenih studija, ali bih voleo da se vratim u Srbiju, mada sumnjam da ću u domovini imati dobre uslove da se bavim naukom - kaže Žarko i dodaje da ima priliku da ostane u Engleskoj, ali će možda da ode u Ameriku, u kojoj već živi i radi njegov brat.

 

Žarko je oduševljen načinom studiranja na Kembridžu.

 

- Retko gde na svetu postoji takav obrazovni proces. Ovde postoje tri semestra. U prva dva imamo predavanja, domaće zadatke i supervizije. Predavanja su između 9 i 13 časova, uglavnom tri predavanja po sat vremena. Van toga imamo domaće zadatke. Za svaki predmet imamo superviziju, gde predajemo svoja rešenja i onda ih supervizori pregledaju i s njima diskutujemo o rešenjima. Profesori supervizori rade sa po dva studenta na svake dve nedelje - objašnjava talentovani matematičar. Kaže da posle toga slede pripreme za ispit, a sami ispiti dolaze na kraju.

 

- Sva četiri ispita su u razmaku od nedelju dana i ovakav sistem ne dopušta kampanjski rad. Ako želiš da znaš više o određenoj oblasti, onda pitaš i tražiš, a profesori pružaju mogućnost da to naučiš dodatnim angažovanjem - priča Žarko. Dodaje da su uslovi na Kembridžu drugačiji nego na drugim univerzitetima, svaki student ima svoju sobu, profesori su spremni na saradnju, puno je stranih studenata...

 

- Kolege su fine i pune pozitivne energije, nikad do dolaska u Kembridž nisam na jednom mestu sreo toliko finih ljudi - priča Nišlija.

 

Otišao u Englesku zahvaljujući tekstu u “Blicu” 

Iako je Žarko Ranđelović veoma želeo da pokuša da upiše Kembridž, njegova porodica nije mogla da plati troškove odlaska u Veliku Britaniju. Posle teksta u “Blicu”, Žarku i njegovoj majci je putne troškove za odlazak na prijemni ispit platio humani Novosađanin koji je insistirao da ostane anoniman. Žarko je briljirao na prijemnom i dobio punu stipendiju.

 

Mario Cekić iz Novog Sada sa samo 23 godine uspeo je da upiše doktorske studije na Kembridžu. On je posle završenih trogodišnjih osnovnih studija matematike na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, završio i master računarstva na Kembridžu, a trenutno radi doktorsku disertaciju iz te oblasti.

Mario je za master studije na Kembridžu dobio stipendiju. Uspeo je da se upiše i na osnovne studije na ovom univerzitetu, ali kako tada nije dobio stipendiju, nije mogao u Englesku na studije. Mario nakon studija planira da se vrati u svoju zemlju.

 

Marko Cekić

 

- Pored očiglednih razloga kao što su porodica, prijatelji i čienjenica da sam u Srbiji odrastao, imam i neemotivne razloge. Imam sreću da je za moju struku klima u Srbiji povoljna i da mogu da imam veoma kvalitetnu karijeru u Srbiji baveći se upravo onim za šta sam se školovao. Takođe, voleo bih da i moje dete ima obrazovanje i vaspitanje kakvo sam ja imao u Srbiji - kaže Cekić. Mladi naučnik kaže da se Kembridž, pošto ima veliki broj internacionalnih studenata, teško može porediti sa drugim univerzitetima u Engleskoj, ali ne kaže da je visoko obrazovanje u Srbiji loše.

 

- Ono što nije uporedivo jeste infrastruktura i podrška istraživačima, što se na kraju svodi na nedovoljan izvor finansiranja - kaže Mario.

 

Mario je završio Gimnaziju “Jovan Jovanović Zmaj”, iz koje veliki broj đaka odlazi na studije u inostranstvo. Kako kaže, mnogo mu je pomoglo i to što je imao priliku da uči u Istraživačkoj stanici Petnica.

 

Srbi su složni

Mario Cekić kaže da na Kembridžu ima puno stranih studenata. “Naši studenti na Kembridžu načelno postižu dobre rezultate. Na Kembridžu postoji univerzitetsko društvo Srba kojem je cilj da okupi sve Srbe i ljude zainteresovane za našu kulturu. Moj utisak je da smo prilično složni”, kaže Mario.

 

Kopiraj link