Vesti

Gostuša očarala studente iz sveta

22.08.2018.
3 min

Studenti sa svih meridijana, buduće arhitekte i građevinci borave ovih dana u staroplaninskom selu Gostuša, gde proučavaju jedinstvenu arhitekturu ovog dela Srbije, konkretno Gostuše, koja je, zbog specifičnog vida gradnje, poznata i kao "kameno selo".

 

Studenti u selu Gostuša

Foto: Večernje novosti/V. Ćirić

Akademci iz Rusije, Australije, Nemačke, Engleske, Holandije, Bugarske, kao i njihove kolege sa niškog Univerziteta, osim što skiciraju svaki detalj specifičnog vida gradnje, poznatog kao "kameno selo", oprobali su se i u praktičnom delu posla: zidanju kamena i "pravljenju blata sa slamom koja je neprevaziđeni vezivni materijal".

 

Prvi susret sa selom, podinutim na kamenu i sazdanim od kamena, za mlade akademce bio je, kažu, kao provratak u prošle vekove. Mnogi od njih nisu ni znali da tako nešto postoji na kugli zemaljskoj.

 

- Za mene je prvi utisak kao da putujem kroz vekove unazad. Oduševljen sam stilom gradnje. Bio sam na sličnom kampu u Severnoj Škotskoj, gde takođe ima puno građevina od kamena, ali ono što sam video ovde prevazilazi sva moja očekivanja. Divim se starim majstorima koji su ove kuće podigli pre 100 i više godina, jer se one uz manje intervencije mogu napraviti da služe još toliko. Video sam ogromne grede od hrasta, koje čitav vek nose tešku kamenu konstrukciju, a nisu popustile ni za milimetar. Baš kao i zidovi koji su na njima - oduševljeno priča Englez Tom Hanter, koji studira u Holandiji.

 

Slični su i utisci Alistera Tirela iz daleke Australije. On zadovoljno priča o tome kako su sa kolegama izvršili neke intervencije na jednoj seoskoj kući i na zidu seoske Crkve Svetog Jovana. Slobodno vreme su iskoristili da se spuste na obale Zavojskog jezera, koje delom svoje obale zalazi do prvih kuća u Gostuši. Tirelu se posebno dopada mentalitet Staroplaninaca i još se čudi kako je ovde opstala stara dobra tradicija da se slučajnom prolazniku i neznancu na seoskom putu prilikom susreta otpozdravi sa "dobar dan". To je znak, veli ovaj Australijanac, da ljudi poštuju jedni druge, čega je sve manje.

 

Dejan Rudić Vranić, iz fondacije "Arhitekta Aleksandar Radović", koja je organizator kampa, kaže da je priča o Gostuši pokrenuta pre osam godina zahvaljujući tadašnjoj direktorki niškog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Eleni Vasić Petrović. Njena studija koju je sa svojim kolegama uradila o staroplaninskom graditeljstvu nagrađena je prestižnim priznanjem EU "Evropa nostra". 

 

Pomoć

Osim stranaca i naše buduće arhitekte i inženjeri građevine, poput Aleksandre Strugarević i Mateje Desančić su takođe opčinjeni onim što su videli i naučili u Gostuši. Boravak i rad studenata i cele ekipe na Staroj planini, pomaže gradska uprava u Pirotu.

 

Najlepši kutak na svetu

Englez Tom Hanter kaže da su akademci posetili i seoski majdan iz kog se kopala zemlja za blato, koje je sa dodatkom slame odličan vezivni i ekološki materijal.

 

- Ovde prosto nema ništa što nije u skladu sa prirodom i od prirode. Čini mi se da sam video najlepši kutak sveta - očaran je Hanter.

 

 

Kopiraj link