Zakon o visokom obrazovanju vrlo jasno definiše da se ispit može održati jedino u sedištu akreditovane visokoškolske ustanove, navodi za RTS Ana Langović Milićević, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete za visoko obrazovanje. Ističe da postoji mogućnost da studenti mogu da rade kolokvijume onlajn, ali da je odluka na profesorima. Moguće pomeranje ispitnih rokova.
Foto: Pixabay
Ana Langović Milićević, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, navela je da su sve visokoškolske ustanove prešle na onlajn nastavu, ali da studenti po zakonu ispite mogu polagati samo u sedištu akreditovane visokoškolske ustanove.
"Zakon o visokom obrazovanju vrlo jasno definiše da se ispit može održati jedino u sedištu akreditovane visokoškolske ustanove. To znači da ne može sam ispit biti onlajn, ali provera znanja koja je neophodna pre samog završnog ispita do 70 odsto je moguća onlajn", objašnjava Langović Milićevićeva.
Kako kaže, ti delovi ispita mogu da utiču na konačnu ocenu kada se organizuju ispiti na fakultetima.
"Provera znanja na ovaj način je poželjna, prihvatljiva i za studenta motivišuća jer na ovaj način oni koriste vreme da kada dođe taj finalni trenutak završnog ispita mogu lakše da ga polože", ocenjuje Langović Milićevićeva i ističe da su svi profesori na raspolaganju studentima.
Navodi da postoji mogućnost pomeranja ispitnih rokova.
"Nadamo se da će ova situacija biti završena za pet do šest nedelja, ali u svakom slučaju mi pratimo sve što se dešava i u skladu sa tim ćemo organizovati pomeranje ispita. Cela akademska zajednica razume ovu situaciju i sve će biti organizovano na najbolji način u datim okolnostima. Sve će biti organizovano tako da studenti neće biti uskraćeni ni za jedan ispitni rok", navodi Langović Milićevićeva.
Govoreći o našim studentima u inostranstvu, navodi da su se neki vratili, a neki ostali u zemlji gde su započeli svoju razmenu.
Govoreći o stranim studentima navodi da su neki od njih, uprkos situaciji, ostali u Srbiji i da je njima obezbeđeno sve što im je potrebno za život.
"Jedan broj stranih studenata, sticajem okolnosti ostao je u Srbiji, nije mogao da se vrati u svoje zemlje. Sva prava koja su imali ranije imaju i sada: stipendiju, smeštaj, zdravstveno osiguranje u zavisnosti od programa razmena preko kojeg su došli", objašnjava Langović Milićevićeva.
Izvor: RTS