Internacionalni studenti koji se već nalaze u SAD ili oni koji traže način da pohađaju studije u toj zemlji, postavljali su pitanja o dobijanju viza, finansijskoj pomoći i privikavanju na drugačiju kulturu, na skupu koji je ranije ove nedelje održan na Univerzitetu Džordž Vašington.
Tokom događaja, organizovanog pod pokroviteljstvom Glasa Amerike, pitanja su postavljali oni koji su bili prisutni, ali i mnogi širom sveta, uglavnom preko društvenih medija.
Forum je organizovan s ciljem da se potraže odgovori na neka od najvažnijih pitanja sa kojima se suočavaju studenti, koji žele da studiraju u SAD.
Neki od studenata prisutnih u sali pitali su se da li se pooštravanje američke imigracione politike i procedure za dobijanje viza odražava na prijem stranih studenata na univerzitete.
Visoki zvaničnik Univerziteta Džordž Vašington Daglas Šo, koji je zadužen za internacionalnu strategiju, kaže da su američka akademska vrata otvorena.
“Mnoge američke institucije sa zadovoljstvom prihvataju ljude iz svih krajeva sveta. Mi smo svakako jedna od njih. Štaviše, prema našem strateškom planu želimo da povećamo broj i procenat međunarodnih studenata koje primamo”, objašnjava Šo.
Mnogi studenti želeli su da znaju koliko je pristupačno školovanje u SAD. Bjanka Šonberg, direktorka studentske službe lokalne više škole u Hjustonu, predložila im je da uštede novac tako što će početi studije na dvogodišnjem koledžu.
“Tokom prve dve godine, na tradicionalnom četvorogodišnjem koledžu imate samo osnovne predmete. To je mnogo jeftinije završiti na dvogodišnjem koledžu”, objasnila je Šonberg.
Potencijalni studenti takođe su postavljali pitanja o eventualnoj finansijskoj pomoći.
Učesnici panela naglasili su da strani studenti ne mogu da se prijave za zajmove američke vlade, ali je Sem Braun, direktor odseka za međunarodne studente na Univerzitetu Brigam Jang naveo druge opcije.
“Ponekad imate finansijsku pomoć ili stipendije, koji se nude kroz vaš specifični program. Recimo, ako studirate računovodstvo, možda baš taj program ima stipendiju. Postoje i spoljni izvori, poput korporacija ili nekih drugih entiteta, koji mogu da ponude stipendije”, kaže Braun.
Drugi učesnici foruma, opisali su različite načine na koji internacionalni studenti mogu da zarade, pre svega radeći u okviru programa povezanih sa svojim studijama.