Čovek u proseku tokom 60 minuta dodirne lice čak 23 puta - pokazalo je istraživanje naučnika na čelu sa dr Meri Luiz Mekloz, profesorkom epidemiologije na Univerzitetu u Novom Južnom Velsu.
Foto: Pixabay
Stručnjaci su sproveli studiju u koju su uključili svoje studente i iznenadili su se podatkom do kojeg su došli. Ispostavilo se da su ispitanici tokom sat vremena, koliko je trajao eksperiment, rukama 23 puta dotakli neki deo lica, a najviše oči, usta i nos. Psiholozi za to imaju obrazloženje, pa kažu da je u pitanju podsvesna aktivnost i osnovno ponašanje naše vrste, na koje vrlo malo možemo da utičemo.
Jednostavno, čak i ako znamo da dodirivanje lica nije dobro, jer možemo da “pokupimo” virus ili neku infekciju, a pritom nije ni lepo da se vidi, teško nam je da se iskontrolišemo u toj radnji. Čak nam i prija.
Još dok smo u maminom stomaku, mi stavljamo ruke na neki deo glave, što se vidi na ultrazvuku - kaže Nataša Tivari, psiholog. - Dodirivanjem lica se zapravo umirujemo, jer tako aktiviramo određene tačke koje pokreću parasimpatički nervni sistem. Zbog toga to činimo još češće onda kada smo pod stresom, zabrinuti ili iznenađeni. Um podsvesno pokušava da nas umiri tako što poseže za radnjama za koje zna da će nas umiriti i učiniti da se osećamo zaštićenije.
To je onda i odgovor zašto ovo radimo i tokom pandemije korone, iako znamo da dodirivanje usta, nosa ili očiju može da nas košta zaraze. Mozak nas jednostavno navodi na aktivnost koja će nas psihološki umiriti i zaustaviti stres. Ali, ipak, važno je da se potrudimo da se u tome obuzdamo, jer virus i dalje vreba.
Izvor: Novosti.rs