Vesti

Kako do posla u IT kompaniji i šta se najviše ceni

03.03.2017.
4 min

Šta je to što domaće IT kompanije najviše vrednuju kada biraju kandidate za prakse i juniorske pozicije?

 

IT

 

Kako je pokazalo istraživanje Startita, zasnovano na podacima 32 IT kompanije koje posluju u Srbiji, naajviše praksi ima za studente, a najbitnija je motivisanost i želja za usavršavanjem.

 

Najveći broj kompanija na praksu prima studente (82%) i diplomce (78%), dok je taj broj nešto manji kada su u pitanju samouki programeri (46%) i programeri sa završenim kursevima (39%). 

 

Kada su u pitanju uslovi pod kojima kompanije primaju ljude na praksu, najveći broj njih je navelo motivisanost i želju za usavršavanjem koje prepoznaju kod praktikanata kao najbitniju stavku pri odabiru. Još jedan bitan uslov koji je često navođen jeste položen test tehničkog znanja koji kompanije zadaju budućim praktikantima. 

 

Najbitnije osobine koje treba da poseduje praktikant su ponovo motivisanost i želja za daljim učenjem, kao i odgovornost i savesnost. 

 

Diplomu visokoobrazovne ustanove 49% kompanija ocenjuje kao veoma važnu pri odabiru kandidata, dok za 30% kompanija diploma uopše nije važna. Relativno značajno, ali ne i presudno jeste tehničko predznanje i iskustvo na projektima. 

 

Tri meseca za prakse, manji, ali i komercijalni projekti 

Najveći broj praksi traje 3 meseca, a u tom periodu 86% praktikanata dobija posebno određenog mentora. 

 

Praktikanti su uglavnom angažovani na manjim projektima, ili na jednostavnijim zadacima u okviru velikih projekata, a skoro 50% njih dobija priliku da radi na komercijalnim projektima. 

 

Prakse su u najvećem broju slučajeva plaćene (41%), a kod velikog broja kompanija postoje obe varijante, i plaćenih i neplaćenih praksi. 

 

Fakulteti ne daju dovoljno dobru pripremu za rad u industriji 

Na pitanje koji fakulteti u Srbiji najbolje pripremaju studente za rad u industriji, najveći broj kompanija ističe ETF, MATF i novosadski FTN i PMF, ali su naglasili da nijedan fakultet ne daje dovoljno dobru pripremu za budući rad. Skoro sve kompanije smatraju da je domaćim fakultetima potrebno mnogo više prakse, angažovanja studenata na konkretnim projektima i bolja povezanost sa privredom. 

 

Za praktikante koji imaju iskustvo u radu na projektima, najvažnije je to sa kojim su tehnologijama radili i da li ti projekti imaju veze sa onim čime se bavi kompanija. Bitan aspekt je i način razmišljanja i veština rešavanja problema, a nekoliko kompanija navodi da im je najvažnije da kandidati budu iskreni kada pišu o projektima na kojima su radili. 

 

Kada su u pitanju završeni online kursevi, većina kompanija ih ocenjuje kao relevantne pri donošenju odluke, ali više kao pokazatelj zainteresovanosti i motivisanosti za bavljenjem računarstvom nego kao bitan izvor znanja. 

 

Interesantan je i podatak da samo 6% kompanija pri zapošljavanju praktikanata u obzir uzima prosek sa fakulteta. Za najveći broj kompanija su najznačajniji intervju i CV kandidata. 

 

Junior developeri u IT kompanijama 

Velika većina kompanija (96%) junior developere definiše prema znanju, a ne prema godinama iskustva. Najvećem broju kompanija je potrebno 3 do 6 meseci da juniora osposobe za produktivan rad u kompaniji. 

 

Iz iskustva sa juniorima koji su po dobijanju diplome dobili posao, tražili smo od kompanija da ocene kvalitet obrazovnih institucija u Srbiji: 

Kopiraj link