Vesti

Kako preživeti januarski ispitni rok?

30.01.2019.
2 min

Još samo par dana nas dele od kraja januara, a mnogima je prvi mesec u godini nekako i najduži. Zapravo, možda je proleteo samo studentima.

 

Čitaonica

Foto: FPN

„Iskreno, kampanjac sam poprilično, sve ostavljam za zadnji čas, to definitivno ne bih preporučila ljudima s obzirom da je stres neizbežan kao i neprospavane noći. Tako da ispit obično kad završim proslavim tako što prespavam jedan dan".

 

„Zajedno sa kolegama učim nekad i sam to više ide kao torta red spavanja pa red učenja, pa onda malo jedemo i tako stalno provodim vreme u stanu dok ne dođe onaj poslednji momenat čak ako su ispiti ujutru onda i ne spavamo, celu noć učimo da ne bi došlo do onog studentskog prespavljivanja do početka termina za ispit".

 

„Ja sam iz Sremske Mitrovice što mi dosta olakšava jer imam svoj mir za učenje, slobodu i za sve ostale obaveze".

 

„Potrebno je malo više truda nego u srednjoj školi ne može da ide istim tempom ali u suštini kada se potrudiš i kada postigneš taj neki rezultat koji si očekivao stvarno odličan je osećaj i ispunjen".

 

Psiholozi tvrde da se studenti tokom pripremanja ispita suočavaju sa visokim nivoom stresa, a kako bi održali zdrav razum, neophodna je dobra organizacija i pauze u učenju.

 

„Da se napravi plan rada, da se strukturira tačno kako će im koji dan izgledati u smislu koliko kada treba da se pređe, znači prioritetna je organizacija vremena i obavezno u toku te organizacije vremena i obavezno da se u to vreme uključi, vreme za odmor, vreme za druženje. Izuzetno je bitno za dobru koncentraciju kretanje, sportska aktivnost , ishrana takođe", kaže psiholog Miroslava Vučetić Ćirić.

 

Istraživanja su pokazala i da nedostatak sna može dovesti do gubitka koncentracije prilikom pripremanja ispita. Neispavanom studentu biće potrebno dvostruko više vremena da savlada gradivo, nego odmornom.

 

Kopiraj link