U novosadskim studentskim zadrugama satnice su povećane početkom 2019. godine, pa se za jedan sat može zaraditi od 160 do 300 dinara.
Foto: Pixabay
U zavisnosti od težine odabranog smera, fakultetskih obaveza, finansijske situacije i slobodnog vremena, studenti se prijavljuju za raznorazne poslove koji im donose, kako zaradu, tako i iskustvo. Uslovi novosadskih omladinskih i studentskih zadruga se ne razlikuju mnogo, a podrazumevaju da njihovi članovi budu mladi između 15 i 30 godina, dok se u isključivo studentskim zadrugama granica godina smanjuje na 26 jer članovi moraju da imaju status učenika ili studenta. Učenici takođe mogu raditi uz saglasnost roditelja.
Načini učlanjenja u zadruge su razni i često se to može učiniti i onlajn, a studenti s kojima smo razgovarali kažu da proces dobijanja poslova preko takvih zadruga nije komplikovan, ali da često zna dugo da traje. U ponudama zadruga takvog tipa svakodnevno se nude poslovi poput popunjavanja rafova, ispomoći u šanku, čišćenja određenih prostorija, kontrole kvaliteta proizvoda, deljenja letaka, rada u magacinu i mnogih drugih. Direktorka Omladinske zadruge „Pravi pobednik” Valentina Krstić Budimirović ističe da mladi žele da rade, ali da traže fleksibilno radno vreme.
„U našoj zadruzi najtraženiji poslovi su popunjavanje rafova, kao i deljenje letaka kada je lepo vreme“, rekla je ona. „Najmanje se traže poslovi koji od studenta zahtevaju da putuje, kao i oni koji traju dugo, ali sve zavisi od dogovora studenta i poslodavca. Sve je veći broj onih koji žele da rade za veće satnice, a učenici su se posebno aktivirali, tražeći poslove na sve strane, iako je primetno da poslodavci i dalje više primaju studente.“
Kako saznajemo od novosadskih studentskih zadruga, satnice su povećane početkom 2019. godine, što ne važi za sve poslodavce pa se tako na određenim pozicijama za jedan sat može zaraditi od 160 do 300 dinara, u zavisnosti od težine poslova. Da je moguće uskladiti poslove takvog tipa i fakultetske obaveze potvrđuje jedna od studentkinja Bojana Avramović, koja je dobila posao preko omladinske zadruge u novom tržnom centru „Promenada” u radnji „Bershka”. Njen posao podrazumeva slaganje robe u magacinu, rad na kabinama, kao i štampanje i lepljenje etiketa.
„Nisam u potpunosti zadovoljna radom zadruge u kojoj sam prijavljena jer, osim članarine, uzimaju i veliku proviziju“, kaže Bojana. „Radno vreme mi je poprilično fleksibilno, ali nisam zadovoljna satnicom, a samim tim ni zaradom. Zadruga je neažurna i ne mogu da ih dobijem ni na jedan od brojeva telefona, ali dobra strana je to što mogu da radim i zarađujem i kao student.“
Iskustva studenata, kao i studentskih zadruga, različita su pa tako iz Omladinske zadruge „Sloga” ističu da je ponuda poslova slaba, pa samim tim i zainteresovanost studenata koji, kako kažu, ne žele da rade vikendom. Oni navode da poslodavci zahtevaju od studenata da rade mnogo više nego što njima to vreme i fakultetske obaveze dozvoljavaju. Članarina u toj zadruzi je 300 dinara godišnje, dok se plaćanje obavlja nakon prve plate.