Vesti

Katalog pun ponuda stranim studentima u Srbiji

21.05.2018.
4 min

Katalog „Studiraj u Srbiji”, koji je ovih dana izdalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, počinje sažetom pričom o Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Šumadiji i našem narodu koji je „pokupio najbolje sa Zapada i Istoka” između kojih se nalazi.

 

Studiraj u Srbiji

Foto: Politika/Study in Serbia

„Politika” je prvi medij koji je imao uvid u brošuru štampanu na 42 strane, napravljenu da dovede strane studente u našu zemlju i povrate popularnosti domaćih univerziteta, kakvu su među strancima imali u vreme nekadašnje Jugoslavije.

 

Već na samom početku inostrani akademci bivaju upoznati sa činjenicom da godišnja školarina u Srbiji staje između 1.000 i 5.000 evra i da je ova cena ponekad različita za strane i domaće studente. Naglašeno je i da im je ponuđeno više od 150 akreditovanih univerzitetskih programa na svim studijskim nivoima i na srpskom, engleskom, kao i još nekim stranim jezicima. Napomenuto je i da se neki univerziteti visoko rangiraju na Šangajskoj listi i da imamo oko 250.000 upisanih studenata, od kojih su 177.352 na državnim, a 28.203 na privatnim univerzitetima. Odmah je istaknuto i da su cene života, hrane, smeštaja i javnog prevoza relativno niže u odnosu na većinu evropskih zemalja. Studentima su na prvim stranama kataloga prikazani beogradski spomenici „Pobednika” i „Nikole Tesle” ispred zgrade Tehničkih fakulteta. Predstavljanje institucija počinje Univerzitetom u Beogradu i Medicinskim fakultetom, a posle se nižu novosadski, niški, kragujevački univerziteti, pa Singidunum, Union, Poslovna akademija....

 

Tu su i važni brojevi telefona poput Hitne pomoći i policije, spisak mobilnih operatera i pozivnih brojeva za univerzitetske gradove. Stranci mogu pogledati kako izgleda smeštaj u prestoničkom Studentskom gradu, a dati su im i predlozi da slobodno vreme ispune odlaskom na novosadski Egzit festival, ili se bave nekim od brojnih sportova, koje negujemo kao sportska nacija. U odeljku o slobodnom vremenu napominje se i da će Beograd 2020. godine biti domaćin Evropskih univerzitetskih igara, koje su „najveći univerzitetski sportski događaj u Evropi” sa 6.000 učesnika u dvadesetak sportova. Strancima su dalje kratko predstavljeni naučno-istraživački rad i programi studentskih razmena. Brošura se završava kratkim prikazom projekta „Svet u Srbiji”. Ovaj projekat Vlade Srbije stipendira sve studente, sa neengleskog govornog područja, da u pripremnoj godini studija uče srpski jezik. Katalog je štampan u 5.000 primeraka, dizajnirala ga je Fondacija „Tempus”, a sufinansiran je programom Evropske unije „Erazmus plus”.

 

Brošura – ogledalo našeg obrazovanja

Ministar prosvete Mladen Šarčević najavio je da će katalog deliti na sajmovima obrazovanja, u stranim ambasadama i prilikom poseta inostranih delegacija. Brošura „Studiraj u Srbiji”, kako kaže, predstavlja doprinos internacionalizaciji ovdašnjeg visokog obrazovanja, koja bi trebalo da bude deo Strategije razvoja obrazovanja do 2030. godine. Ona će biti krunisana osnivanjem Univerzitetskog grada u Sremskim Karlovcima.

 

Prvih 60 kataloga putuje u Azerbejdžan uz pomoć „Politike”

Čim su videli vest u „Politici” da je izašao katalog „Studiraj u Srbiji” kontaktirali su nas iz kabineta dekana Filološkog fakulteta u Beogradu naglasivši da im je hitno potrebno 60 primeraka nove brošure. Prof. Ljiljana Marković, dekan, želi da je podeli studentima u Azerbejdžanu, glasila je poruka. Povezali smo ih sa ministrom Šarčevićem i prvih 60 kataloga u ponedeljak će krenuti put najveće države u regionu Zakavkazja.

 

– Filološki fakultet u Beogradu 22. maja otvara Centar za srpski jezik i kulturu na Azerbejdžanskom univerzitetu jezika u Bakuu. Želimo da tamo promovišemo studiranje u Srbiji i podelimo katalog. Fakultet je centru podario više od 500 knjiga na srpskom jeziku i 12 slika sa likovima znamenitih Srba kao što su: Nikola Tesla, Ivo Andrić, Dositej Obradović – naglasila je Ljiljana Petković, sekretarica dekana Filološkog fakulteta, i dodala da je u njihovoj ustanovi 26. aprila otvoren Centar za azerbejdžanski jezik i kulturu.

 

Kopiraj link