Većina velikih kompanija u Srbiji u proseku provede deset do petnaest minuta nad nečijom radnom biografijom, a nekima je za to potrebno samo dva minuta.
Foto: Pixabay
BIZLife je kroz anketu zamolio menadžere odseka za ljudske resurse (HR) u velikim kompanijama da, pored toga koliko vremena “troše” na pregledanje CV-ja, kažu i nešto više o načinu zapošljavanja u Srbiji.
To što ste završili fakultet nije garancija da ćete se veoma lako zaposliti, ali ni to što ga možda niste završili takođe ne znači da posao nećete naći u izuzetno dobroj firmi ili na dobroj poziciji.
Rezultati ankete pokazuju nam da i mlad čovek, koji nema iskustva, ali je ambiciozan i perspektivan ima velike šanse da dođe do željenog posla.
Na pitanje da li je za zaposlenje potrebno imati “vezu” ili preporuku, odgovori su da je “veza” potpuno nepotrebna a da je preporuka dobrodošla, ali da nije presudna.
O važnosti radne biografije se uvek raspravlja, čak i na svetskom nivou. U nekim zemljama se biografija često pregleda kompjuterski, tako da je važno popuniti određena polja u vezi sa pozicijom za koju se aplicira. U Srbiji je sam izgled CV-ja i dalje veoma važan.
Na skali od jedan do 10 (gde je 10 najviše), ispitanici su u proseku važnost izgleda CV-ja ocenjivali brojem osam, što govori da CV ima dosta uticaja na mogućnost zaposlenja.