Vesti

Kreativnost, inovativnost i „soft skills“ savremeni trendovi u srednjem stručnom obrazovanju

26.11.2018.
3 min

Na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu održana je stručna konferencija za profesore srednjih ekonomskih škola “Ekonomija, poslovno upravljanje i statistika – savremene tendencije u srednjem stručnom obrazovanju“. Svi predavači su se složili da su glavni trendovi koji će odrediti budućnost obrazovanja: inovacije, razvoj ličnih veština, kreativnost i koncept celoživntong učenja.

 

Stručna konferencija na EKOF-u

 

Stručna konferencija održana je po treći put, a fokus je bio na primeni informacionih tehnologija u inoviranju nastavnih sadržaja iz oblasti poslovne ekonomije, računovodstva i statistike, koja doprinosi ekonomskoj reformi i bržem usvajanju koncepta održivosti kao razvojnog prioriteta.

 

„Savremene reforme u obrazovnom procesu vezane su za usvajanje ključnih kompetencija koje omogućavaju multifunkcionalni paket znanja, veština i stavova neophodnih za personalni razvoj i napredovanje u okviru koncepta celoživotnog učenja. Kao poseban prioritet izdvaja se osposobljavanje đaka da ideje pretvore u akciju kroz planiraje i upravljanje projektima baziranih na kreativnosti, inovativnosti i preuzimanju rizika. Ova kompetencija podstiče se čak i u okviru osnovnog obrazovanja, a potom se kroz izborno područje Ekonomija I biznis promoviše u programu treće i četvrte godine u gimnazijama“, izjavila je Žaklina Stojanović prodekan Ekonomskog fakulteta za nastavu i dodala:

 

 „Srednje škole ekonomskog usmerenja suočene su sa kontinuiranim smanjenjem broja odeljenja, a program koji pohađa najveći broj đaka nije se menjano duži niz godina. Inoviranje programa bi se odnosilo na uvođenje novih nastavnih sadržaja u skladu sa potrebama ekonomije koja se menja, a stručna konferencija na Ekonomskom fakultetu u velikoj meri pomaže ostvarivanju ovog cilja.“

 

Posebno je istaknut značaj digitalnih tehnologija za celokupan razvoj sistema obrazovanja, ali i usvajanje i usavršavanje „soft skills“ odnosno ličnih veština od što ranijeg uzrasta. U nekim zemljama još u osnovnim školama uvodi se preduzetništvo.

 

 „Veliki su izazovi sa kojima se suočavaju obrazovni sistemi širom sveta, pa i obrazovni sistem Republike Srbije, pred novim talasom tehnoloških inovacija, koji iz temelja menja samu prirodu obrazovanja i postavlja nove zahteve kada je reč o neophodnim znanjima i veštinama. Savremene tendencije u informacionim tehnologijama utiču na digitalnu transformaciju obrazovanja. Neke od tehnologija koje će značajno uticati na obrazovanje u budućnosti i obrazovanje za budućnost su pametna obrazovna okruženja, internet inteligentnih uređaja, virtuelno okruženje za učenje, tehnologije virtuelne realnosti, mobilne tehnologije“, istakao je porofesor Stankić i dodao da mladi ljudi pored obrazovanja moraju da nauče veštinama za 21. vek kao što su kritičko razmišljanje, rešavanje probelma, dobra komunikacija, felksibilnost, kretivnost, inovativnost.

 

Kopiraj link