Vesti

Leskovački studenti proizveli specifičan, Mastef sir

16.07.2018.
3 min

Tehnološki fakultet iz Leskovca je prvi put je imao ekipu studenata nacionalnom takmičenje u kreiranju ekoinovativnih proizvoda Ecotrophelia Srbija 2018, održanom u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu, koja se pokazala u najboljem svetlu jer je osmislila i napravila svoj ekoinovativni proizvod-niskokalorični sveži sir od kozje surutke i mleka sa dodatkom lekovitog bilja.

 

cheese

Izvor: pixabay.com

 

Predloženi proizvod, MASTEF sir pripada grupi svežih mladih sireva tipa rikota, koji se dobija od kozje surutke, kozjeg mleka i lekovitog bilja iz naših krajeva.

 

Izbor sirovine je prvi aspekt po kome se MASTEF sir razlikuje od sličinih na tržištu.

 

Dodatak različitih lekovitih i aromatičnih biljaka u prehrambene proizvode nije retka pojava, ali dodatak u rikota sir na bazi kozje surutke i mleka daje potpuno nov proizvod na tržištu, što je ujedno još jedan vid inovativnosti predloženog proizvoda.

 

Kao kombinacija aromatičnog lekovitog bilja za proizvodnju MASTEF sira odabrane su majčina dušica i rtanjski čaj, biljne vrste koje su specifične za prostore Srbije, koje se koriste u tradicionalnoj medicini za rešavanje problema sa digestivnim i imunim sistemom.

 

Osnovni cilj dodavanja biljnog materijala je obogaćivanje finalnog proizvoda visoko vrednim prirodnim bioaktivnim jedinjenjima sa izraženim biološkim aktivnostima kako bi se dobio potencijalno funkcionalni proizvod, ali i u cilju poboljšanja i “maskiranja” specifičnog ukusa i mirisa proizvoda od kozijeg mleka.

 

MASTEF sir predstavlja ekoinovativni proizvod koji se uklapa u savremene trendove i daje idealan za proizvodnju u postojećim kapacitetima mlekarske industrije Srbije.

 

Ovo potvrđuju i dobre ocene nacionalnog žirija, svih prisutnih, a posebno zvanični poziv direktorke Naučno-tehnološkog parka Beograd, gospođe Gordane Danilović Grković da u narednih šest meseci imaju mogućnost da u okviru savremeno opremljenih laboratorija njihove ustanove usavrše, poboljšaju i finaliziraju svoj proizvod.

 

„Studneti našeg fakulteta su pokazali da su spremni da se već od prvih godina studija ravnopravno takmiče sa mnogo starijim kolegama sa drugih fakulteta, da imaju dobre ideje, jasnu viziju, preduzetnički duh kao i da mogu da uvek računaju na stručnu pomoć i podršku svog Fakulteta i njegovih upošljenika“, kažu na Tehnološkom fakultetu.

 

Takmičarski tim činili su: Stefan Stanojević iI Marija Ristić i Vladimir Popović sa preve i i Aleksandar Šljivić sa treće godine, uz pomoć dr Ivane Karabegović (docenta na katedri za Prehrambeno-biotehnološke nauke), dr Bojane Danilović (docenta na katedri za Prehrambeno-biotehnološke nauke), mr Zorana Kostića (redovnog profesora na katedri za tekstilne nauke), naučnog saradnika Marije Miladinović i doktoranta Sandre Stamenković-Stojanović.

 

Takmičenje je organizovano od strane Udruženja prehrambenih tehnologa Srbije u saradnji sa USAID projektom za konkurentnu privredu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

 

Kopiraj link