Mladi robotičari sa FTN-a spremaju se za nova takmičenja - Potrebna pomoć u vidu delova
Ekipe mladih robotičara, koju čine studenti mehatronike i drugih odseka Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i ove godine vredno rade na pripremama za nacionalno takmičenje u robotici "Eurobot". Tri najbolje ekipe koje budu odabrane će potom odmeravati snage u "međunarodnim vodama", na evropskom takmičenju koje će se održati u Francuskoj.
Foto: Pexels
Naime, Međunarodna organizacija Planète Sciences svake godine organizuje studentsko takmičenje "Eurobot" u izradi autonomnih robota pravljenih i programiranih da izvršavaju određene zadatke, a na kojem učestvuje oko 200 evropskih ekipa.
Pre putovanja u Francusku, tri najbolje ekipe biće odabrane na takmičenju, u rektoratu Univerziteta Novog Sada, koje organizuju profesori i asistenti FTN-a.
Međutim, da bi došli do svog cilja i ušli u odabranu trojku, a potom nadjačali i konkurente u Francuskoj, studentskim ekipama sa FTN-a je potrebna pomoć u vidu delova.
Jedan od studentskih timova, koji će se takmičiti, je i tim M41+ sa FTN-a, sa smera mehatronika. Pavle Kukavica, student FTN-a, i jedan od članova tima M41+, kaže da je proces pravljenja jednog robota skup i da zahteva mnogo znanja, energije, vremena, ali i budžet, kako bi se pribavili potrebni delovi.
- Tim M41+ želi i ove godine da učestvuje na ovom prestižnom takmičenju. Da bismo bili konkurentni stranim ekipama potrebna su nam sredstva kao što su elektromotori, elektronika, pneumatske komponente, senzori i novac za izradu mehaničkih i ostalih delova. Konkurentske ekipe imaju zavidne budžete, i do nekoliko hiljada evra, što je za nas mnogo, ali i pored toga, mi smo unazad nekoliko godina među najboljima, i to u prvih pet – kaže Pavle Kukavica.
Inače, tim, M41+je i prethodnih godina ostvario zavidan uspeh, kako na takmičenjima u Srbiji, tako i na međunarodnim takmičenjima.
- Naš tim je do sada postigao velike uspehe na ovom takmičenju, ali s obizrom na to da smo ove godine obogaćeni znatnim brojem kvalitetnih i perspektivnih studenata, imamo potencijala da postignemo još više. Iz tog razloga bi svaka pomoć značajno doprinela timu – kaže Pavle Kukavica.
Kako se svake godine menjaju i teme zadatka, za predstojeće međunarodno takmičenje ekipe će morati da naprave robote koji će obavljati misije "na okeanu", gde će morati da da savladaju veštine, jedrenja, orijentacije brodova…
Naši studenti ozbiljna konkurencija
Profesor Mirko Raković sa Katedre za mehatroniku, robotiku i automatizaciju FTN-a kaže da su naši timovi u samom evropskom vrhu, sa osvojenim prvim, drugim i trećim mestom u poslednjih nekoliko godina, kao i da smo dostigli značajan kredibiitet među konkurentskim ekipama.
- Naši roboti su pre 20 godina su bili u jako lošem stanju i nisu bili dovoljno kvalitetni. Međutim, mi smo sada dostigli kvalitet robota koji naše timove svrstava među najbolje u Evropi. Trenutno smo i važeći prvaci Evrope, a to ne možete da uradite ako nemate vredne studente željne znanja i uspeha ali i vrhunske kompononente i kvalitetne delove – kaže Raković.
Ističe i da je uvažavanje među ekipama prisutno i dodaje da studenti uvek idu sa zajedničkim ciljem, da uz timski rad isprojektuju i naprave što pouzdanijeg i kvalitetnijeg autonomnog robota.
- Generalno naši roboti su odlični. Razlog zašto se studenti javljaju za dodatna sponzorstva, jeste da se održi taj visok nivo. Razmišljajte o formuli jedan, svi timovi su odlični i imaju vrhunske delove, ali svake godine je jedan tim malo bolji od ostalih – kaže profesor Raković.
Inače, ove godine zbog pandemije koronavirusa takmičenje u Novom Sadu je odloženo.
- Naredne godine takmičenje će biti organizovano u zavinosti od uslova, a naravno, u skladu sa merama koje budu potrebne – kaže profesor Raković.
Izvor: eKapija