Ako studirate u Beogradu i želite da proslavite prvi ili poslednji položeni ispit, ispit za budžet ili za uslov za godinu, ali niste sigurni u kojoj beogradskoj kafani je dobar provod zagarantovan, ne morate da tražite dalje od ovog teksta.
Foto: Pixabay
Pokušaćemo da vam pomognemo da se snađete u zanimljivom haosu zvanom beogradski noćni život, a verujte nam, to je mnogo lakše nego položiti ispit.
U zavisnosti od toga koja su vaša interesovanja, šta studirate i koji ispit ste položili, možete odabrati kafanu u Beogradu koja se u potpunosti uklapa u taj studentski „kontekst“.
Svaki student sa Beogradskog univerziteta može pronaći savršenu kafanu za sebe i svoje društvo ako reši da se malo bolje informiše.
Kafane u Skadarliji – za studente Filološkog, FPN-a i umetničkih fakulteta
U kafanama Skadarlije nekad su se sastajali naši najveći umetnici, pa su one predstavljale pravo kulturno središte. Odatle potiče i taj „boemski“ duh koji skadarlijske kafane i do dana današnjeg uspevaju da održe živim.
Verovali ili ne, u beogradskim kafanama pisale su se pesme, priče, drame i romani, izvodile su se prve pozorišne predstave, ali i prikazivali filmovi, a tu su organizovani i prvi sajmovi knjiga. Prvi srpski časopisi pokretani su upravo u Skadarliji, što može biti vrlo zanimljivo studentima žurnalistike.
Neki od znamenitih umetnika koji su posećivali kafane u Skadarliji bili su: Branislav Nušić, Đuro Jakšić, Jovan Jovanović Zmaj, Radoje Domanović, Bora Stanković, Vladislav Petković Dis, Stevan Mokranjac, Sima Pandurović, Milovan Glišič, Stevan Sremac, Miloš Crnjanski, Stanislav Vinaver, Rade Drainac, Rastko Petrović...
Spisak se nastavlja, ali je i ovo dovoljno da pokaže svu moć koju su skadarlijske kafane imale nekada u oblastima kulture, književnosti i umetnosti.
Prema tome, kafane u boemskoj ulici Beograda idealne su za one koji su položili ispit iz književnosti (šta ako su kao pitanje na ispitu dobili baš nekog od gore pomenutih pisaca?), istorije, žurnalistike i njima sličnih oblasti.
Dakle, idealne su za studente društvenih nauka kojima je interesantna sva istorija i sve anegdote koje leže u temelju legendarnih kafana u Skadarliji.
Čuvene su kafane „Tri šešira“ (nazvana i stecištem srpske moderne) i „Dva jelena“ (pet sala i dve letnje terase ove kafane predstavljale su omiljeno mesto mnogim našim umetnicima). Iako se kafana „Klub književnika“ nalazi u Francuskoj ulici, a ne Skadarliji, ona odiše istim duhom kao i „Tri šešira“ i „Dva jelena“.
Takođe je bila stecište naših pisaca, muzičara i slikara, ali druge generacije u odnosu na onu koja je rado išla u skadarlijske kafane. U pitanju su Ivo Andrić, Momo Kapor, Milorad Pavić, Dobrica Ćosić, itd.
Ukoliko do sada niste posetili neku od ovih kafana, šta čekate? Položeni ispit je savršeni izgovor za odlazak u neku skadarlijsku kafanu i oživljavanje starog duha boemije.
Ako preterate sa pićem i poželite da recitujete ljubavnu poeziju nekom sa fakulteta ko vam se dopada, setite se da su na tom istom mestu možda baš Đura Jakšić ili Miloš Crnjanski osvajali devojke svojim stihovima.
Moderne kafane – za studente koji položene ispite proslavljaju ludim provodom
Retro kafane, poput kafana u Skadarliji, nisu svim studentima omiljene. Neki su ljubitelji modernih kafana koje samo izgledom podsećaju na klasične, a u stvari su klubovi u kojima bendovi sviraju pop i narodnu, odnosno folk muziku. Za moderne kafane karakterističan je spoj tradicionalnog i modernog.
U ovakvim kafanama obično je neophodna rezervacija stola, pa nakon što položite ispit nemojte da vas mrzi da okrenete broj kafane koju odaberete i rezervišete na vreme, jer možete ostati bez mesta.
Moderne kafane nisu namenjene onima koji više vole da u kafani sede, piju piće uz zvuke tamburica ili violine i razgovaraju sa prijateljima. Ovde se dolazi zbog ludog provoda do zore. Priča se da ove kafane posećuju najlepše studentkinje, što je svakako još jedan razlog momcima da baš njih odaberu za proslavu položenog ispita.
Neke od najposećenijih modernih kafana u Beogradu su „Gradska kafana“ na Novom Beogradu koja radi od 22h do 4 ujutru, kafana „Beograđanka“ u blizini čuvene istoimene zgrade, kafana „Druga kuća“ koja radi sedam dana u nedelji, kafana „Gaučosi“ u kojoj može da stane 700 ljudi, „Konoba Akustik“ u kojoj bend sa gitarom i harmonikom svira starogradske pesme svakog dana u nedelji od 20 časova...
Na kraju krajeva, ne morate samo nakon položenog ispita da idete u kafanu. Kafana je idealno mesto za provod i nakon nepoloženog ispita, vraća osmeh na lice i čini da se osećate makar malo bolje. Ispite ćete položiti, a ostaće vam uspomene na nezaboravne noći u beogradskim kafanama.
Ispiti ili ispiti, pitanje je sad?