Studenti beogradskog Medicinskog fakulteta osvojili treće mesto na prestižnom takmičenju. U konkurenciji bilo više od 50 univerziteta. Čuvena televizijska serija bila inspiracija.
Pacijent sa nespecifičnim simptomom, gubitkom vida na jednom oku javlja se lekaru koji ima teškoće da ustanovi uzrok bolesti i odredi pravu terapiju, a bolesnikovo stanje se dalje pogoršava. Tada na scenu stupa tim eksperata iz različitih polja medicine koji strpljivom i mukotrpnom analizom, primenjujući sve svoje znanje i logiku konačno uspostavlja pravu dijagnozu. Otkrivaju da je naizgled oftalmološki problem zapravo bio izazvan - multipleks sklerozom.
Priča koja će neke podsetiti na radnju poznate TV serije „dr Haus“, zapravo je jedan od slučajeva koje su naši budući lekari rešavali na najvećem svetskom takmičenju u kliničkoj medicini održanom od 21. do 25. aprila u ruskom gradu Novosibirsku. O svom putu do uspeha i iskustvima iz Rusije, za "Novosti" govore naši nagrađeni studenti.
- Takmičenje je održano u celosti na engleskom jeziku, a zasnivalo se na rešavanju neuobičajenih medicinskih slučajeva iz prakse kod kojih je jako teško uspostaviti pravu dijagnozu i odgovarajuću terapiju - kaže Aleksija Stefanija Herera. - Što je najvažnije, svaka ekipa morala je da u debati sa drugim timovima naučno argumentuje svoje rešenje problema, a konačne ocene davao je žiri sastavljen od svetski priznatih lekara iz različitih oblasti.
Iako se radi o međunarodnom medicinskom takmičenju, odlazak naše ekipe na turnir, jedini te vrste u svetu, nije prošao tako glatko kao njihovo učešće. Fakultet nije dobio direktan poziv, ali su studenti sastavili najkvalitetniju ekipu i poslali prijavu. U onlajn kvalifikacijama uspešno su rešili kliničke slučajeve koji su im dodeljeni i tako obezbedili mesto među 10 ekipa koje su prošle u veliko finale u Novosibirsku. Međutim, plasmanom u završnicu takmičenja problemi našeg tima nisu bili gotovi.
- Poslali smo preko 40 mejlova na različite adrese u kojima smo tražili finansijsku podršku za odlazak na turnir, ali odgovor je uglavnom bio negativan - priča Sandra Đokić.
- Na kraju su nam učešće obezbedili naš Medicinski fakultet i privatni stomatološki fakultet iz Pančeva, a pomogla nam je i lokalna zajednica moje rodne Bijeljine.
Nakon jedanaest sati leta, više od pet vremenskih zona, četvoročlana ekipa stigla je u Novosibirsk, gde su ih dočekali srdačni ruski domaćini, volonteri Novosibirskog državnog univerziteta. Smešteni u potpuno novo krilo studentskog doma u Novosibirskom akademskom gradu,naučnom centru Sibira, studenti su pre početka turnira imali dva dana za upoznavanje sa drugim ekipama i razgledanje grada.
U konkurenciji sa nekim od najcenjenijih medicinskih fakulteta iz cele Rusije i Evrope, ekipa iz Beograda je nakon dva dana takmičenja zauzela visoko treće mesto i pokazala da Srbija ne mora da brine za kvalitet svojih budućih lekara.
- Oduševljeni smo postignutim rezultatom, s obzirom na to da, za razliku od drugih ekipa nismo imali pomoć profesora - kaže nam Matija Đukić i dodaje. - Za nas je veliki uspeh što smo, sa ograničenim sredstvima, uspeli da pariramo ekipama iz zemalja poput Rusije i Nemačke, ali i velika čast što smo na najbolji mogući način predstavili Srbiju i Beograd.
Pomoć budućim lekara
Zanimljivo je da je međunarodno takmičenje u kliničkoj medicini zapravo inspirisano poznatom TV serijom "Dr Haus". Takmičenje, koje se već četiri godine održava u Novosibirsku, ima za cilj pomaganje budućim lekarima u sticanju znanja i veštine koje će im biti neophodni u budućoj medicinskoj praksi, ali i uspostavljanje veza i širenje znanja između studenata i univerziteta iz celog sveta.