Vesti

Nema čarobne pilule za bolje učenje

07.02.2019.
5 min

Ono o čemu sanjaju svi đaci i studenti – da dobro zapamte gradivo i dobiju najbolje ocene – neki pokušavaju da ostvare nabavljajući preko interneta „čarobnu pilulu” modafinil.

 

Učenje

Foto: NajStudent (Shuttestock)

Naša sagovornica Sara, student prve godine jednog beogradskog fakulteta, čula je za tu priču i kaže da ima njenih kolega koje su probale kako deluje. Kažu da im pilula omogućava da „nenormalno bolje pamte” i da im „mozak radi sto na sat”.

 

Pritom osećaju veliku žeđ i glad, a srce im nekoliko sati jako lupa. Ako modafinil popiju popodne, neće moći da spavaju čitavu noć, prenosi Sara iskustvo svoje drugarice koja je pomenutu tableticu probala. Srednjoškolka Anđelija s Dorćola priznaje da u njenom društvu neki nabavljaju modafinil, pa je htela i ona da proba kako deluje, ali joj je majka strogo zabranila, rekavši da je to „neka vrsta droge” i da posle neće moći da se odvikne od njene upotrebe. Njena saznanja govore da je ova tabletica naročito popularna među beogradskim gimnazijalcima.

 

Ko je u pravu? Oni mladi ljudi koji tvrde da su našli način da ne spavaju i sve znanje spakuju u glavu za nekoliko dana, roditelji koji se boje novog vida droge ili oni koji nisu spremni ni za kakve eksperimente. Kucamo na vrata stručnjaka i lekara specijalista. 

 

Već u prvi mah naši sagovornici ističu je modafinil nije namenjen zdravim ljudima, pa ni za poboljšanje pamćenja i budnost studenata ili đaka, pri čemu njihova (zlo)upotreba može da izazove zavisnost i naruši zdravlje.

 

Vreme provedeno na studijama mnogi pamte po probdevenim noćima i pokušajima da se, uprkos kampanjskom pristupu tokom godine, „sistematski pred ispit” spreme za odgovaranje pred profesorom. Pa kako im se posreći…

 

Studenti su sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka budnost zbog učenja održavali beskonačnim ispijanjem kafe. Sledeće generacije uzimale su energetska pića, a u najboljem slučaju prirodne preparate iz apoteke, poput ginko bilobe. Danas se otišlo korak dalje, pa je na red došla hemija i „moderan” je postao modafinil. Koriste ga studenti, tinejdžeri, oni koji rade noću, recimo taksisti, i drugi koji iz nekih razloga žele da ostanu budni i koncentrisani. Naša sagovornica, mlada farmaceutkinja Slavica Komnenić iz Beograda, kaže da se pomenuti lek, koji kod nas nije registrovan, nabavlja ilegalno, čak i preko više sajtova na internetu. Čula je da ga u Indiji i Meksiku u apotekama daju bez recepta, a u Americi uz preporuku lekara.

 

Modafinil nije na spisku kontrolisanih psihoaktivnih supstanci u Srbiji, dodaje Tatjana Obradović, farmaceut, takođe iz Beograda.

 

– To je lek koji se koristi u terapiji odraslih pacijenata za lečenje preterane pospanosti povezane s narkolepsijom, katapleksijom ili bez nje, zbog čega se upotreba ovog leka mora sprovoditi isključivo pod nadzorom lekara – napominje naša sagovornica. Dodaje i da se modafinil koristi izuzetno kod dece i to za lečenje hiperaktivnosti s poremećajem pažnje – ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder). On deluje oslobađajući noradrenalin u centralnom nervnom sistemu, koji je identičan psihoaktivnim supstancama iz grupe amfetamina, kao što su spid – amfetamin, kristal met – metamfetamin, ili ekstazi.

 

– Metamfetamin pospešuje kognitivne sposobnosti i to je razlog zašto ga (zlo)upotrebljavaju studenti – primećuje Tatjana Obradović i otkriva nam da je u poslednje vreme primećena i zloupotreba spida među studentima, takođe zbog povećanja budnosti i pažnje. Dodaje da akademci često koriste i kofeinske suplemente koji povećavaju budnost. Uglavnom, modafinila nema u našim apotekama, može se nabaviti samo na crnom tržištu, a uočeno je i da se prodaje preko određenih zatvorenih grupa na Fejsbuku po ceni od 300 dinara po tableti, ističe naša sagovornica.

 

Dr Bojan Jašović, kardiolog, načelnik Kardiologije KBC Zvezdara, naglašava da zloupotreba pomenutog psihoaktivnog leka može da dovede do porasta krvnog pritiska i pojačanog srčanog rada. Moguće je da izazove aritmiju i bol u grudima, ali i da „proizvede” krvarenje i različite promene na koži. Ovaj specijalista podseća da se veoma ozbiljan i loš uticaj pilula na organizam ogleda i u pojavi nesanice, koja može da poprimi najteže oblike. Čini se, kada se sve pomenuto sabere, previsoka je to cena za jednu ocenu u dnevniku ili položen ispit na fakultetu.

 

I dr Aleksandra Vujoševića, psihijatra u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici u Beogradu, zamolili smo za mišljenje.

 

– Znam da je modafinil registrovan u Americi za lečenje narkolepsije, pri čemu može da uzrokuje gubitak orijentacije u vremenu, nesanicu i glavobolje, a uz to je i neurotoksičan. Neka istraživanja ovog, kako ga nazivaju „prvog pametnog leka”, pokazuju da podstiče budnost i kognitivne funkcije – ističe dr Vujošević. –Iako ga karakteriše slabije dejstvo od amfetamina, popriličan je njegov potencijal u izazivanju zavisnosti, s obzirom na to da deluje preko transmitera u mozgu. Ovih pilula ima u Srbiji, po mom mišljenju za sada ne u preterano velikom obimu. Studentima zaista nisu potrebne jer su se naučnici složili u oceni da od modafinila niko neće postati ni pametniji niti kreativniji. Naprotiv, mogu jedino da uđu u vrzino zavisničko kolo – upozorava ovaj naš psihijatar.

 

Posle svega reklo bi se da je bolje da đaci i studenti ohlade glavu na vreme, zaborave na čarobne tabletice i – zagreju stolicu.

 

Kopiraj link