Mladi, koji tako govore, verovatno nisu ni svesni koliko je njima studentski život i samo studiranje olakšano. Pritom, ne govorimo sada o finansijskim (ne)prilikama i mogućnostima za zaposlenje. U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na uticaj nove tehnologije na studiranje i studenski život uopšte.
Foto: Pixabay
Kako je ranije izgledao život jednog stundenta? Oni koji su morali upisati fakultet van rodnog grada imali su najpre poteškoće sa stanovanjem. Oni koji nisu mogli da konkurišu za studentski dom, najčešće bi živeli u nekoj sobici u stanu koji su delili sa vremešnim gazdama, koji bi ormarima sakrili štekere i gasili uveče peć i bojler, iako je jeftina struja. Navodimo samo interesantne primere, a razmislite šta je bilo sa knjigama i pisanjem seminarskih radova. Biblioteke nisu imale digitalne pretraživače. Setite se, nije bilo interneta. Nije bilo računara. Seminarski radovi pisani su olovkom ili pomoću pisaće mašine. Za pripremu i proučavanje, i citiranje literature, nije se moglo proveravati na internetu. Bilo je neophodno provesti sate i sate u biblioteci.
Izumi koji su sve promenili
Mnogi govore da kako tehnologija napreduje tako ljudi duhovno nazadaju. Možda i ima istine u ovome, ali, ne smemo zbog toga zaboraviti dobre strane tehnologije. Pojava računara i interneta omogućila je lakše funkcionisanje u svim sferama života, ne samo obrazovanju i školovanju. Negativnih strana svakako da ima - zavisnost, otuđenje… Zbog toga je važno konstnatno podizati svest ljudima, mladim roditeljima, pogotovo deci i omladini, koji moraju naći način da se izbore sa lošom stranom i da koriste sve prednosti koje nam tehnologija donosi.
U sferi fakultetskog obrazovanja doprinos interneta je ogroman. Zahvaljujući postojanju interneta postoji i online studiranje. Online studiranje omogućava fakultetsko obrazovanje studentima koji nisu u mogućnosti da pohađaju nastavu iz materijalnih ili zdravstvenih razloga. Većina fakulteta je omogućila i online prijavu ispita - studenti mogu “klikom” prijaviti ispite, što uveliko olakšava posao studentima koji putuju. Olakšana je komunikacija sa profesorima putem elektronske pošte. Profesori imaju zvanične, fakultetske adrese gde im studenti mogu pisati. Takav vid komunikacije predstavlja novi model konsultacija, ali imajte na umu da to ne može zameniti prave konsultacije, već samo bržu i lakšu komunikaciju.
Na internetu se može pronaći veliki broj elektronskih knjiga ili skripti, što olakšava studentima, ne samo zbog uštede vremena, već u materijalnom smislu.
Pored računara tu su i tableti, elektronski čitači knjiga i pametni telefoni. Najčešće se svakako koriste mobilni telefoni. Ono što se može uraditi preko računara može i preko mobilnog telefona, uslov je samo imati internet. Nema studenta koji ne nosi sa sobom mobilni telefon, koriste ih kod kuće, u javnom prevozu, u autu imaju držače za mobilni, a koriste ih i na fakultetu, čak i za prepisivanje. Negativna strana toga je činjenica da su mobilni telefoni velika distrakcija i da mladima odvlače pažnju od bitnih stvari. Najstrašnije je to što mlladi postaju sve više asocijalni.
Razvoj nove tehnologije doneo je značajne promene i brojne mogućnosti za prepisivanje. Studenti koriste prednosti i prepisuju koristeći mobilne telefone i druga pomagala na taj način što im neko sa druge strane diktira odgovore na pitanja, šalje definicije ili fotografije sa rešenjima.
Masovno se pribegava i iznajmljivanju bubica. Možda je nekada bilo teško nabaviti ovakvu opremu, ali danas samo treba ukucati na pretraživaču i možete istog trenutka kupiti ili iznajmiti bubicu. Međutim, ovo je vrlo rizičan potez zbog koga studentu može biti izrečena i suspenzija od nekoliko meseci. Ipak, i dalje ima onih koji se odluče da pokušaju da na taj način polože ispite i kolokvijume.
Fakulteti pokušavaju da drže korak sa razvojem tehnologe, pa osim u osavremenjivanju nastave, tehnologiji pribegavaju i u cilju sprečavanja prepisivanja i varanja na ispitima. Kako je sve teže da profesor sam otkrije da se student služi nekim od pomagala, mnogi fakulteti nabavljaju takozvane ometače signala. Uz pomoć ovih uređaja može se onemogućiti korišćenje mobilnih telefona i bežičnih bubica u amfiteatru ili slušaonici.
Jasno je da studiranje više nije isto. Digitalna era donela je neke nove mogućnosti, ali i nove probleme. Studenti i fakulteti se prilagođavaju, koriste prednosti, menjaju pravila i bore se protiv problema.