Iako su se školovali na akreditovanom fakultetu i na budžetu, sa Državnog univerzitetu u Novom Pazaru svake godine izađe desetak fizioterapeuta čije fakultetske diplome ta ista država ne prepoznaje.
Na toj visokoškolskoj ustanovi je do sada diplomiralo 86 studenata a posao u zemlji je našlo tek njih desetak, najčešće sa platom srednjoškolca, rekao je danas za Sto plus rektor Miladin Kostić.
On je potvrdio da “iako je to zanimanje navedeno u Pravilniku o listi akademskih naziva” i fakultet akreditovan, Ministarstvo zdravlja njihove diplomce ne prepoznaje kao stručne fizioterapeute.
“Zdravstvene ustanove godinama ne menjaju sistematizacije radnih mesta, a Srbija je i dalje jedina država u Evropi koja nema nacionalni okvir kvalifikacija. To je jedini problem u ovom slučaju”, rekao je profesor Kostić.
Na pitanje zašto se, ako se već znalo da je studijski program u startu u problemu, univerzitet odlučio da ga oformi rektor je odgovorio da je jedna od karakteristika obrazovanja da uvek “ide u susret potrebama vremena”.
Kostić je potvrdio da “postoji nesklad između različitih ministarstava”, u ovom slučaju ministarstava obrazovanja i zdravlja, zbog čega su diplomirani fizioterapeti prinuđeni da idu u inostrastvo, “gde se njihove diplome priznaju i lako dolazi do posla”.
Prema njegovim rečima, fizioterapeuti spadaju u grupu traženih zanimanja i u zemlji, pošto takav studijski program postoji još samo u Novom Sadu, a “država će uskoro kroz sistem prepoznati status diplomiranih fizioterapeuta”.
Sajt Specijalne bolnice za progresivne mišićne i neuromišićne bolesti u Novopazarskoj banji potvrđuje da je sistematizacijom radnih mesta predviđeno upošljavanje samo fizioterapeuta sa srednjom i višom školom.