Vesti

Održan događaj „Mapa puta za poslove budućnosti“: Mladi, fleksibilnost i novo tržište rada

11.06.2025.
2 min

U četvrtak, 5. juna 2025. godine u Evropskoj kući u Beogradu, održana je promocija evropskog projekta Mapa puta za poslove budućnosti, koji je realizovan kroz Erasmus+ program uz podršku Fondacije Tempus.

Održan događaj „Mapa puta za poslove budućnosti“: Mladi, fleksibilnost i novo tržište rada

Događaj je okupio predstavnike kompanija, obrazovnih ustanova, omladinskih organizacija i civilnog sektora, a obuhvatio je prezentaciju priručnika za mlade i omladinske radnike, kao i panel diskusiju na temu razvoja tržišta rada i kompetencija budućnosti. Organizator je bio INAT centar iz Srbije, u partnerstvu sa Hrvatskim uredom za kreativnost i inovacije i portugalskom organizacijom Agora Aveiro.

Na panel diskusiji, koju je moderirao Deniz Hoti iz agencije VIDA, govorili su Dijana Milutinović (RNIDS), Gordana Adamov (Krovna organizacija mladih Srbije), Milena Milićević (INAT centar) i Miloš Turinski, PR menadžer Infostuda i Startuj Infostud. Panelisti su otvorili ključna pitanja koja se tiču zapošljavanja mladih, uloge digitalnih veština, značaja praksi i stažiranja, kao i sve većeg značaja neformalnog obrazovanja i međusektorske saradnje. Poseban akcenat stavljen je na izazove s kojima se suočavaju mladi iz manjih sredina i ranjivih grupa, ali i na činjenicu da generacija Z ulazi na tržište rada sa konkretnim zahtevima i svešću o sopstvenim vrednostima.

Po podacima istraživanja koje je sproveo sajt Startuj Infostud, Miloš Turinski je istakao da Generacija Z prilikom odabira poslodavca uzima u obzir više faktora – od visine zarade i mogućnosti za učenje i razvoj, preko kvalitetnih međuljudskih odnosa, pa sve do kulture kompanije. Ipak, ono što ovu generaciju najviše karakteriše jeste težnja ka fleksibilnim modelima rada koji omogućavaju bolji balans između privatnog i poslovnog života. Turinski je naglasio i da Generacija Z normalizuje brigu o mentalnom zdravlju, što postaje sve važniji aspekt radnog okruženja. Kada je reč o tehnološkom razvoju, osvrnuo se na uticaj veštačke inteligencije i drugih savremenih alata na tržište rada - poslovi se rapidno menjaju, a jedini način da ostanemo konkurentni jeste kontinuirano učenje i primena novih znanja i veština u praksi.

Kopiraj link