Vesti

Održano finale Četvrte tehnološke studije slučaja „Tech Case Study 2022“

05.04.2022.
4 min

Finale tehnološke studije slučaja „Tech Case Study 2022“ održano je 1. aprila 2022. godine u organizaciji Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Saveza studenata. Takmičenje tradicionalno podržava Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a ovogodišnja studija slučaja realizovana je u saradnji sa projektima „IED Srbija“ i „eVOC Srbija” koje finansijski podržavaju ambasada Švedske i ambasada Kraljevine Norveške. 

Održano finale Četvrte tehnološke studije slučaja „Tech Case Study 2022“

Ideja takmičenja potekla je od Saveza studenata Tehnološko-metalurškog fakulteta, kako bi srednjoškolci iz cele Srbije dobili priliku da se upoznaju sa poslom tehnologa i da testiraju svoje inženjerske veštine kroz rešavanje realnih problema iz oblasti održivog razvoja i cirkularne ekonomije. Ovogodišnji zadatak je bio vezan za veoma aktuelni trend „brze“ mode i kratak period korišćenja odevnih predmeta što dovodi do stvaranja velike količine tekstilnog otpada. Ovo je izazov sa kojim se susrećemo globalno. Preko 150 učenika-takmičara iz cele Srbije je učestvovalo u polufinalu u timovima sa 3 ili 4 člana, uz podršku svojih profesora ili studenata-mentora. Srednjoškolci su se odlično snašli u ulozi tehnologa predlažući inovacije pre svega u procesu proizvodnje, ali nudeći i maštovita i kreativna rešenja vezana za marketing i poslovanje kompanije čiji su problem rešavali. U finalu je bilo deset odličnih timova, a dodeljene su nagrade za tri najbolje plasirana tima, kao i nagrada za najinovativnije rešenje i najbolju prezentaciju.

Tri najbolje plasirana tima su:

  • Practical solutions group – sastav tima: Nevena Ilić, Teodora Pecarski, Goran Knežević, Đorđe Nožanić; Mentor: Mihailo Mladenović, student TMF-a; Istraživačka stanica Petnica;
  • VUMT – sastav tima: Vukašin Lalović, Tamara Orlović, Maša Radisavljević, Una Gajić, mentor: Filip Koldžić, Saradnik na seminaru hemije; Istraživačka stanica Petnica;
  • Renergy fusion – sastav tima: Ana Krunić, Marija Krunić, Teodora Jolić, Ana Ćalić, mentor: Goran Milićev, Prof. biologije; 1. i 14. gimnazija

Specijalnu nagradu za najinovativnije rešenje je poneo tim Practical solutions group, dok je nagradu za najbolju prezentaciju osvojio tim VUMT.

Finale su svečano otvorili Dragan Satarić, savetnik u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, Karin Mekdonald, šefica Grupe za međunarodnu razvojnu saradnju ambasade Švedske u Srbiji, gospodin Nebojša Cvejanov, koordinator programa ambasade Kraljevine Norveške, kao i dekan fakulteta, prof. dr Petar Uskoković ističući značaj mladih i njihove uloge u budućem razvoju novih tehnologija, zelene tranzicije, uspostavljanja cirkularne ekonomije i bolje zaštite životne sredine. Finale ovogodišnje Tehnološke studije slučaja emitovano uživo preko Jutjub kanala Tehnološko-metalurškog fakulteta UB, a snimak je dostupan na linku: https://www.youtube.com/watch?v=XFgf1v4V3H4.

Publika je mogla da podrži svoje favorite tokom glasanja u toku takmičenja, a glasovi publike su uzeti u obzir pored glasova stručnog žirija. Stručni žiri u finalu su činili Zlatan Milošević, savetnik za trgovinu i ekonomiju, Ambasada Švedske u Beogradu, Aleksandra Vučinić, šefica Odseka za cirkularnu ekonomiju i zelenu tranziciju Ministarstva zaštite životne sredine, prof. dr Maja Radetić i prof. dr Mirjana Kostić, redovne profesorke tekstilnog inženjerstva Tehnološko-metalurškog fakulteta i Vladimir Smuđa, predsednik Saveza studenata Tehnološko-metalurškog fakulteta. Prvoplasirani tim je osvojio pametne satove kao i posebnu nagradu – stipendiju Tehnološko-metalurškog fakulteta, dok je drugoplasirani tim dobio i komplet knjiga za prvu godinu Tehnološko-metalurškog fakulteta. Svi članovi tri najbolja tima osvojili su putovanje na Akademiju neformalnog obrazovanja Saveza studenata Beograda na Zlatiboru. Projekti „IED Srbija“ i „eVOC Srbija” su svim finalistima i njihovim mentorima dodelili atraktivne poklone.

Kopiraj link