Prilikom obležavanja jubileja, škole, fakulteti i univerziteti nagrađuju najbolje školarce i diplomce. Neretko, umesto njih priznanja primaju roditelji, jer su mnogi već otišli u inostranstvo. Ostati u zemlji ili nastaviti školovanje u inostranstvu, gde se zaposliti posle završenih osnovnih studija ili nastaviti master i doktorske studije, pitanja su sa kojima se suočavaju najbolji srednjoškolci i diplomci.
Foto: EKOF
Samo je petnaest maturanata Matematičke gimnazije konkurisalo za nastavak školovanja na stranim univerzitetima. Prijemni za njih nije problem, a da li će tamo i nastaviti školovanje, zavisiće i od toga da li će dobiti stipendije.
"Volela bih da se prijavim za inostranstvo, i da naravno odem tamo, pa bih tamo studirala matematiku ako dobijem stipendiju", priča Jelena Ivančić
Milan kaže da će i master i doktorske studije završiti na matičnom Matematičkom fakultetu.
"Kompletan entuzijazam koji sam tamo našao je možda bila ključna stvar zbog koje sam i ostao tu i zbog koje nameravam da nastavim i dalje školovanje na istom fakultetu", ističe Milan Čugurović, diplomac Matematičkog fakulteta sa prosekom 10.
Budući inženjeri neretko još tokom studija dolaze do posla.
"Nakon završenog master rada planiram da odem u jednu softversku kompaniju u Londonu", dodaje Viktor Slavković koji je poneo nagradu za najbolji diplomski rad.
Slobodan Vukojčić koji je napisao najbolji diplomski rad vidi sebe u Srbiji: "Ne nameravam da idem u inostranstvo još uvek".
Katarina Radinović Kapralović, najboji diplomac, radila je kao student demonstrator.
"U neku ruku sam bila i zaposlena i zaista su četiri lepe godine provedene na fakultetu. Sada sam na master studijama. Trenutno sam u procesu traženja posla koji mi baš odgovara interesovanjima", dodaje Katarina.
U resornom ministartsvu najavljuju da će se na osnovu novih zakona studenti finansirati na osnovu tri modela. Akademci, sa dobrim prosekom, i dalje će moći da koriste kredite, a pomagaće se školovanje kadrova koji su potrebni državi i koji se školuju za perspektivna zanimanja.