Vesti

Plastičnim kesama daju novi život

28.06.2018.
3 min

Dvoje studenata smislilo način da čuvaju životnu sredinu i angažuju zapostavljene grupe. "KNIToMANIA" je ideja kako da se plastične kese iskoriste za trajni proizvod, praktičan pri kupovini, na poslu, plaži, u šetnji...

 

Studentska ideja - plastične kese

Foto: Večernje novosti

Sve je počelo zahvaljujući Miloševoj baki, Radi Todorović. Ona je tehniku pletenja plastičnih kesa nasledila od svoje majke. Počela je da je primenjuje kada je shvatila da je veoma važna za očuvanje dobrobiti društva i okoline.

 

"KNIToMANIA" je ideja dvoje studenata sa uspešnim kombinovanjem znanja njihovih budućih profesija, ekonomiste i antropologa. Marijana Jovanović i Miloš Todorović žele da spoje tradiciju i ekologiju i zajedničkim biznisom doprinesu zaštiti životne sredine.

 

- Cilj nam je bio da pokažemo kako se neke već korišćene stvari mogu ponovo kvalitetno i efikasno upotrebiti, ali i da unapredimo ekološku svet u društvu - objašnjava Marijana Jovanović. - Odlučili smo se za stvaranje svojevrsnih unikatnih, umetničkih dela, ručno pletenje plastičnih kesa sa ciljem da ukažemo na značaj očuvanja životne sredine.

 

Ideja je bila da se stvori praktičan proizvod koji mogu koristiti i mlađi i stariji pri odlasku u kupovinu, na posao, plažu, u šetnju. Kao glavni proizvod Marijana i Miloš osmislili su ranac u dva oblika. Metodom prilagođavanja plastičnih kesa u formu prikladnu za pletenje dobija se klupko koje se dalje koristi pri tradicionalnom pletenju, a čime se izrađuju oblici džakčeta, sa kružnim dnom i klasičnog oblika u formi vreće.

 

- Imamo u planu da proširimo asortiman proizvoda sa prostirkama univerzalne upotrebe, postoljima za tanjire, džakčićima za ostavu, privescima i sitnim ukrasima - rekao je Miloš Todorović.

 

Marijana i Miloš imaju cilj, viziju za budućnost i finansijski održivo rešenje.

 

- Ako bi se napravila jedna lokalna, na primer beogradska, akcija prikupljanja starih kesa u zamenu za spuštanje cene našeg proizvoda, to bi zaposlilo starije stanovništvo, populaciju kojoj je potrebna određena vrsta socijalne inkluzije - smatra Miloš. - Ovom akcijom doprinelo bi se poboljšanju položaja starijih i socijalno ugroženih, kao i povećanju ekološke svesti građana. Stariji sugrađani koji se okupljaju u svojim klubovima i domovima penzionera mogli bi da pletu rančeve, uz našu podršku, a za to da dobijaju određenu vrstu naknade i sa tako ostvarenim prihodima da doprinesu poboljšanju uslova u klubu ili ličnom budžetu.

 

Miloš i Marijana tek su na početku da svoju ideju pretoče u dobar posao i zato im je potreba velika podrška, kako bi se uspešno snašli na tržištu, podstakli društvo na sveopštu saradnju i unapredili kvalitet života svih. Ističu da u Privrednoj komori Srbije vide pouzdanu podršku, a kasnije i povezivanje sa potencijalnim partnerima i mogućnosti da svoj rad predstave u inostranstvu.

 

Razgrađuju se 1.000 godina

U Srbiji se dnevno potroši oko sedam miliona kesa, a godišnje oko dve milijarde. Svaka kesa se upotrebi samo jednom, prosečno između sedam i 20 minuta, a treba joj od 100 do 1.000 godina da se razgradi u prirodi.

 

Zato ovi mladi ljudi razmišljaju o tome kako sve ovo utiče na eko-sistem. Iako se najavljuje zabrana upotrebe ili naplaćivanje plastičnih kesa, u svetu to nigde nije doprinelo apsolutnom prestanku upotrebe plastičnih kesa, već samo smanjenju. Jasna je poruka Marijane i Miloša da plastične kese treba ponovo da se upotrebe kroz projekat "KNIToMANIA".

 

Kopiraj link