Vesti

Pokretač nove industrijalizacije ‒ sedam decenija rada Mašinskog fakulteta

29.10.2018.
3 min

Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu obeležava dva važna datuma u svojoj istoriji – 70 godina samostalnog rada i 145 godina od uvođenja nastave o mašinama u obrazovni sistem Srbije. Tim povodom, održava se svečana akademija uz prigodna predavanja i stručne skupove. Dan Fakulteta je prilika da se istaknu važni rezultati, nagrade najbolji studenti i dodele priznanja i plakete zaslužnim pojedincima, organizacijama i preduzećima koji su doprineli razvoju obrazovanja i naučnog istraživanja.

 

70. godina Mašinskog fakulteta u Beogradu

Foto: Mašinski fakultet u Beogradu

Za postignute rezultate u protekloj školskoj godini nagrade i priznanja zasluženo su dobila 234 studenta. Najbolji među najboljima su: student generacije Miloš Petrašinović, master inženjer mašinstva (on je ujedno i najbolji student master akademskih studija), a najbolji na osnovnim akademskim studijama su Natalija Perišić, Luka Miličić i Jagoš Stojanović.

 

„U svetu se događa četvrta industrijska revolucija, podstaknuta razvojem IT i internet tehnologija. Zato Mašinski fakultet pred sobom ima novu misiju. U njoj je inženjerstvo ponovo jedan od glavnih pokretača industrijskog razvoja zemlje. Znanje, inovacije i kreativnost su opet društveni imperativ. Kao ovdašnji inicijator nove industrijalizacije, Mašinski fakultet je animirao najpre stručnu javnost, a zatim i donosioce političkih odluka da se intenziviraju razgovori o novom zahtevanom industrijskom razvoju zemlje. Otvorio je novo poglavlje u razvoju nauke o mašinstvu i obrazovanju inženjera budućnosti", navodi se saopštenju Fakulteta.

 

Krajem šezdesetih godina proizvodno mašinstvo doživljava ekspanziju uvođenjem kompjuterske tehnologije. Za to je zaslužna upravo beogradska škola mašinstva. Na Mašinskom fakultetu se uvode mnogi novi predmeti i novi pristupi inženjerstvu sistema i kibernetike. Razvijeni su novi tehnološki programi za industriju; među njima su NC-tehnologije, fleksibilni tehnološki sistemi, CAE/CAD/CAM tehnologije, industrijski roboti, inteligentni sistemi za montažu, nova generacija obradnih sistema i dr.

 

Inovativne nastavne metodologije

Studije mašinstva su tesno povezane sa naučnim istraživanjima, kroz koja budući inženjeri stiču i praktična iskustva. Kvalitetu nastavnog procesa posebno doprinose značajni ljudski i tehnički resursi. Poslednjih godina mnogo je uloženo u informacione tehnologije i laboratorijsku opremu, opremanje multimedijalnih učionica, amfiteatra.

 

O izvrsnosti istraživača Mašinskog fakulteta najbolje govore tri projekta iz programa Horizont 2020. Treba pomenuti i dva Erazmus plus projekta, kao projekte u okviru različitih evropskih poziva kao što su FP6, FP7, Eureka, brojni bilateralni projekti i projekti realizovani u saradnji sa privredom.

 

„Savremeni inženjer mora da ima široka opšta znanja i da zna kako da prikuplja - stiče nova znanja. Takav pristup obrazovanju na Mašinskom fakultetu postoji decenijama. Inovativne nastavne metodologije, koje mnogi u svetu tek sada ʼotkrivajuʼ kao Project-led education (PLE) i Learning Factory, na ovom fakultetu postoje još od osamdesetih godina. Međunarodni uspesi studenata okupljenih oko projekata razvoja trkačkih bolida i energetski efikasnih plovila ‒ Formula student tim Drumska strela i Confluence Belgrade ‒ najbolja su potvrda inovativnog i kreativnog učenja kroz praksu", ističe se u saopštenju Fakulteta.

 

Kopiraj link