Vesti

Praktikum 2017 - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU

20.09.2017.
6 min

U saradnji sa Centrom za razvoj karijere Filozofskog fakulteta u Beogradu i uz podršku Sekretarijata za sport i omladinu grada Beograda, Muzej afričke umetnosti sprovodi program prakse za studente završnih godina Filozofskog fakulteta. Uz podršku kustosa/mentora, učesnici u ovom programu stiču znanja o istorijatu muzeja i osnivačima, zbirkama, kao i glavnim temama u oblasti muzejskog istraživanja umetnosti i kulture Afrike. Istovremeno, studenti razvijaju veštine i tehnike neophodne za uspešno javno vođenje kroz stalnu postavku i stiču uvid u kustosku profesiju.

 

Praktikum 2017

 

Studenti će voditi posetioce kroz stalnu postavku i dočarati im Afriku iz 10 različitih perspektiva!

 

Ponedeljak, 25.09.2017. u 18:00
Značaj kulta predaka kod zapadnoafričkih naroda

Dragana Ćurčin, studentkinja osnovnih studija etnologije i antropologije

Svojom mističnošću i posebnošću, afrička religijska praksa predstavlja element koji je od davnina bio intrigantan ljudima širom sveta. Kult predaka je veoma izražen u celoj Africi i ovaj oblik poštovanja zauzima veoma važno mesto u gotovo svim obredima tradicionalne zajednice. Na stalnoj postavci Muzeja nalaze se kultne figure, kao i maske putem kojih su narodi (Dogon, Senufo, Bambara, Dan i Gere) komunicirali sa svojim precima, i sa kojima ćete se upoznati na ovom vođenju.

 

Utorak, 26.09.2017. u 18:00
(Post)jugoslovenski život Muzeja afričke umetnosti

Sara Nikolić, studentkinja master studija etnologije i antropologije

Tito je Afriku proputovao uzduž i popreko, a beogradske ulice nosile su imena njenih kraljeva i revolucionara. Već četrdeset godina u ovom gradu, u ulici Andre Nikolića nalazi se Muzej afričke umetnosti. Za sve to vreme Muzej je, i kao arhitektonski objekat, ali i kao institucija, rastao, menjao se i prilagođavao novim kontekstima. Šetnjom kroz betonsko zdanje MAU i zeleni vrt koji ga okružuje, upoznajte Muzej kao mesto pomirenja i kompromisa, i saznajte više o ekonomskim, političkim i kulturnim promenama koje su tokom četrdeset godina oblikovale njegove rad i pojavnost.

 

Sreda, 27.09.2017. u 18:00
Uticaj umetnosti zapadne Afrike na evropsku modernu umetnost

Marijana Štrubel, studentkinja osnovnih studija istorije umetnosti

Kakvo je stanje u evropskim umetničkim krugovima krajem 19. veka kada plodovi materijalne afričke kulture postaju dostupni široj evropskoj javnosti? Kakvo  interesovanje će  afričke maske, skulpture i tkanine izazvati kod slikara poput Matisa, Pikasa, Derena, Vlamenka...? Potražimo zajedno u stalnoj postavci Muzeja dela poput onih koja su bila značajna za stvaranje novih pravaca u umetnosti 20. veka.

 

Četvrtak, 28.09.2017. u 18:00
Simboli moći kod naroda Zapadne Afrike

Sofija Dakić, studentkinja osnovnih studija sociologije

Kroz ovo tematsko vođenje ćemo saznati nešto o zakonima, ritualima, ali i upotrebnim i ukrasnim predmetima, i pokušati da uvidimo na koje se sve načine ovi elementi vezuju u jednu celinu – u narod sa svojim specifičnim obeležjima, mitologijom i umetnošću. Otklonivši predrasude, pronaći ćemo brojne sličnosti i razlike između „naših“ i „njihovih“ društvenih sistema, a pre svega istaći sve one istinski nam istovetne nijanse svakodnevnog života, malih i velikih, moćnih i nemoćnih ljudi, na kom god prostoru, i u kom god vremenu se našli.

 

Petak, 29.09.2017. u 18:00
Igra i(ili) zbilja – odrastanje kod naroda zapadne Afrike

Katarina Milovanović, studentkinja osnovnih studija pedagogije

Sagledajmo ulogu roditelja očima naroda u kojima verovanja i rituali boje svakodnevicu i sve važne događaje u životima pojedinca i zajednice. Upoznajmo se sa običajima i verovanjima koji se vezuju za plodnost i porođaj, sa značajem materinstva, sa plesom pod maskama, tajnim društvima i drugim običajima koji u toku inicijacije čekaju dečake i devojčice na putu odrastanja.

 

Subota, 30.09.2017. u 17:00
Mitovi i legende naroda zapadne Afrike

Dušan Tošić, student osnovnih studija istorije

Upoznavanjem sa tradicionalnim legendama različitih kultura Afrike, a pre svega, naroda Dogon, Bambara, Ašanti i Senufo, moći ćete da saznate koja su prvobitna bića šetala zemljom i na koji način su uticali na svoje potomke – ljude. Pozivamo vas na vođenje koje će pokazati na koji način mitovi i legende prožimaju afričku realnost danas.

 

Nedelja, 01.10.2017. u 17:00 
Zoomorfni motivi i njihova simbolika u zapadnoafričkoj umetnosti

Nastasija Radovanović, studentkinja osnovnih studija arheologije

Kod brojnih naroda zapadne Afrike, životinje su zauzimale ključno mesto u mitologiji, legendama i ritualima. Sa stalnom postavkom Muzeja ćemo se upoznati prepoznavanjem zoomorfnih (životinjskih) motiva u delima naroda Dogon, Bambara, Senuf, Baule, Dan i Gere, čije skulpture i maske u drvetu dominiraju postavkom. Uz priču o životinjama ćemo dosta naučiti o samim ljudima i načinu na koji oni vide svet koji ih okružuje.

 

Ponedeljak, 02.10.2017. u 18:00
Od života do smrti – rituali naroda Zapadne Afrike

Maja Banović, studentkinja osnovnih studija istorije

Tematsko vođenje kroz izložbu uvešće vas u tajanstveni svet rituala naroda zapadne Afrike, kao i ulogu muzike, plesa, maske i sklupture u njemu. Saznaćete da su rituali mnogo više od „muzike i plesa“ i da su glavna komunikaciona sredstva putem kojih se obeležavaju značajni događaji, kako u životu pojedinca, tako i u životu čitave zajednice. Dođite da šetnjom kroz stalnu postavku zajedno otkrijemo svet afričkih rituala i na kratko se osetimo njegovim delom.

 

Utorak, 03.10.2017. u 18:00
Humanost nema granice – razumevanje moralnosti kod afričkih naroda

Aleksandra Knežević, studentkinja osnovnih studija filozofije

Neznanje neretko proizvodi nerazumevanje, strah i predrasude, kao i sklonost da umanjujemo vrednost onoga što ne poznajemo i ne razumemo. Ako želimo da premostimo predrasude koje imamo o kulturi, sistemu verovanja, umetnosti i načinu života afričkih naroda, potrebno je da razumemo ono što leži u osnovi, a to je filozofija. Kako bismo obogatili naše znanje o afričkoj filozofiji, posvetićemo se upoznavanju sa Ubuntu filozofijom i etičkim sistemom naroda Akan, šetnjom kroz stalnu postavku Muzeja.

 

Sreda, 04.10.2017. u 18:00
Tajanstvena snaga afričke maske

Slađana Biljić, studentkinja osnovnih studija arheologije

Maska je neizostavni element u ritualima i ceremonijama afričkih zajednica. Zbog svoje magije i moći, članovi zajednice se odnose prema maski sa velikim poštovanjem, od faze njene izrade i čuvanja, do njenog „učešća“ u različitim ritualnim i socijalnim prilikama. Maskiran „igrač“, uz pratnju muzičkih instrumenata i po utvrđenom ritmu, gubi svoj identitet i preobražava se u natprirodno biće koje omogućava komunikaciju između članova zajednice i duša predaka.

Kopiraj link