Vesti

Rektorka Popović o zahtevima studenata: Nerealno linearno smanjenje školarina na svim fakultetima

20.08.2020.
3 min

Linearno smanjenje školarina za sve fakultete nije realno, rekla je rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović, komentarišući peticiju kojom studenti traže da se zbog ekonosmkih posledica pandemije virusa korona smanji cena studiranja.

 

 Školarina

Foto: Pixabay

Studenti sa beogradskog, novosadskog i kragujevačkog univerziteta, uz podršku Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, pokrenuli su onlajn peticiju kojom traže umanjenje školarina za 30 odsto u narednoj akademskoj godini. Oni su naveli da je epidemija kovida uticala na otežano studiranje i da će, usled otežane ekonomske situacije, probleme sa finansiranjem imati studenti koje izdržavaju roditelji, kao i oni koji su se finansirali radom, najčešće u ugostiteljskom sektoru.
 
Rektorka Popivić je za "Blic" rekla da je u medijima videla zahtev studenata i da, koliko joj je poznato, on nije stigao zvanično na adresu rektorata.  
 
"Neki fakulteti su i ove akademske godine smanjivali iznos školarine, a ima i onih, poput Tehnološko-metalurškog, gde sam ja profesor, gde iznos za samofinansirajuće studente teško podmiruje troškove nastavnog procesa. Zato zahtevi moraju da se detaljno razmotre i vide za svaki pojedinačni fakultet. Mislim da će za neke fakultete smanjenje školarine za 30 odsto biti izuzetno veliko i da može da ugrozi kvalitet nastave, što ne bi bilo dobro. Možda u takvim slučajevima treba razmišljati i o pomoći države da deo nadoknadi. Dakle, uz sve uvažavanje studenata, mislim da linearno smanjenje školarina za sve fakultete, nije realno. Ono što je realno to je da svaki od njih treba da preispita koliko je i da li je moguće da se školarina smanji kako bi se pomoglo studentima", navodi Popovićeva.
 
Ona dodaje da izvođenje nastave, u bilo kojoj formi, iziskuje troškove fakulteta.
 
"I onlajn nastava nije jeftina jer, kao i drugi oblici, zahteva angažovanje nastavnika i drugog osoblja, kao i određene materijalne troškove. Neko te troškove mora da plati. Imam potpuno razumevanje za zahteve studenata koji sami finansiraju školovanje jer neki od njihovih roditelja su materijalno pogođeni zbog virusa korona. Zato se moraju iznaći pojedinačni mehanizmi za svaki fakultet pa i svakog studenta ako treba, koji ne bi ugrozili nastavu i kvalitet studiranja. Uz to, da podsetim, više od polovine studenata Uuniverziteta u Beogradu ne pogađa ova mera jer su na budžetu i ne plaćaju školarinu", kaže rektorka.
 
"Blicu" je nezvanično rečeno da kragujevački rektorat i Univerzitet u Novom Sadu nisu dobili zahteve studenata. 
 
"Rektori ne odlučuju o visini školarine već je to pitanje za Savete svakog fakulteta. Oni treba da se analiziraju i da se vidi na koji način da se pomogne samofinansirajućim studentima", navode u rektoratima kragujevačkog i novosadskog univerziteta.
 
Dodajmo da su studenti naveli da će nakon što skupe 10.000 potpisa tražiti smanjenje školarine. Dodali su da ukoliko se njihov zahtev ne ispuni, ne isključuju mogućnost organizovanja protesta i podnošenja tužbi, jer su, kako kažu, platili nešto što nije realizovano. Njihovu peticiju, koja je do sada prikupila skoro 3.500 potpisa, možete videti i podržati ovde.
 
Izvor: 021
Kopiraj link