Vesti

Samo desetke u indeksu: Jelica je ušla u istoriju banjalučkog ekonomskog fakulteta

17.07.2017.
3 min

Jelica Rastoka (22), Banjalučanka koja je protekle sedmice postala diplomirani ekonomista upisala se u istoriju 43 godine starog Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci na kojem se školovala.

 

Jelica Rastoka

Foto: Blic/rtrs.tv (screenshot)

Fakultet je četiri meseca pre roka završila sa svim desetkama u indeksu, i to bez poništavanja lošijih ocjena, a osim nje od osnivanja ovog fakulteta sve desetke imalo je još dvoje studenata koji su se školovali pre više decenija, piše Anadolija.

 

Diplomski rad "Preduzetništvo u javnoj upravi kao faktor održivog razvoja" odbranila je takođe ocenom 10.

 

Završetak fakulteta za nju predstavlja najveći životnu promenu jer je od prvog razreda osnovne škole svaki radni dan prisustvovala nastavi, odnosno predavanjima.

 

- Nisam propuštala ni jedna predavanja, ni jedne vežbe, osim ako sam baš bila sprečena, a sad razmišljam kako će moj život izgledati - ispričala je Jelica Rastoka ekipi Anadolu Agency.

 

Već dva dana nakon diplomiranja ova odlučna mlada devojka prikupljala je dokumentaciju za upisivanje master studija, takođe na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci jer je zanima akademska karijera, dok će za više cikluse studija razmisliti i o inostranim fakultetima, a što će joj sigurno olakšati činjenica da govori pet jezika i to engleski, nemački, španski, francuski i ruski.

 

- Moj najveći san je da napravim naučni doprinos da nešto otkrijem što niko nije otkrio - kaže ona i dodaje da namerava da se bavi se analizom preduzetništva sa aspekta održivosti i samoodrživosti jer je - neverovatno koji su multiplikativni efekti preduzetništva i samozapošljavanja.

 

Namera joj je da ostane u Bosni i Hercegovini i kaže da ne zna koliko bi morala biti dobra ponuda da se predomisli i ode u inostranstvo, jer je patriota i voli ovdašnju kulturu, način življenja i provođenja slobodnog vremena. Često je boravila u inostranstvu, ali semestar na studentskoj razmeni u Beču omogućio je da najbolje doživi inostrani način života.

 

- Ja se definitivno tamo ne uklapam, volim to što možemo na ulici zaustaviti prolaznika i pitati ga koliko je sati, a da nam odgovori na to. Koliko god da se sa strane nameće naša netrpeljivost unutar države, ja ne verujem da je to tako jer mi se svi nekako toliko volimo, pazimo jedni na druge - to nigde ne postoji. Ne volim to što neki "stranci", da ih tako nazovem, žele da nametnu da se mi međusobno ne trpimo, jer postoji i mudra izreka najviše se svađamo sa ljudima koje najviše volimo zato što znamo da će nam oprostiti. Mislim da je takav slučaj i kod nas i da bi najsrećnija bila ovde - rekla je Jelica Rastoka i dodala je je ubeđena da se u BiH može bolje živeti sa 1.000 KM nego u većini zemalja Evropske unije sa 1.500 evra.

 

Već ima ponuda za posao, ali kaže neće ništa verovati dok ne vidi ugovor o radu ispred sebe.

 

- Najizvjesnija ponuda, bar što se tiče želje poslodavca, je ponuda mog mentora da ostanem da radim kao njegov asistent i to bi me najviše usrećilo - rekla je ona.

 

Nekada se kaže, u poređenju sa vršnjacima oseća kao vanzemaljac, a nikada nije imala profil na društvenim mrežama jer je to nije interesovalo.

 

- Ne verujem u sudbinu, mislim da većinu života ljudi sami kreiraju i koliko ulažu toliko će i imati, ne mislim finansijski, nego koliko ulažu truda i rada - dodala je ona.

Kopiraj link