Devetnaestogodišnji Tadija Šebez, bivši učenik Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj", a od ove godine i student Fakulteta tehničkih nauka, osvojio je zlatnu medalju na nedavno održanoj onlajn Međunarodnoj informatičkoj olimpijadi. Uz takmičara iz Rusije, on je ujedno i najbolje plasirani učesnik, koji nije azijskog porekla.
Foto: NajStudent (Shutterstock)
Zbog okolnosti sa koronavirusom i ograničenja oko putovanja, ovogodišnja Međunarodna informatička olimpijada nije organizovana kao što je planirano u Singapuru, već onlajn. Četvoro informatičara iz Srbije, osvojili su zlatnu i dve bronzane medalje, a od 343 takmičara iz 87 zemalja, najbolje rešenje na zadati problem našao je devetnaestogodišnji Novosađanin, Tadija Šebez.
"Da bi se zadatak rešio, potrebno je napraviti program koji radi za sve slučajeve koji su... koji radi za sve slučajeve i dovoljno je efikasan. Moguće je uzeti i manji broj bodova od maksimalnih 100 na nekom zadatku, ako se napravi rešenje koje radi ili u nekim specijalnim slučajevima, ili je manje efikasno, ali radi u svim slučajevima. Imali smo pet sati svakog dana i ja sam uspeo da rešim oba dana po dva zadatka za sve poene i dva zadatka koja nisam za sve poene rešio, jedan sam rešio za 75 od 100 poena, a drugi za 92 od 100, što skoro da i nisam mogao bolje da uradim", kaže Tadija.
Svet brojeva i kodiranja zavoleo je u osnovnoj školi, a matematici i informatici posvetio se detaljnije u gimnaziji, u kojoj se prvi put susreo sa logaritamskim i programskim jezikom. Zahvaljujući takmičenjima, na kojima je godinama bio najbolji, na fakultet se ove godine upisao bez obaveze polaganja prijemnog. Uprkos svemu tome, Tadija Šebez, skromno tvrdi da je talenat samo sitna stavka u njegovim dosadašnjim uspesima.
"Talenat sigurno igra neku ulogu, ali nikada nisam razmišljao o tome, niti se oslanjao na to, pre bih rekao da skoro svako može sa dovoljno rada da... Talenat može samo nekome da skrati put, ali i dalje je rad to što je presudno."
Zasluženo zlato koje je dobio kao gimnazijalac, Tadiji će kao studentu softverskog inženjerstva i informacionih tehnologija biti uručeno, opet zbog okolnosti, tek sledeće godine. U međuvremenu, planira da na Fakultetu tehničkih nauka upija znanja o primeni veštačke inteligencije u medicini, a svoj život i profesionalni rast kaže da će nastaviti u Srbiji i po završetku studija.
Izvor: RTV