Umrežavanje novosadskog i Univerziteta u Šenženu, posebno kada se govori o doktorskim i postdiplomskim studijama, razmeni studenata i naučnoistraživačkim projektima, može biti korisno za nauku i privredu kako naše, tako i kineske pokrajine.
Foto: UNS
Nakon završenog ekonomskog i fakulteta tehničkih nauka, značajnih projekta u Nemačkoj i Liberiji, Mijat Kustudić trenutno svoje doktorske studije radi u Šenženu, gradu koji važi za jedan od najinovativnijih.
Poželeo je da njihovi istraživači upoznaju naše, pa ih je doveo u Novi Sad, jer, kako kaže, saradnja u domenu nauke, može biti korisna i za privredu.
"Novi Sad, odnosno naši univerziteti ne moraju da budu pozicionirani u top 500, top 100, mi imamo dosta snage u pojedinačnim istraživačkim granama na primer u programiranju, hardveru, softveru, prehrambenoj industriji i upravo tu možemo da napravimo saradnju koja je njima zanimljiva", rekao je Kustudić.
Za takvu saradnju i konkretne zajedničke projekte u privredi, neophodni su naši i stručnjaci, kojih ima mnogo, smatra pokrajinski sekretar za privredu i turizam Ivan Đoković, koji je u maju posetio Šenžen i kinesku pokrajinu Guangdong.
"Mislim da je ovo je stvar koja može ne samo u akademskom smislu oplemeni Vojvodinu, nego da i kroz tu privrednu bazu i kroz konkretne projekte u domenu privrede da angažuje našu inteligenciju, velika je potreba za našim kadrovima pogotovu u Kini, i mislim da možemo ne samo akademski da izdignemo i nivo znanja naših studenata, nego da možemo da ih vratimo sa novim, praktičnim znanjima i da ih upravo usmerimo direktno ka privredi Vojvodine", rekao je Đoković.