Vesti

Univerzitet u Beču ukinuo povlastice i srpskim studentima!

06.09.2017.
3 min

Univerzitet u Beču doneo je odluku da, od letnjeg semestra 2018, ukine povlastice za studente iz takozvanih trećih država, što pogađa i studente sa prostora bivše Jugoslavije.

 

Beč

Foto: Pixabay

Od letnjeg semestra iduće godine studenti će morati da plate pun iznos školarine, odnosno umesto sadašnjih 382,56 evra, 754,92 evra po semestru.

 

- Radi se o ukidanju dosadašnjeg popusta od 50 odsto. Na određenim univerzitetima pun iznos školarine iznosi oko 750 evra, ali su studenti iz nekih zemalja, među kojima su Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, uživali ovaj popust. Ova promena pogodiće i srpske studente - objasnila je predsednica Organizacije srpskih studenata u inostranstvu (OS SI) u Beču Dajana Čavić.

 

- Nažalost, protiv novonastale situacije ne možemo ništa učiniti, osim da se nadamo da će našim studentima biti od pomoći to što od 1. oktobra stupaju na snagu neke izmene zakona, a jedna od njih dozvoljava povećan broj radnih sati. Naime, studentima se ubuduće omogućava da umesto 10 sati, rade 20 sati, čime će dobiti mogućnost da namaknu potreban novac - kaže ona.

 

Protiv odluke univerziteta protestovala je i studentska organizacija OeH, koja je ukazala na otežavanje pristupa studijama. Sa bečkog Univerziteta poručuju da će studenti o novoj meri biti obavešteni narednih nedelja.

 

Školarinu neće plaćati i dalje državljani zemalja u razvoju, kao i tražioci azila, te i studenti koji su izjednačeni sa onima iz EU, a to su građani koji u Austriji žive više od pet godina.

 

Takođe, stupa na snagu i nova praksa kada je reč o priznavanju potvrde o znanju nemačkog jezika.

 

Nakon što je nedavno upravni sud doneo presudu da OeSD sertifikati nisu dovoljni za započinjanje studija u Beču, univerziteti zahtevaju ubuduće od svih studenata koji žele da se upišu da znanje nemačkog dokažu preko ispita poznavanja nemačkog (EPD).

 

- Kada je reč o priznavanju odnosno nepriznavanju sertifikata osim EPD-a, najviše nas je iznenadila tako brza odluka bez određenog prethodnog upozorenja ili najave. Ovaj potez je napravio mnoge probleme našim studentima! Kada su počeli sa provođenjem odluke službenici i dalje nisu bili najbolje upoznati sa tim i kako treba postupati. Prvobitno je rečeno da se odluka neće primenjivati retroaktivno, što se kasnije ispostavilo kao pogrešno - ukazala je Čavićeva.

 

- Ništa drugačije okolnosti nisu ni u drugim ustanovama koje problem i krivicu prosleđuju na druge, i dolazimo do jednog začaranog kruga. Veliki broj studenata u sledećem periodu treba da produži vizu, zato će se OS SI Beč još više potruditi da u narednim danima dobije odgovore na sva pitanja da bismo se upoznali sa svim, a i kako bismo bili spremni za moguće neželjene probleme - kazala je Čavićeva na kraju razgovora za "Vesti".

 

Kopiraj link