Vesti

UNS: Do savremenih znanja na prestižnim univerzitetima u Rusiji

17.01.2019.
4 min

Delegacija prestižnih univerziteta iz Ruske Federacije, među kojima i Nacionalnog univerziteta za naftu i gas „I. M. Gubkin“ posetila je Univerzitet u Novom Sadu u sklopu potpisivanja Memoranduma o strateškoj saradnji u oblasti obrazovanja.

 

Univerzitet u Novom Sadu

Foto: UNS

Predstavnike ruskih univerziteta u Rektoratu UNS primio je rektor prof. dr Dejan Jakšić s prorektorima Univerziteta.

 

Kako se pred radni sastanak moglo čuti, ugovorima o saradnji omogućiće se studentima iz Srbije da na Univerzitetu „Gubkin“ i Sanktpeterburškom rudarskom univerzitetu stiču najsavremenija znanja iz oblasti naftno – petrohemiske industrije. Program saradnje trebalo bi da obuhvati i razmenu naučnih i stručnih znanja iz ovih oblasti, kao i razmenu nastavnog kadra. Početak saradnje Univerziteta u Novom Sadu i ruskih univerzieteta omgućen je zahvaljujući komapanijama Naftna industrija Srbije i „Gaspromnjeft“.

 

U ovu saradnju biće uključeni i Fakultet tehničkih nauka, Tehnološki fakultet, Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“ i Priridno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

 

- Sporazum o saradnji s Univerzitetom u Novom Sadu tiče se usavršavanja stručnjaka za poslove naftno-petrohemijske indistrije. Mislili smo, ako naše komapnije „Gasprom“ i NIS sarađuju, onda bi trebalo da sarađuju i univerziteti koji pripremaju kadrove za te kompanije - rekao je dr Viktor Georgijevič Martinov, rektor Univerziteta „Gubkin“. - Studenti koji izlaze sa tih fakulteta treba jedni druge da razumeju ne samo na ljudskom, savkodnevnom planu, nego i na tehničkom, u korišćenju iste tehnologije i obavljanju istih poslova koje rade. Takođe, potrebno da se ostvari saradnja i na društvenom i na kulturnom planu, da se i to jača između naših univerziteta i naših država.

 

Prof. dr Natalija Paškijevič Vladimirovna, prvi prorektor Sanktpetreburškog rudarskog univerziteta, kazala je da već postoji saradnja s Univerzitetom u Beogradu.

 

- Pripremamo kadrove za kompaniju NIS i prvi studenti su već završili tu obuku. U ovom momentu na našem univerzitetu imamo 10 studenata iz Srbije. To su budući stručnjaci koji će se baviti naftom i gasom. Ove godine imamo još 10 srednjošlokaca iz Srbije na pripremnoj nastavi za upis na Sanktpeterburški univerzitet. Kada potpišemo sporazum s NIS-om, sa „Gaspromom“ je već potpisan, moći ćemo da upišemo 100 studenta. Naš univerzitet ima 36 obrazovnijh profila, svih obrazovnih nivoa. Tu studiraju studenti iz više od 60 zemalja sveta, tako da se nadamo da će na našem univerzitetu biti i dosta studenata iz Srbije.

 

Po rečima prof. dr Dejana Madića, prorektora za međunarodnu saradnju UNS, naš univerzietet kao jedna od najznačajnijih vioskoobrazovnih institucija u ovom delu Evrope, zaslužuje da sarađuje sa najboljima kao što su ova dva vodeća univerziteta u obrazovanju kadrova za oblast eksploataciji nafte i gasa.

 

- Potpisaćemo Memorandum o saradnji koji ima najmanje osam tačaka. Osim što će se odnositi na poboljšnje saradnje u obrazovanju, njime će biti obuhvaćeni i zajednički nastavni programi u okviru kojih ćemo razmenjivati i istraživačke ideje – rekao je prorektor Madić.

 

Po rečima predstavnika NIS-a Vadima Smirnova, zamenika generalnog direktora, već je osam mladih stručnjaka, koji su stdirali na Gupkinu stiglo u NIS.

 

- Očekujemo da će sledeće godine još 12 mladih stručnjaka doći da rade kod nas. Ovo je siguran i konkretan korak u pravcu koristi za sve. NIS će nastaviti ovaj vid saradnje na obrazovanju kadrova i produbljivanju znanja - rekao je Smirnov.

 

Hvatanje koraka

I mi i Ruska federacija suočavamo se sa nedostatkom mladih visokoobarazovanih kadrova za rada na poslovima naftne i petrohemijske industrije. Našim studentima će se otvoriti vrata najprestižnijih laborataorija na svetskom nivou, kojima raspolaže taj univerzitet. Rad na najsavremenijoj opremi, na pilot postrojenjima... a to su stvari kojima mi ne raspolažemu u tolikoj meri. Ovo znači hvatanje koaraka sa najasvremenijim znanjima u oblasti naftne i petrohemisjke industrije – rekao je prof. dr Dragan Govedarica sa Tehnološkog fakulteta.

 

Kopiraj link