Vesti

Utisci studentkinje Ane Katić nakon treninga "Branitelji i braniteljke manjinskih prava"

16.07.2019.
4 min

Katić Ana, studentkinja master studija na Pravnom fakultetu u Nišu i advokatski pripravnik u advokatskoj kancelariji Ranđelović u Nišu, ovog puta našla se na treningu „Branitelji i braniteljke manjinskih prava“ koji je održan u Jagodini u periodu od 01.07.2019. do 06.07.2019. godine.

 

Ana Katić na treningu - Branitelji i braniteljke manjinskih prava

 

Trening „Branitelji i braniteljke manjinskih prava“ organizovao je Institut za evropske poslove čiji je direktor Naim Leo Beširi, a uz podršku Rockfeller Brothers Fund-a. Trening je koncipiran tako da se sastoji od pet radnih dana sa veoma intenzivnom agendom.

 

Utisci su se slegli, pa nam ih Ana prenosi:

 

"Za ovu vrstu treninga saznala sam na sajtu Pravnog fakulteta i to videla kao odličnu priliku da steknem nova znanja, iskustva i da upoznam nove ljude.

 

Celokupan program koncipiran u vidu treninga fokusira se na značaj i mehanizme zaštite prava manjina, a isti ima za cilj da mladim pravnicima pruži mogućnost da doprinesu unapređenju ljudskih prava u Republici Srbiji i unaprede veštine koju su nam neophodne u poslu kojim se bavimo.

 

U okviru prvog dana treninga upoznali smo se sa samim pojmom diskriminacije, a u priču o tome uveo nas je Ivan Đurić, da bi nakon toga diskusiju nastavili sa Goranom Miletićem i Tamarom Tomašević. Cilj samog prvog dana jeste uvođenje svih nas u samu problematiku celokupnog treniga, počev od samog pojma diskrimacije, do pronalaženja manjina u Republici Srbiji, razumevanje njihovog polažaja i razvijanje empatije prema žrtvama kršenja ljudskih prava.

 

Drugi dan treniga u Jagodini započeo je razgovorom s Ivanom Filipov, a na temu uloga Poverenika za zaštitu ravnopravnosti u borbi protiv diskriminacije. Nakon toga usledio je razgovor sa Milanom Bajićem, uz praktičnu vežbu osmišljenu kao simulaciju sudskog postupka u kojoj smo raspravljali o slučaju JERUZALEM VS AUSTRIA koji se ranije našao pred Evropskim sudom za ljudska prava. Na taj način, imali smo mogućnost da u praksi vidimo kako su o tome odlučivali domaći sudovi, kako izgleda sam postupak pred Evropskim sudom, ali i da primenimo Evropsku konvenciju o ljudskim pravima na konkretan slučaj.

 

Treći dan treniga obuhvatao je posetu Višem sudu u Jagodini, gde smo se u razgovoru sa sudijamaJasminkom Velisavljević i Ružicom Mihajlović, između ostalog, dotakli konkretnih slučajeva u kojima je bilo kršenja manjinskih prava, da bi nakon toga razgovor nastavili sa Dragoslavom Bajić i vodili diskusiju o pravima LGBTTQAI populacije, kao i problemima sa kojima se oni svakodnevno susreću, a zatim u okviru diskusije „Ponosni na to što jesmo“ nastavili razgovor sa Marijom Demić o pravima i položaju Roma u Republici Srbiji.

 

Četvrti dan u Jagodini na trenigu „Branitelji i braniteljke manjinskih prava“ obeležio je Vladimir Vukčević, inače tužalac za ratne zločine, koji nam je ukazao na neke od najtežih krivičnih dela, kao i na kršenje osnovnih ljudskih prava, počev od prava na život.

 

Petog dana održan je sastanak sa Lukom Božovićem koji nas je detaljno, razumljivo i jasno upoznao s aktivnostima, načinom komunikacije i izradom predloga praktične politike koji ćemo obaviti nakon završenog treninga, a u cilju konačne realizacije sprovedene obuke. Ono što bih ja svakako izdvojila jeste Forum teatar, koji smo imali svaki dan tokom treniga, a isti je sprovela glumica Branka Bajić. Kroz različite radionice koje je organizovala, imali smo mogućnost da na trenutak budemo neko drugi, da uđemo u uloge žrtava, počinilava krivičnih dela i analiziramo aktuelne slučajeve iz prakse u kojima postoje situacije kršenja prava manjina.

 

Preporučila bih svima da prate rad Instituta za evropske poslove na društvenim mrežama, kao i da se prijave na ovakve i slične programe, jer rad sa drugima pomaže nam da radimo na sebi i da budemo još bolja verzija sebi u profesionalnom i ljudskom smislu."

 

Kopiraj link