Work and travel program je poslednjih 10 godina veoma popularan u Srbiji. Zahvaljujući njemu mladi studenti sa ovih prostora imaju priliku da žive, rade, i putuju po Americi.
Foto: Shutterstock
Svake godine, više od tri hiljade mladih odlučuje da leto provede radeći u Americi. Satnice su u proseku 10 puta veće nego u Srbiji, i iznose od 8 do 14 dolara, te se studenti lako odluče da Dunav zamene Atlantskim okeanom.
"Najveća razlika je bila brzina života, kod njih je sve okrenuto ka poslu, veoma su involvirani u posao, što nije toliko zastupljeno u Evropi, ovde su ljudi malo ležerniji", kaže studentkinja Ana Gligorijević.
"Sve je mnogo brže, mnogo organizovanije, mnogo je sterilno. Sve je previše usmereno tom cilju dobijanja para", smatra student Milovan Nikolić.
Mladi nailaze na velike razlike u kulturi, koje kroz posao i druženje prevazilaze. Najveći cilj im je da zarade novac kojim mogu da pokriju troškove programa.
"U razgovoru sa njima, svako ima neke svoje razloge. Naravno da jedan deo ide zbog zarade, jedan deo ide zbog putovanja, a jedan deo zbog objedinjene slike celog programa", priča Neda Dobrilović iz Work and travel-a.
Od konobara, preko spasioca na bazenima, do radnika u luna-parku, samo su neki od poslova koji čekaju naše studente.
Po završetku radne vize, studenti dobiju priliku da putuju Amerikom. Kalifornija, Njujork, Las Vegas ili čak Havaji samo su neke od destinacija na koje se odlučuju da zaborave na pranje čaša i čišćenje hotelskih soba.
Veliki broj studenata ovaj program vidi kao jednosmernu kartu iz Srbije i upravo zbog toga se smanjuje prolaznost na viziranju prethodnih godina. Ovaj program kulturne razmene sem u Sjedinjenim Američkim Državama postoji i u Nemačkoj, Australiji i Francuskoj.