Ne brinite, to ne znači da ste se prehladili ili tome slično...
Foto: Pixabay
Recimo da ste šetali nekih sat vremena, a napolju je prilično hladno i zbog toga vam se neverovatno piški... I inače ste primetili da kad je hladno idete u WC po tri puta za sat vremena, a niste uneli ništa više tečnosti nego inače? Nema potrebe da brinete, niste se prehladili, to se dešava svima.
Stručnjaci kažu da se to dešava zbog takozvane hladne diureze. Naša tela su pametna i zbog toga se na ovaj način prilagođavaju hladnom vremenu.
Naime, kada je napolju hladno, telo pokušava da zadrži unutrašnju temperaturu vazokonstrikcijom.
Obično se dešava da krv koja teče venama blizu kože, biva rashlađena zbog hladnoće napolju, a onda se pomera ka unutrašnjim organima i tako se spušta unutrašnja temperatura.
Da bi se to izbeglo, telo sužava krvne sudove i kapilare u ekstremitetima poput prstiju na rukama i nogama, ušima i nosu, da bi manje krvi proticalo kroz te delove tela.
Ali, pošto je tu sada manje mesta, a ista je količina krvi, povećava se krvni pritisak.
Smatra se da telo da bi izbeglo povišen krvni pritisak i zadržalo toplotu, prebacuje malu količinu vode u krv, kako bi se izbalansirao pritisak. Kako raste pritisak, smanjuje se nivo anti-diuretskog hormona, koji daje signal bubrezima da izbaci vodu iz krvi i uskladišti je u bešici, zbog čega imamo potrebu da mokrimo.
Puna bešika takođe dovodi do gubitka toplote, pa će telo pokušati što pre da se reši onoga što joj tu toplotu oduzima, tj. mokraće.
Eto, možda vas nervira što morate češće da mokrite nakon što ste dugo bili napolju, ali barem znate da je sve u redu sa vašim zdravljem.