Filozofski fakultet
Univerzitet u Novom Sadu
4.4
8 ocena
Lokacija
Dr Zorana Đinđića 2, Novi Sad
Vebsajt
https://www.ff.uns.ac.rs/
Telefon
+381(0)21/450-690
dekanat@ff.uns.ac.rs
Opis
Slične ustanove
Opis
Smerovi
Sve ocene
Kako funkcioniše ocenjivanje?
pre 2 meseca
Opšti utisak
Profesori jako stručni, pozitivni, profesionalni, spremni na saradnju. Trude se da naučimo da primenimo stečeno znanje, dele svoja lična iskustva.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Prijemni iz psihologije nije bio težak. Ment. sposobnosti je bio dosta težak, ali se tip menja svake godine. Težak je bio i test opšte informisanosti. Ako te bili odlični u srednjoj, i uradite prijemni dobro, upašćete.
pre 2 meseca
Opšti utisak
Skoro svi profesori su baš stručni iz svojih oblasti i poprilično su svi susretljivi. Ne vjerujte ljudima kad vam kažu "ovaj profa je strog, nećete nikada položiti", ne, nije strog, samo traži da razumijete gradivo, a ne da naučite napamet. S obzirom da nas nema mnogo na smjeru, profesori se trude da svakoga podstaknu da kaže svoje mišljenje i imaju poprilično prijateljski blizak odnos sa nama. Čak sa nekima možemo pričati i o planovima za budućnost, praksama i poslovima kojima se želimo baviti, rado će vam dati savjet po tom pitanju, ali i po pitanju upisa mastera. Studentska služba rješava sve vrlo brzo, djevojka je divna i uvijek se trudi da pomogne, čak i kada je pitate nešto što nije povezano sa stud. službom.. Stekla sam dosta teorijskog znanja koje se može upotrijebiti u praksi, u mom slučaju najviše mogu iskoristiti znanje iz predmeta sociologija organizacije i sociologija rada, jer sam odabrala takvu praksu. Po meni je najveća mana što po programu po kom studiram nema praksa, a značilo bi da kao faks imamo ugovor sa nekim ustanovama i kompanijama, pa je obično studenti sami traže kada to žele, ali su u novom programu iz 2021. uveli i praksu. Praksu predstavlja volontiranje na danu otvorenih vrata, vođenje društvenih mreža, rad na istraživanju u kom se ispituje zadovoljstvo studenata sociologije fakultetom i smjerom... Trenutna praksa ima dosta prostora za unapređenje, ali vjerujem da se radi na tome. Stekla sam i mnogo metodoloških znanja, koja su mi poslužila na praksi kada radimo istraživanja. Većina ispita je usmena, i pored obaveznih predmeta, imamo veliki izbor izbornih predmeta, te se možemo sami usmjeravati kako želimo. Predavanja nikada ne počinju prije 9 ujutro, što je sjajno jer možete ispijati kaficu u Filozofu (kantini u sklopu faksa). Predavanja i vježbe se boduju, ali čak i ako nemate bodove, možete izaći na ispit, samo ćete imati manje predispitne bodove. Faks nudi i fakultativno slušanje predmeta sa drugih smjerova koji vas interesuju.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Prijemni ispit se sastoji od 60 pitanja (1 pitanje = 1 bod). Mislim da je oko 20 pitanja dovoljno da se položi prijemni. Na prijemnom se dobiju najosnovnija pitanja iz udžbenika "Sociologija za 3. razred srednjih stručnih škola i 4. razred gimnazije - Dimitrije Dimitrijević" i dostupan je u Matici srpskoj. Na ffuns sajtu su navedene oblasti koje će prijemni obuhvatiti, ali zapravo obuhvata cijelu knjigu i bitno je da posebnu pažnju obratite na sve boldovane dijelove u knjizi, jer je najviše pitanja na prijemnom baš osnovno i istaknuto u knjizi. Prijemni sam spremala 7 dana, tako što učim ujutro, odmorim, učim popodne i uveče trk na bleju na keju :). Pri upisu birate 3 želje (smjera) i svako kome je sociologija prva želja ima prednost u odnosu na ljude kojima je sociologija 2. ili 3. želja (bez obzira što oni imaju više bodova od vas). 40b nosi srednja škola, 60b prijemni, tako da ako niste imali dobar prosjek u srednjoj, spremite dobro prijemni i ne sekirajte se. Na prijemnom se takođe bira i izborni jezik (obavezan je na prve 2. godine). Za jezik ima 5 želja i upada se po broju bodova sa prijemnog (s tim da se računaju svi smjerovi koji te godine upisuju ff). Najteže je upasti na engleski jer svi žele engleski. Ako ste neki jezik učili ranije, možete raditi test da vide na koji nivo da vas ubace, a ako želite učiti novi jezik, ne radite test, već samo kažete da niste učili i upadate na A1.1 nivo. Ja nisam učila italijanski nikad prije faksa i imam samo riječi hvale za profesore italijanskog. Na budžet nije teško upasti i nema borbe za mjesto, jer nas nema mnogo i ima mjesta za svakoga. Da biste bili na budžetu na drugoj godini, potrebno je da ostvarite 48b, na 3. 96b, na 4. 144b, s tim da se ti bodovi samo sabiraju (npr. ako na prvoj imate 48, u drugoj položite 12b iz prve godine, potrebno je da ostvarite još 36b iz predmeta iz druge i na budžetu ste).
pre 2 meseca
pre 3 meseca
Opšti utisak
Zadovoljan sam svojim fakultetom jer mislim da mi je pružio široko znanje i opšte obrazovanje koje mi omogućava da se prilagođavam promenama na tržištu. U periodu kada sam studirao još uvek je bilo nekoliko odličnih profesora starog kova koji su držali kriterijume, ali je istovremeno bilo i desetak profesora i asistenata u najboljim godinama koji su bili odlični stručnjaci, istraživači i predavači i čiji se entuzijazam prenosio i na studente. Gradivo koje smo učili je uglavnom bilo moderno i program nije zaostajao za drugim univezitetima u svetu. Imali smo priliku i da se uključimo u istraživački rad i u skladu sa svojim afinitetima i ambicijom zakoračimo u svet nauke i akademskog života. Pored toga, stekli smo puno veština koje su važne u bilo kom poslu, poput kritičkog mišljenja koje se oslanja na naučni metod, veštine debatovanja, prezentovanja, pisanja, organizacije i vođenja projekata, kao i komunikacije. Najbolji su ipak bili studenti, jer studije psihologije upisuju najbolji đaci iz naših srednjih škola i imao sam privilegiju da provodim vreme i učim zajedno sa ljudima koje sam često doživljavao talentovanijim i sposobnijim od mene. Tokom godina, sa odlaskom stare generacije profesora i nekolicine profesora u najboljim godinama, kao i sa igrama sujete i podelama među kadrom, vidno je opadao kvalitet i kriterijumi i imao sam utisak da studenti i nauka nisu više u prvom planu, već profesori i njihove međusobne nesuglasice.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Prijemni je bio izuzetno stresan i težak i jedina uteha mi je bila rečenica koju sam čuo na pripremama za prijemni na fakultetu, a to je da ako je meni težak, onda je i drugima težak i da uradimo najbolje što možemo. Sastojao se od testa znanja iz psihologije, koje je bio dobro osmišljen, tako da ko je baš dobro znao knjigu iz srednje škole mogao je dobro da uradi. Zatim je bio test opšte informisanosti, koji je bio težak, tj. neka pitanja znate iz prve, neka zaključite šta mora da je tačno, a na nekim nemate pojma šta je odgovor jer ne znate ništa o tome što je predmet pitanja. Poslednji deo je bio test inteligenicije gde je malo vremena na raspolaganju i tu sam imao utisak da sam jedva nekoliko pitanja uradio. Na kraju, imao sam super plasman, uprkos utisku da sam loše uradio. Kasnije kada sam razgovorao s kolegama koji su upisali, svi su imali taj utisak. U celini, prijemni je težak i teško je upisati jer je i konkurencija velika, ali je moguće.
pre 3 meseca
Opšti utisak
Profesori su stručni. Studentska služba efikasna. Stečeno znanje je primenljivo, ali fali više prakse u toku studija.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Priprema za prijemni ispit za osnovne studije je trajala 6 meseci. Za pripremu je korišćen udžbenik iz psihologije za srednju školu za test znanja, a za test opšte informisanosti kvizovi i primeri prijemnih ispita sa prethodnih godina, kao i sa drugih fakulteta na kojima se isto taj deo polaže. Postojala je i mogućnost pripreme na fakultetu, u trajanju od 6 susreta, raspoređenih u 6 subota, gde su se prelazile oblasti za test znanja. Pitanja na prijemnom ispitu je bilo ukupno 120 (računajući test znanja, test opšte informisanosti i testove sposobnosti), za šta je vremenski bilo određeno oko 50 minuta. Za prijemni za master studije priprema je trajala 2 meseca i obuhvatala je obnavljanje svog gradiva sa osnovnih studija.
pre 3 meseca
Opšti utisak
Profesori su po mom mišljenju stručni, ali materijal iz kojeg se uči mislim da ne bi trebao da se bazira isključivo na online literaturi. Sećam se da iz mnogo predmeta nisam imala knjige već sam se snalazila online i čitala tuđe radove na zadate teme.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Pripremala sam se za ispit par meseci, ponavljajući gramatiku, vokabular i književnost englesku. Od ranih godina učim engleski jezik, te smatram da prijemni nije bio nešto posebno zahtevan 2012.godine kad sam polagala, i upala sam na budžet.
pre 4 meseca
Opšti utisak
Moji utisci o fakultetu su vrlo pozitivni. Među studentima vlada dobra atmosfera, profesori su profesionalni i na adekvatan način prenose znanje. Takođe, sam objekat je stilski dobro sređen. Generalno, ovaj fakultet smatram dobrim mesto za studiranje, za osobe kojima su interesantni studijski programi koji se ovde mogu pohađati.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Prijemni ispit je za mene bilo lepo iskustvo. Sam dan ispita je u početku bio napet (posebno zbog velikog broja ljudi koji su polagali prijemni). Ali, kako je vreme odmicalo, napetost je popuštala, a povećavala se neophodna koncentacija i budućnost, koji su mi pomogli da dobro odradim prijemni ispit. Savet za buduće studente je da pokušaju da budu što mirniji i da ne dozvole sebi da ih strah parališe. Jer, ako si se vredno spremao, nemaš razloga za brigu :)
pre 4 meseca
Opšti utisak
Profesori su veoma ažurni i posvećeni studentima.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Veoma stresno iskustvo. Savet je da na prijemni ispit idu hladne glave zbog toga što će tako najverovatnije imati bolje rezultate.
Studentski život
Studentske organizacije