Nostrifikacija diplome je postupak priznavanja strane isprave, kojom se kvalifikacije stečene u inostranstvu izjednačavaju sa odgovarajućom ispravama u zemlji u kojoj se one nostrifikuju.
Foto: Pixabay
Jedan od najznačajnijih trendova globalizacije koja prati tvoju generaciju je veća mobilnost, naročito u populaciji studenata – sve veći broj tvojih vršnjaka se odlučuje da svoje obrazovanje i karijerni put nastavi van granica svoje zemlje. Ukoliko planiraš da se nakon završenih studija u inostranstvu zaposliš u Srbiji, sigurno ćeš imati dilemu da li se diploma koju si stekao priznaje ili ne, odnosno kakav je postupak i koraci samog priznavanja inostrane visokoškolske diplome. Upravo kroz ovaj blog želimo da ti približimo sam postupak nostrifikacije.
Kada je potrebna nostrifikacija diplome?
U Srbiji je za nostrifikaciju diplome i drugih školskih isprava nadležna Agencija za kvalifikaciju, i postupak nostrifikacije isprava sprovodi se u NARIC/ERIC centru.
Bez obzira na to u kojoj si zemlji stekao diplomu i u kojoj zemlji nameravaš da nastaviš svoje obrazovanje ili svoj karijerni put, moraćeš da nostrifikuješ diplomu, bilo da se radi o srednjoškolskoj diplomi i upisu na studije ili o visokoškolskoj diplomi radi nastavka obrazovanja ili zapošljavanja.
Nostrifikaciju diplome moraš da vršiš ako si se školovao u inostranstvu i želiš da nastaviš da se školuješ ili usavršavaš u nekoj drugoj zemlji ili u Srbiji, odnosno ukoliko se nakon školovanja, recimo, odlučiš da centar tvojih poslovnih aktivnosti bude Srbija.
Ko ima pravo da podnese zahtev za nostrifikaciju diplome?
Na nostrifikaciju diplome ima pravo ne samo strani državljanin, nego i domaći državljanin zemlje u kojoj se podnosi zahtev za nostrifikaciju, dakle državljanin zemlje u kojoj se podnosi zahtev za nostrifikaciju. Za ovaj postupak ti je potrebna originalna dokumentacija osnovnoškolske, srednjoškolske i visokoškolske ustanove, dakle stečena diploma bilo gde u inostranstvu. Za osnovnoškolske i srednjoškolske isprave postupak je manje zahtevan i traje kraće od priznavanja visokoškolskih isprava.
Kako se odvija postupak nostrifikacije diplome?
U postupku nostrifikacije tvoje srednjoškolske diploma stečene u inostranstvu vrši se analiza sistema obrazovanja u zemlji iz koje potiče diploma, analiza plana i program ustanove koja je izdala diplomu kao i trajanje obrazovanja, ali i titula i prava koja su stečena dodeljivanjem diplome.
Vrednovanje tvog stranog studijskog programa u oblasti visokog obrazovanja vrši se na osnovu vrste i nivoa postignutih kompetencija stečenih završetkom inostranog studijskog programa, pri čemu se takođe uzimaju u obzir i uslovi upisa, sistem obrazovanja kao i prava koja su ti dodeljena ispravom.
U slučaju značajnog odstupanja od sistema obrazovanja, odnosno plana i programa koji je za tu stručnu oblast propisan u zemlji u kojoj nostrifikuješ diplomu, za priznavanje diplome je potrebno da obaviš testiranje pred stručnom komisijom, položiš određene ispite, pripremiš određeni rad i sl. U zavisnosti od cilja koji želiš da ostvariš ovim postupkom nostrifikacije diploma, možeš da razlikuješ profesionalno priznavanje (nostrifikacija diplome radi zapošljavanja), akademsko priznavanje (nostrifikacija diplome radi nastavka obrazovanja).
Profesionalno priznavanje – nostrifikacija diplome radi zapošljavanja u Srbiji i inostranstvu
U mnogim slučajevima za zaposlenje u privatnom sektoru nostrifikacija diplome ti neće biti neophodna, pogotovu za zanimanja kod kojih se više ceni iskustvo od toga da li je obrazovna institucija koja je izdala diplomu akreditovana ili ne. U tom slučaju biće dovoljno samo ako diplomu zvanično prevedeš na jezik zemlje u kojoj će biti upotrebljena. Da bi prevod bio priznat, njega mora da uradi isključivo ovlašćeni i iskusni sudski tumač.
Za zapošljavanje u državnim institucijama ćeš morati da nostrifikuješ svoju diplomu. Olakšavajuća okolnost je ta da se u većini slučajeva možeš zaposliti i ako još nisi pribavio rešenje o nostrifikaciji diplome. Uslov je da si pokrenuo postupak nostrifikacije. Budući da ovaj postupak dugo traje, nadležna institucija će ti izdati privremeno rešenje kojim se potvrđuje da si u postupku nostrifikacije diplome.
Akademsko priznavanje – nostrifikacija diplome radi obrazovanja u Srbiji i inostranstvu
Ukoliko si se školovao u inostranstvu i želiš da upišeš ili nastaviš studije u Srbiji, ili si se školovao u Srbiji i želiš da upišeš ili nastaviš studije u inostranstvu, potrebno je da se obratiš univerzitetu, odnosno fakultetu koji želiš da upišeš, odnosno na kojem želiš da nastaviš studije kako bi se informisao o priznavanju tvoje srednjoškolske diplome.
Ukoliko si završio osnovne studije u inostranstvu i želiš da se dalje usavršavaš na master akademskim ili doktorskim studijama u svojoj zemlji, potrebno je da proveriš da li se tvoja diploma koju si stekao priznaje. Da li će ona biti priznata, zavisi pre svega od toga da li je univerzitet akreditovan ili ne. Odgovor možeš potražiti u međunarodnoj bazi podataka, a ako u bazi podataka ne pronađeš svoj univerzitet, onda pretraži i po zemljama.
Tvoja diploma nije priznata kada je sama matična država u kojoj se univerzitet nalazi ne priznaje, pa je samim tim ne priznaje ni strana država. Dakle, svaki univerzitet, bilo državni ili privatni, koji priznaje matična država priznaće i inostrani univerzitet.
Za upis ili nastavak studija ili zapošljavanje moraš da legalizuješ i prevedeš diplomu na strani jezik, odnosno srpski jezik, a često će ti pored srednjoškolske diplome tražiti da priložiš i kopije i/ili prevod svedočanstava iz četvrtog i trećeg razreda. Da bi prevod bio priznat, njega mora da uradi isključivo ovlašćeni i iskusni sudski tumač.
Zahtev za nostrifikaciju diplome podnosiš elektronskim putem. U slučaju da nisi u mogućnosti da ga podneseš elektronski, potrebno je da kontaktiraš sa ERIC/NARIC centrom i zakažeš termin dolaska u prostorije Agencije za kvalifikacije.
Da bi podneo zahtev za nostrifikaciju visokoškolske diplome, potrebno je da u skeniranoj formi pošalješ popunjen i potpisan obrazac zahteva, dokaz o plaćenoj taksi za nostrifikaciju, zatim diplomu i dodatak diplomi ili transkript ispita, zvaničan prevod navedenih isprava, kopiju tvoje lične karte ili pasoša, kratku radnu biografiju,
U slučaju da je tvoja dokumentacija nepotpuna, bićeš obavešten o dopuni iste.
Koliko traje nostrifikacija diplome
Postupak nostrifikacije je nedavno skraćen i traje oko 60 dana. Za diplome koje su stečene na nekom od 500 fakulteta rangiranih na Šangajskoj listi, US New and World Report Times Higher Education ovaj proces traje znatno kraće. Odnosno, rešenje o priznavanju se donosi po ubrzanoj proceduri, u roku od 8 dana od dana prijema zahteva. Nakon što si predao zahtev, dobićeš potvrdu da je nostrifikacija u toku, tako da možeš konkurisati za posao ili upis na fakultete na osnovu tog dokumenta, sve dok traje postupak nostrifikacije.
Veoma je bitno da znaš da ćeš po okončanju postupka biti obavešten o preuzimaju Rešenja. Prilikom preuzimanja Rešenja treba obavezno da poneseš odštampan potpisani zahtev, originalnu ispravu i prevod. Bitna činjenica je da isprave stečene u nekadašnjim jugoslovenskim republikama nije potrebno nostrifikovati. Takođe, postupak priznavanja nije potreban ni za isprave stečene u Republici Srpskoj i Crnoj Gori pre zvaničnog raspada Državne Zajednice Srbija i Crna Gora.