Po završetku srednje škole ili studija, mnogi mladi suočavaju se s izazovima pronalaska posla. To je period kada teorijsko znanje i veštine treba da steknu svoju pravu vrednost na tržištu rada. Prvi korak ka ulasku u poslovni svet obično je razgovor za posao – prilika da se ostavi pozitivan utisak i pokaže spremnost za nove izazove.
Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)
U savremenom poslovnom okruženju, online razgovori za posao postali su sve češći. A koji su najbolji načini da se za njih pripremite, i na šta je sve bitno obratiti pažnju, za sajt Startuj Infostud razgovaramo sa Tamarom Milosavljević, Specijalistkinjom za regrutaciju i selekciju u Inspira grupi.
Fokus regrutera je na kandidatu
Kako se u digitalnom dobu sve češće pribegava razgovorima za posao koji nisu klasični, oni sa sobom nose određene razlike u odnosu na razgovore uživo.
- Online i tradicionalni intervjui se pre svega razlikuju po načinu komunikacije. Intervjui uživo nam omogućavaju neposredan kontakt i spontanu interakciju sa osobama koje učestvuju u procesu selekcije. Onlajn intervjui se oslanjaju na tehnologiju, što donosi veliku dozu fleksibilnosti i uštede vremena, ali i određene tehničke izazove. Bez obzira na format, važno je dobro se pripremiti, imati profesionalni pristup i sposobnost da se prilagodiš na neočekivanu situaciju, navodi Tamara.
Tehnički detalji su nešto na šta se stavlja akcenat kod online intervjua jer je to preduslov da on protekne dobro.
- Pre svega, treba proveriti internet vezu i testirati kameru i mikrofon unapred. Najbolji rezultat se može postići zatvaranjem svih nepotrebnih tabova i aplikacija koje mogu usporiti uređaj. Za slučaj da ništa od toga ne pomogne, spas može biti mobilni telefon sa stabilnom internet vezom. Što se više posvetite tehničkoj pripremi, bićete pod manjim stresom i više fokusa će biti stavljeno na ono što je zaista važno. Glavni fokus regrutera jeste na kandidatu i samo ekstremi u pozadini i okruženju mogu da ga ometaju, što se veoma retko dešava. Idealna pozadina je jednostavna i neutralna, ali i ponekad je lepo videti okruženje ispunjeno knjigama, biljkama i slično, jer i tako možemo više upoznati kandidata. Osvetljenje i buka takođe igraju ključnu ulogu, pri čemu treba voditi računa da je prostorija u kojoj se nalazite lepo osvetljena i izolovana tako da nema jakih zvukova u pozadini.
Greške se dešavaju
Kao i za sve u životu, tako je i u ovim slučajevima normalno da se dešavaju propusti.
- Greške su najčešće posledica loše pripreme, tehničkih problema ili neprilagođenog nastupa prema regruteru. Ključ za izbegavanje ovih grešaka leži u dobroj pripremi (o kompaniji, poziciji, tvom iskustvu), tehničkoj proveri (internet veze, kamere i mikrofona) i nastupu koji odražava profesionalizam i sigurnost u svoje znanje, kaže Tamara.
Takođe, ona navodi da ponašanje kandidata treba da bude slično kao i na intervjuu uživo.
- Kao i na tradicionalnim intervjuima, važno je održavati kontakt očima, držati se uspravno i obući se u biznis-kežual stilu (makar u gornjem delu). Fokus treba da bude na jasnom i smirenom govoru, koji je praćen dobrom pripremom. Neverbalna komunikacija igra veoma važnu ulogu jer nadoknađuje nedostatak fizičkog prisustva i doprinosi prvom utisku. Držanje tela, izrazi lica, kontakt očima i gestikulacija su kanali putem kojih ostavljamo profesionalni utisak i važno je da budu usklađeni sa onim što verbalno komuniciramo.
Informisanost o kompaniji i poziciji vrlo bitna
Kada se konkuriše na oglas za posao, prirodno je da interesovanjne kandidata o kompaniji i potencijalnom radnom mestu poraste, pa je tako dobra informisanost ono što povećava šanse i doprinosi značajno utisku koji se ostavlja na regrutera.
- Proučavanje zvaničnog sajta kompanije – njena istorija, misija, vizija, čak i ključni projekti pružaju uvid u organizacionu kulturu i u ono šta te čeka ukoliko dobiješ posao. Korisno je istražiti i društvene mreže kako bi se stvorila i malo neformalnija sliku o kompaniji. Tu se često nađu fotografije sa timskih druženja, putovanja, iskustva zaposlenih zbog kojih nam se kompanija može još više dopasti, objašnjava naša sagovornica.
Takođe, bitno je dobro se upoznati sa pozicijom na koju se konkuriše.
- Što se tiče pozicije, pažljivo čitanje opisa posla najviše pomaže da se bolje razumeju očekivanja i ključne odgovornosti. Idealno je pripremiti konkretne primere koji povezuju kompetencije i iskustvo sa potrebama koje je kompanija istakla. Razgovor najčešće teče tako što pričamo o stavkama iz biografije, motivaciji i tim konkretnim primerima situacija i ponašanja koji demonstriraju kako je sve izgledalo u prethodnim iskustvima. Zato je korisno pripremiti odgovore koristeći STAR metodu (Situacija, Zadatak (Task), Radnja (Action), Rezultat), kako bi se jasno i strukturisano predstavile veštine.
„Puškice“ mogu smanjiti tremu
Kad god radimo nešto što nam je važno, obično osećamo pritisak upravo zbog toga jer nam je stalo da imamo što pozitivniji ishod, što se naročito odnosi na razgovor za posao.
- Trema je potpuno normalna! Ključ je u pripremi i kontroli okruženja o kojima smo prethodno govorili. Još jedan trik koji ti može smanjiti stres i povećati sigurnost u odgovore jesu kratke “puškice” sa strane koje sadrže najvažnije informacije koje želiš da podeliš na intervjuu. Najvažnije od svega je da se podsetiš da je i osoba sa druge strane ekrana i sama bila u tvojoj poziciji nekada i tu je da učini da proces selekcije prođe što je bolje moguće. Takođe, ukoliko nisi postavio pitanja tokom intervjua, kraj je prava prilika za to. Time ćeš pokazati zainteresovanost za kulturu, očekivanja od tebe, budućim planovima kompanije.
Tamara još navodi da dobra opcija za pripremu može biti i probni intervju.
- Probni intervju je sjajan način da stekneš sigurnost i pripremiš se za pravi intervju. Možeš da zamoliš prijatelja, člana porodice ili kolegu da “odglumi” regrutera, a još bolje ako imaš osobu koja je iskusna u intervjuima i koja ti može dati konstruktivne povratne informacije. Ako se odlučiš za drugu opciju, često se na konferencijama i meet-upovima za mlade mogu naći delovi agende koji podrazumevaju simulacije intervjua sa HR stručnjacima i to je sjajan način da se oprobaš i poboljšaš svoj pristup ukoliko je potrebno. Takođe, možeš baciti pogled i na careerlaunch.com jer je to besplatan online karijerni centar namenjen mladima koji te povezuje sa stručnim saradnicima koji su tu da ti pomognu sa odabirom karijere/industrije/pozicije, kreiranjem CV-a, optimizacijom LinkedIn profila i pripremom za intervjue i posao.
Svaki intervju je prilika, ne samo da dobiješ posao, već i da naučiš nešto novo, upoznaš zanimljive ljude u svojoj oblasti i stekneš iskustvo koje će ti koristiti u budućnosti. Bez obzira na ishod, ovo je korak napred jer si najbolja verzija sebe u tom trenutku!