Tehnološki napredak, koji se odvija velikom brzinom odlika je sadašnjeg vremena i on u velikoj meri utiče na sve jer nas tera na prilagođavanje. Taj proces sa sobom nosi velike izazove, ali i velike prednosti koje se pogotovo odnose na mlade generacije koje se svakako lakše adaptiraju i brže prihvataju promene.
Foto: Startuj.infostud.com (Shuttestock)
Poseban uticaj ima pojava veštačke inteligencije i njenih alata, koji se primenjuju u najrazličitije svrhe, međutim potrebno je koristiti ih na pravi način kako bi se postigao što bolji efekat.
Velika primena u poslu
Danas postoji mnoštvo AI alata koji pomažu u razvoju i optimizaciji poslovnih procesa. Veštačka inteligencija je moćna tehnologija koja već sada značajno menja način na koji radimo. Ipak, njen uspeh ne zavisi samo od nje, već u najvećoj meri od znanja i veština korisnika. AI je instrument s ogromnim potencijalom, ali zahteva pažljivo upravljanje i promišljeno korišćenje.
U Forbsovom tekstu 10 AI Tools In 2024 predstavljeni su neki od alata koji nalaze svoju primenu u različitim sektorima u poslovanju:
- ChatGPT i DALL-E su deo generativne veštačke inteligencije i omogućavaju kreiranje teksta, slika, video-sadržaja, zvuka i kompjuterskog koda na osnovu jezičkih upita korisnika, koji se nazivaju promptovi, i mogu naći primenu u skoro svim sektorima
- Qualifier.ai i Apollo.io su alati koji služe kao pomoć timovima za prodaju i marketing. Oni omogućavaju značajnu uštedu vremena jer pojednostavljuju proces pronalaženja potencijalnih klijenata
- Drift i NICE CXone SmartAssist služe kao tekstualni i glasovni chatbotovi za korisničku podršku i rešavaju probleme poput resetovanja lozinki, odgovora na česta pitanja itd.
- Leena AI i Fetcher.ai olakšavaju HR procese, uprošćuju onboarding proces, poboljšavaju odnose sa zaposlenima i pojednostavljuje proces regrutacije.
- Fireflies i Duet AI for Google Workspace su instrumenti za poslovne sastanke i oni pomažu u hvatanju beleški, prevođenju i analiziranju razgovora kako bi se osigurala bolja produktivnost
Štede vreme, podstiču kreativnost i efikasnosti u radu
Da bismo bolje razumeli na koje načine mladi koriste veštačku inteligenciju, za Startuj Infostud razgovamo sa Slavoljubom Trišićem i Markom Đurićem, koji su objasnili koje AI alate oni koriste i kako im oni pomažu.
- Pošto radim u sektoru marketinga, AI alati kao što su ChatGPT i MidJourney postali su neizostavan deo mog svakodnevnog rada. ChatGPT koristim za generisanje ideja, pisanje tekstova i istraživanje trendova, dok mi MidJourney pomaže u vizuelnom kreiranju i osmišljavanju vizuala za reklamne kampanje. Oba alata značajno ubrzavaju proces stvaranja, omogućavajući mi da se fokusiram na strategiju i kreativnost. Osim toga, često ih koristim i za unapređivanje postojećih ideja, čime kampanje dobijaju dodatnu dubinu i inovativnost, navodi Slavoljub.
Marko je koristio nešto drugačije alate.
- Do skora sam radio na poziciji Proofreading Editor-a i koristio sam nekoliko AI alata koji su mi dosta pomagali i olakšavali posao. Grammarly je alat koji sam najčešće koristio, jer pomoću njega može da se proverava gramatička ispravnost tekstova a takođe on nudi i sugestije za poboljšanje samog teksta. Takođe, koristio sam i QuillBot alat koji sulži za revidiranje teksta i sumiranje manje jasnih rečenica, čime se štedi vreme.
U vremenu kada razvoj tehnologija nezadrživo ide napred, mladi koji usvoje korišćenje AI alata postaju predvodnici inovacija, jer im oni omogućavaju da rade pametnije, brže i sa većim stepenom kreativnosti, čime značajno unapređuju svoj položaj na sve dinamičnijem tržištu rada.