Tvoje pravo na rad ti je zagarantovano Ustavom, a posebno ako spadaš u osetljivu društvenu grupu osoba sa invaliditetom. Stepen integracije, tebe kao pripadnika osetljive kategorije društva, može se smatrati merilom napretka u razvoju odgovornosti u međuljudskim odnosima, kao i razvoju empatije prema mladim osobama, koje nemaju potpunu radnu sposobnost.
Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)
Ukoliko imaš volju i želju za radom i želiš da daš svoj doprinos društvu u kojem živiš, u ovom tekstu ćemo ti predstaviti zakonsku regulativu zapošljavanja osoba sa invaliditetom i prava koja imaš tokom zaposlenja.
Zakonska normativa koja reguliše prava lica sa invaliditetom
Pravo na rad je Ustavom zagarantovano pravo, koje uključuje i tebe i tvoje kolege kojima je utvrđen status osobe sa invaliditetom, čije značenje ćemo ti objasniti u daljem tekstu. U narednim poglavljima želimo da ti detaljnije predstavimo prava ove osetljive društvene kategorije na polju radnog odnosa, kao i na polju procedure zapošljavanja.
Oblast zapošljavanja osoba sa invaliditetom regulisana je Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu, Pravilnikom o korišćenju sredstava Nacionalne službe za zapošljavanje. Ovim propisima se uređuju, pre svega, podsticaji za tvoje zapošljavanje, procena tvoje radne sposobnosti i profesionalne rehabilitacije, kao i obaveze poslodavaca kada te angažuju.
Koja lica imaju status osobe sa invaliditetom?
Najsažetije rečeno, možeš da se svrstaš pod status osobe sa invaliditetom, u smislu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, ako imaš trajne posledice telesnog ili duševnog oštećenja ili bolesti koje se ne mogu otkloniti lečenjem, te se usled toga suočavaš sa ograničenjima od uticaja na tvoju radnu sposobnost i mogućnost zaposlenja, a za posledicu imaš nemogućnost ili smanjenu mogućnost da se, pod ravnopravnim uslovima, uključiš na tržište rada i konkurišeš za zapošljavanje sa drugim licima.
Kada si formalno pravno ispunio uslove za sticanje statusa osobe sa invaliditetom, onda po osnovu tog statusa ostvaruješ i određena prava shodno Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.
Konkretno, najvažnija prava za tebe su utvrđivanje statusa i procena radne sposobnosti, pravo na podsticanje zapošljavanja, radne i socijalne uključenosti i afirmaciju jednakih mogućnosti na tržištu rada, nadalje mere i aktivnosti tvoje profesionalne rehabilitacije, zatim pravo na zapošljavanje pod opštim uslovima i pod posebnim uslovima i na kraju, ali ne manje bitno, na zapošljavanje u posebnim organizovanim oblicima radnog angažovanja osoba sa invaliditetom.
Procena radne sposobnosti
Pored utvrđivanja statusa lica sa invaliditetom, drugi najvažniji korak u postupku tvog zapošljavanja je procena radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja. Moraš da znaš da ovaj postupak predstavlja utvrđivanje tvojih mogućnosti i sposobnosti, kao osobe sa invaliditetom, koje su neophodne, da bi se ti uključio na tržište rada i obavljao konkretne poslove samostalno ili uz službu podrške, odnosno mogućnosti tvog zapošljavanja pod opštim ili posebnim uslovima.
Tvoj prvi korak treba da bude da podneseš zahtev za procenu radne sposobnosti Nacionalnoj službi za zapošljavanje (u daljem tekstu NSZ) u mestu u kojem živiš. Naravno, jako je bitno da uz dokumentaciju priložiš potrebnu medicinsku dokumentaciju.
Nakon toga, nadležni NSZ upućuje tvoj zahtev sa medicinskom dokumentacijom kod organa veštačenja (lekarska komisija) Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje. Ta komisija donosi nalaz, mišljenje i ocenu u pogledu tvoje radne sposobnosti. Sledeći korak je da NSZ na osnovu nalaza, mišljenja i ocene komisije organa veštačenja Republičkog fonda donosi rešenje o proceni tvoje radne sposobnosti. U slučaju negativnog rešenja, imaš pravo na žalbu resornom ministarstvu.
Od ključne je važnosti da znaš da ako kao osoba sa invaliditetom, primaš naknadu za telesno oštećenje ili naknadu za pomoć i negu drugog lica, ni u kom slučaju ova tvoja davanja nisu ugrožena stupanjem u radni odnos, dakle konciznije rečeno ova različita prava nisu uzajamno povezana i ne isključuju se uzajamno.
Podsticanje zapošljavanja
Kada si dobio pozitivnu procenu tvoje radne sposobnosti, sledeći korak kako Zakon predviđa, jesu podsticajne mere za poslodavce koji će angažovati tebe kao osobu sa invaliditetom. Takođe, NSZ, kao organizacija preko koje se vrši zapošljavanje osoba sa invaliditetom i ostvarivanje drugih prava iz radnog odnosa, i koja sprovodi mere aktivne politike zapošljavanja pružanjem stručne i finansijske podrške i poslodavcima i tebi kao licu iz osetljive društvene kategorije, utvrđuje mere aktivne politike zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
Konkretne mere iz oblasti podsticanja zapošljavanja jesu javni konkursi putem kojih se kao nezaposleno lice sa invaliditetom povezuješ sa potencijalnim poslodavcem. Moraš da znaš benefite koje poslodavac koji te zaposli dobija ukoliko te angažuje pod posebnim uslovima, jer on tada ostvaruje pravo na refundaciju primerenih troškova, zato što je tebi prilagodio radno mesto, što tebi ostavlja mogućnost da eventualno pregovaraš o visini plate.
Da budemo još konkretniji, poslodavac koji te angažuje, a pri tom nemaš radno iskustvo, ima pravo na subvenciju tvoje zarade do 75 odsto ukupnih troškova tvoje zarade sa pripadajućim doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, ali ne više od iznosa tvoje minimalne zarade u trajanju od 12 meseci. Nadalje, ukoliko želiš da budeš svoj gazda, postoji podrška samozapošljavanju uz finansijsku pomoć. I na kraju, ali ne manje važno, to su mere profesionalne rehabilitacije.
Profesionalna rehabilitacija i prava iz radnog odnosa
Pod profesionalnom rehabilitacijom tebe kao osobe sa invaliditetom podrazumeva se organizovanje i sprovođenje programa mera i aktivnosti u cilju tvog osposobljavanja za odgovarajući posao, napredovanje ili promenu profesionalne karijere. Konkretne mere na koje možeš da računaš su, pre svega, profesionalno informisanje, savetovanje i individualni plan zapošljavanja, stručnu podršku, praćenje i procenu tvojih rezultata profesionalne rehabilitacije, nadalje individualni savetodavni rad, i na kraju same predloge i obuku za primenu adekvatnih tehničkih i tehnoloških rešenja u cilju podizanja tvoje efikasnosti u učenju i radu.
Troškove tvoje profesionalne rehabilitacije, ukoliko ti je radna sposobnost smanjena zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, snosi tvoj poslodavac kod koga je nastala povreda na radu ili profesionalna bolest. Troškove profesionalne rehabilitacije tvojih vršnjaka iz ove osetljive društvene grupe snosi NSZ.
Ukoliko si već zaposlen, onda za vreme trajanja tvoje profesionalne rehabilitacije imaš pravo na odsustvo sa rada kod poslodavca kod koga si u radnom odnosu. Ne može da ti prestane radni odnos zbog odsustva sa rada do koga je došlo u vreme trajanja tvoje profesionalne rehabilitacije.
Za vreme trajanja tvoje profesionalne rehabilitacije, kao zaposlena osoba sa invaliditetom imaš pravo na naknadu zarade u visini 100 odsto prosečne zarade ostvarene u prethodna tri meseca pre uključivanja u mere i aktivnosti tvoje profesionalne rehabilitacije, s tim da naknada zarade ne može biti manja od minimalne zarade.
Ukoliko si nezaposlen, a uključen si u mere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, imaš pravo na novčanu pomoć za vreme trajanja programa, i to za troškove prevoza za tebe i tvog pratioca, ukoliko je potreban, u visini neoporezovanog iznosa, nadalje imaš pravo na 20 odsto od minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu mesečno, za vreme trajanja profesionalne rehabilitacije, ako se tvoja profesionalna rehabilitacija izvodi u trajanju od najmanje 100 časova i ako nisi korisnik novčane naknade na osnovu nezaposlenosti.
Zapošljavanje osoba sa invaliditetom
Ukoliko si osoba sa invaliditetom, a imaš status nezaposlenog lica, moraš da znaš da možeš da zasnuješ radni odnos pod opštim ili pod posebnim uslovima. Kod opštih uslova poslodavac ne prilagođava poslove i radno mesto posebno za tebe. Dok kod posebnih uslova poslodavac preduzima mere prilagođavanja poslova i radnog mesta prema tvojoj radnoj sposobnosti, koju smo spominjali na početku teksta.
Pod prilagođavanjem poslova se podrazumeva prilagođavanje radnog procesa i radnih zadataka u smislu tehničkog i tehnološkog opremanja radnog mesta, sredstava za rad, prostora i opreme – u skladu sa tvojim mogućnostima i potrebama, kao podrška tvom procenjenom stepenu radne sposobnosti. Konkretno, zakon uvodi kvotni sistem i obavezu poslodavca koji zapošljavaju 20 i više zaposlenih, da angažuje lice sa invadilitetom. Dakle, poslodavac koji zapošljava od 20 do 49 zaposlenih dužan je da zaposli 1 osobu sa invaliditetom. Poslodavac koji zapošljava 50 do 100 zaposlenih dužan je da zaposli dvoje tvojih kolega sa invaliditetom a onaj koji zapošljava više od 100, dužan je da zaposli po jednog tvog kolegu sa invaliditetom na svakih dodatnih 50 zaposlenih.