Praznici nam stižu, mnogi planiraju spajanje novogodišnjih i božićnih praznika u cilju nekog putovanja, ali ne mogu svi da odmaraju. Ukoliko ti ili tvoji vršnjaci, ipak morate da radite za ove praznike, sigurno će vam u glavi proći pomisao da li, ako već radiš za praznike, imaš pravo na uvećanu zaradu.
Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)
Upravo na ovo pitanje želimo da ti odgovorimo, u zavisnosti od vrste radnog angažovanja, šta predviđaju pozitivno pravne norme u vezi sa uvećanjem tvoje zarade.
U kojim slučajevima imaš pravo na uvećanu zaradu?
U slučaju da se ugovorom o radu ili opštim aktom poslodavca ne definišu elementi za obračun tvoje uvećane zarade, primeniće se odredbe zakona o obaveznoj uvećanoj zaradi. Zakon o radu odredio je da se tvoj rad pod određenim specifičnim uslovima, mora posebno vrednovati kroz tvoje pravo na uvećanu zaradu. Prema Zakonu o radu imaš pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, u slučaju da radiš na dan praznika koji je neradni dan, tada imaš pravo na uvećanje od najmanje 110 % od tvoje osnovice, zatim za rad noću, imaš pravo na uvećanu zaradu od najmanje 26% od osnovice, uvećan rad ti sleduje i za prekovremeni rad, takođe, najmanje 26% od osnovice, najzad imaš i pravo na uvećanu zaradu za svaku tvoju punu godinu koji si proveo na radu kod poslodavca (minuli rad) i to najmanje 0,4% od osnovice. Dakle, ovo su slučajevi uvećane zarade, ali dalje u blogu ćemo ti detaljnije opisati uvećanu zaradu kada radiš na dan praznika koji je neradni dan, odnosno noću na dan praznika kod različitih vidova radnog angažovanja.
Pravo na uvećanu zaradu za praznike ako radiš preko zadruge
Rad preko zadruga predstavlja rad van radnog odnosa. Ako si u firmi angažovan po osnovu nekog od ugovora van radnog odnosa nemaš status zaposlenog, tj. nemaš prava i obaveze kao što imaju tvoje kolege koje su u radnom odnosu u toj istoj firmi. Ne zasnivaš radni odnos, samim tim ne zaključuješ ugovor o radu. Ali, ipak za tebe imamo dobre vesti. Na primer, ako kao student radiš preko omladinske ili studentske zadruge, bićeš angažovan preko privremeno-povremenih poslova koji predstavljaju vid radnog angažovanja van radnog odnosa. Međutim, i kod ove vrste poslova, kada radiš na dan praznika koji je neradni dan, imaš pravo na uvećanu zaradu 110 % od tvoje osnovice, odnosno za rad noću tokom praznika imaš pravo na uvećanu zaradu od najmanje 26% od osnovice.
Pravo na uvećanu zaradu za praznike ako si na probnom radu
Prema Zakonu o radu, ugovor o radu može da sadrži odredbu o probnom radu. Mogućnost ugovaranja probnog rada uvedena je zato što poslodavac kod nekih poslova može smatrati da je neophodna provera tvojih znanja i sposobnosti kroz praktičan rad, pre nego što bi sa tobom zasnovali trajniji radnopravni odnos. Ono što je za tebe bitno da znaš je da se probni rad može ugovoriti i kod radnog odnosa na određeno vreme i kod radnog odnosa na neodređeno vreme. Dakle, moraš napraviti razliku, da probni rad nije isto što i ugovor o radu na određeno vreme. Probni rad zapravo nije uslov za zasnivanje radnog odnosa već uslov za njegov opstanak.
Međutim, odredba o probnom radu ne dovodi u pitanje da se i dalje radi o ugovoru o radu kojim si zasnivao radni odnos. U tom smislu, ako si angažovan po ugovoru o probnom radu imaš sva prava iz radnog odnosa kao i bilo koji drugi tvoj kolega – tako i pravo na uvećanu zaradu 110% od tvoje osnovice, odnosno za rad noću tokom praznika imaš pravo na uvećanu zaradu od najmanje 26% od osnovice. Jedina specifičnost ove vrste radnog odnosa je u tome da probni rad koji si zasnovao u suštini predstavlja zasnivanje radnog odnosa pod odloženim uslovom.
Pravo na uvećanu zaradu za praznike ako radiš od kuće
Tvoja generacija sve više se angažuje upravo kroz ovaj vid rada od kuće, odnosno van prostorija poslodavca, ali tu moraš napraviti razliku od rada “remote” kada ti je poslodavac kompanija iz inostranstva. Dakle, kada govorimo o radu od kuće, mislimo na rad van prostorija poslodavca, gde tvoja prava na uvećanu zaradu ne mogu biti utvrđena u manjem iznosu od uvećane zarade zaposlenog koji radi na istim poslovima u prostorijama poslodavca. Ovo je jedna od najznačajnijih zakonskih odredbi o radu od kuće jer definitivno potvrđuje da je ovakav rad u istoj ravni sa radom u prostoru koji je pod neposrednom kontrolom poslodavca, jer je jedan od osnovnih zakonskih principa da se za isti rad, odnosno rad iste vrednosti, plaća ista zarada. Dakle, ono što je bitno da znaš, jeste da ne može da dođe do drugačijeg, odnosno nepovoljnijeg obračuna uvećane zarade, samo zato što posao obavljaš od kuće. To konkretno znači da i kod ovog vida radnog angažovanja imaš pravo na uvećanu zaradu 110% od tvoje osnovice ukoliko radiš na dan praznika koji je neradni dan, odnosno za rad noću tokom praznika imaš pravo na uvećanu zaradu od najmanje 26% od osnovice.
Da li imaš pravo na uvećanu zaradu ako si preduzetnik, sam svoj gazda?
Bitna je činjenica da ako si preduzetnik, to podrazumeva da si se opredelio za isplatu tvoje lične zarade u skladu sa pravilima koji važe u sistemu oporezivanja tvog dohotka po osnovu obavljanja samostalne delatnosti, odnosno obračuna poreza i doprinosa, ali nije od značaja za utvrđivanja tvog statusa zaposlenog lica u smislu Zakona o radu. U tom smislu to za tebe konkretno znači, da prava koja Zakon o radu predviđa da ostvaruješ kao zaposleno lice, ostvaruješ samo onda ako si u radnom odnosu kod poslodavca, pa tako i prava koja se odnose na uvećanu zaradu. Dakle, ako si preduzetnik prilikom isplate tvoje lične zarade, bez obzira na rad tokom praznika, ne obračunava se uvećana zarada od 110% od tvoje osnovice, odnosno za rad noću tokom praznika nemaš pravo na uvećanu zaradu od najmanje 26% od osnovice, jer se na tebe, kao preduzetnika, ne primenjuje Zakon o radu, nemaš status zaposlenog.
Da li imaš pravo na uvećanu zaradu za rad nedeljom?
Zakonska regulativa u našoj zemlji daje mogućnost tvom poslodavcu da opštim aktom i ugovorom o radu utvrdi veća prava i povoljnije uslove rada za tebe od prava i uslova utvrđenih zakonom. Dakle, bitno je da znaš da je moguće opštim aktom i ugovorom o radu utvrditi i druge slučajeve u kojima imaš pravo na uvećanu zaradu, kao što je uvećanje zarade po osnovu rada nedeljom.
U skladu sa iznetim, kolektivnim ugovorom odnosno pravilnikom o radu i ugovorom o radu moguće je utvrditi pravo na uvećanu zaradu ako radiš nedeljom.
Važno je napomenuti na kraju da ako ti je poslodavac opštim aktom ili ugovorom o radu utvrdio pravo na uvećanu zaradu za rad nedeljom i odredio iznos uvećanja, odnosno precizno definisao na koji način se obračunava visina tvoje uvećane zarade po osnovu rada nedeljom, to postaje njegova obaveza i mora da ti plati uvećanu zaradu za rad nedeljom u skladu sa odredbama opšteg akta i ugovora o radu.