U pauzi od učenja

Odvojeno i spojeno pisanje rečce NE

15.07.2024.
2 min

Iako se pravilo o pisanju rečce ne, uči već u drugom razredu osnovne škole, neznam je i dalje najčešća i najiritantnija pravopisna greška. Zbog toga, bilo bi dobro još jednom ponoviti kada se rečca ne piše spojeno, a kada odvojeno.

Odvojeno i spojeno pisanje rečce ne

Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)

Rečca za negiranje ne NE SPAJA se sa glagolima: ne raditi, ne čitati, ne znam, ne dođoh, ne idi, bio ne bio itd. Važno je napomenuti da ovo pravilo uključuje glagolski prilog sadašnji i glagolski prilog prošli, jer se najviše greši kod ovih glagolskih oblika: ne znajući, ne znavši, ne želeći, ne videvši i sl.

Postoje četiri izuzetka od ovog pravila: neću, nemam, nemoj (podrazumevaju se kompletne promene ovih glagola kroz lica) i nisam (nijesam u ijekavici).

Glagoli nedostajati i nedostati, nestajati i nestati, nenavideti (mrzeti) nisu odrični i zato ne treba pisati ne dostajati, ne dostati, ne stajati i ne stati, ne navideti. Glagoli nestajati i nestati nisu povezani sa glagolima stajati i stati.

Rečca ne SPOJENO se piše u oblicima trpnog prideva i drugih popridevljenih glagolskih oblika: nepoznat, netaknut, neupisan, nepostojeći program, neodgovarajući tretman itd.

Rečca ne SPOJENO se piše i u tvorbi glagolskih imenica i izvedenih priloga: nečitanje, neznanje, neosporno, neverodostojno itd. Najviše se greši pri pisanju rečce ne uz glagolske imenice jer mnogi misle da su glagolske imenice zapravo glagoli. Glagolske imenice su imenice koje su izvedene od glagola (pevati − pevanje, znati − znanje, čitati – čitanje itd.).

Rečca ne SPOJENO se piše uz imenice i prideve: nesloga, nesloven, nebriga, nerazumevanje, nesrećan, nesalomiv, nebitan, neodgovoran itd.

Dakle, ako ti je teško da zapamtiš kada se rečca ne piše spojeno, a kada odvojeno, zapamti da se rečca ne odvaja samo od glagola. Sa svim ostalim vrstama reči, piše se spojeno.

 

Kopiraj link

Dnevna doza pravopisa

Dnevna doza pravopisa je edukativna stranica posvećena povećanju svesti o pravopisu i pravilnom izgovoru reči kroz svakodnevne savete i zanimljivosti.