S razvojem društvenih mreža i novih tehnologija, porasla je i potreba za korišćenjem anglicizama (reči preuzete iz engleskog jezika i prilagođene našem jeziku). Sve više se upotrebljavaju u svakodnevnom govoru, medijima i poslovnoj komunikaciji. Iako je danas upotreba engleskih reči često neizbežna, važno je postaviti pitanje da li su oni zaista potrebni i opravdani. Iako neki od njih mogu biti opravdani zbog tehnoloških inovacija ili stručnih termina koji nemaju odgovarajući prevod, mnogi od njih nisu potrebni i mogu se zameniti srpskim izrazima.
Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)
Koliko je uticaj engleskog jezika jak, možemo videti na društvenim mrežama i u svakodnevnoj komunikaciji među mlađim generacijama. Mnogi mladi ljudi koriste engleske reči i skraćenice u svakodnevnom govoru, jer su kraće, zvučnije i prepoznatljivije, posebno u digitalnom svetu. Problem je što mladi ne znaju da nađu odgovarajuću srpsku reč. U nastavku ću navesti 15 engleskih reči koje se često koriste, a imaju odgovarajuće srpske zamene.
- Umesto reči post bolje je koristiti reč objava.
- Umesto reči šerovati bolje je koristiti reč podeliti.
- Umesto reči notifikacija bolje je koristiti reč obaveštenje.
- Umesto reči tagovati bolje je koristiti reč označiti.
- Umesto reči stejdž bolje je koristiti reči bina.
- Umesto reči šoping bolje je koristiti reč kupovina.
- Umesto reči benefit bolje je upotrebiti reč korist.
- Umesto reči random bolje je koristiti reč nasumično.
- Umesto reči ivent bolje je koristiti reč događaj.
- Umesto reči fan bolje je koristiti reč obožavalac.
- Umesto reči folover bolje je koristiti reč pratilac.
- Umesto reči givavej bolje je koristiti reč darivanje.
- Umesto reči fidbek bolje je koristiti izraz povratna informacija.
- Umesto reči čelendž bolje je koristiti reč izazov.
- Umesto reči rispekt bolje je koristiti reč poštovanje.
Korišćenje nepotrebnih pozajmljenica iz engleskog jezika može imati negativne posledice po jezik, jer smanjuje njegovo bogatstvo, podstiče njegovo propadanje i ponekad otežava razumevanje, naročito starijim generacijama ili onima koji ne znaju engleski jezik. Da bismo sačuvali jezik, važno je da koristimo domaće reči i budemo kritični prema prekomernom usvajanju stranih reči čija upotreba nije opravdana u našem jeziku. Pošto je uticaj engleskog jezika sve jači, potrebno je da neprestano radimo na podizanju svesti o značaju srpskog jezika. Ovo ne znači da treba u potpunosti da izbegavamo engleske reči, već da biramo samo one koje su nam zaista potrebne. Koristi naše reči kad god je to moguće, jer čuvajući svoj jezik, čuvaš istoriju, tradiciju, kulturno nasleđe i identitet svog naroda. Ko će, ako nećeš ti?!